رضا سراج با نام مستعار علوی از نیروهای فعال بسیجی بود که توانست در آغاز دوران جوانی پله های ترقی را در نهاد های اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی بسرعت طی کند و از یک مخبر ساده حراست دانشگاه به یک بازجوی تواب ساز و سپس تحلیل گر مسائل سیاسی و امنیتی تبدیل شود.
از سوابق رضا سراج در نهادهای اطلاعاتی و امنیتی ج . ا میتوان به موارد زیر اشاره کرد :
کارشناس امنیتی ( بازجو ) سازمان حفاظت و اطلاعات سپاه پاسداران – سرپرست اداره اطلاعات قرارگاه ثارالله – ریاست سازمان بسیج دانشجویی – همکاری با خبرگزاری فارس و صدا سیمای جمهوری اسلامی در زمینه انجام تحقیقات مرتبط با موضوعات براندازی نرم و جنگ روانی و ناتوی فرهنگی و… اشاره کرد .

و او را در فیلم شکنجه همسر سعید امامی می توانید ببینید.
اولین باری که نام رضا سراج در محافل خبری مطرح شد باز میگردد به دستگیری های بعد از ۱۸ تیر ۷۸ که وی با نام مستعار حاج آقا علوی به بازجویی و تواب سازی از دانشجویان بازداشتی می پرداخت و یکی از دانشجویان بازداشتی که توانست بعد از آزادی از نقش رضا سراج در تواب سازی دانشجویان پرده بردارد علی افشاری ( از رهبران جنبش دانشجویی ) بود . علی افشاری در گفت‌گو با » مرکز اسناد حقوق بشر ایران » می‌گوید :
“پس از این‌که روحیه‌ی خود را به‌دست آوردم ، به قاضی اعلام کردم که دیگر به سربازجو – که خود را علوی معرفی می‌کرد – پاسخ نمی‌دهم . پس از این‌که بریدم ، چشم‌بندم را در بازجویی برمی‌داشتند . چهره‌ی او را دیده بودم . بعدها فهمیدم نام او سراج است . سراج الان گه‌گاهی برای خبرگزاری فارس ، مطلب می‌نویسد و در حال حاضر مسئول سازمان بسیج دانش‌جویی است. سراج هرچه سؤال کرد من جواب ندادم . گفتم می‌خواهم بازجوی دیگری بیاید .
مثلا بازجوی من ( آقای سراج ) می‌گفت که آن‌ها به قاضی دستور می‌دهند که چگونه تصمیم بگیرد و چه بکند ، نه این‌که قاضی به آن‌ها دستور دهد که چگونه بازجویی کنند . “

رضا سراج در حال حاضر با چند سایت وابسته به سپاه پاسداران در زمینه نگارش مقالات با محوریت شناسایی و روشهای مقابله با براندازی نرم و جنگ روانی و … همکاری میکند .

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)