حکومت ایران از حداقلی بگیران مالیات اخذ می‌کند

بعد از آنکه وزیر کار دولت ابراهیم رئیسی در روز پنجشنبه ۱۹ اسفند ۱۴۰۰ میزان حداقل حقوق کارگران را اعلام کرد به فاصله ۲ مشخص گردید که حکومت ولایت فقیه قرار است از حقوق حداقلی بگیران نیز مالیات دریافت کند در حالی که بسیاری از ارگان‌های ثروت و هلدینگ‌های اقتصادی در حکومت ولایت فقیه از پرداخت مالیات معاف هستند.

مانور افزایش حقوق حداقلی بگیران توسط وزیر کار دولت رئیسی

حکومت ایران در روز پنجشنبه ۱۹ اسفند حقوق حداقلی بگیران را با مانور ۵۷ درصدی افزایش از ۲ میلیون و ۵۵۴ هزار تومان به ۴ میلیون و ۱۷۹ هزار تومان افزایش داد. [حداقل حقوق کارگران برای سال ۱۴۰۱]

بر اساس این پایه حقوق حداقل حقوق برای کارگران با ۲ فرزند ۶ میلیون و ۷۲۵ هزار تومان و کارگران دارای یک فرزند ۶ میلیون و ۳۰۷ هزار تومان مقرر گردید.

اما این پایان ماجرا نبود در حالی که حکومت ولایت فقیه از افزایش ۵۷ درصدی حداقلی حقوق کارگران دم می‌زد و آن را بزرگنمایی می‌کرد به فاصله چند روز معلوم شد که دولت رئیسی برای حقوق کارگران کلاه گشادی دوخته است.

مالیات بر حقوق حداقلی بگیران

اعضای مجلس حکومت ایران در بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ با بند ۵ تبصره ۱۲ ماده واحده لایحه بودجه موافقت کردند.

این بند مشخص می‌سازد که سقف معافیت مالیات بر درآمد سالانه ۶۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است؛ بدین مفهوم که هر کارگر که ماهانه بیش از ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان در سال ۱۴۰۱ درآمد داشته باشد باید مالیات بپردازد.

به فاصله ۲ روز از تصویب حداقل حقوق کارگران خبری منتشر شد مبنی بر اینکه در بودجه سال ۱۴۰۱ افرادی که تا ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان حقوق می‌گیرند از پرداخت مالیات معاف هستند اما کارگرانی که بیشتر از این میزان حقوق دریافت می‌کنند باید مالیات بپردازند!

با این حساب کلیه کارگران دارای ۱ و ۲ فرزند به زیر قید مالیات‌پردازان می‌روند و باید بخشی از حقوق خود را که میزان آن ۱۰ درصد از کل حقوق حداقلی بگیران مشخص شده است را مالیات بپردازند.

کاهش حداقل حقوق به افزایش ۴۷ درصدی نسبت به سال ۱۴۰۰

بدین ترتیب ۱۰ درصد از ۵۷ درصد افزایش حقوق کارگران حداقلی بگیر کاهش پیدا می‌کند و در عمل افزایش حقوق کارگران حداقلی بگیر به نسبت سال ۱۴۰۰ تنها ۴۷ درصد افزایش پیدا کرده است.

در این صورت دریافتی کارگران حداقلی بگیر به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند و بر خلاف ادعای حکومت ایران مبنی بر افزایش ۵۷ درصدی حقوق حداقلی‌ بگیران، میزان دریافتی کارگران حداقلی بگیر با احتساب کاهش مالیات از حقوق‌شان بسیار کمتر از میزان ۵۷ درصد افزایش حقوق خواهد بود.

امپراطوری‌های مالی معاف از مالیات هستند!

بستن مالیات بر حقوق حداقلی بگیران در حکومت ولایت فقیه در حالی است که بسیاری از هلدینگ‌های اقتصادی و امپراطوری‌های مالی وابسته به خامنه‌ای و سپاه پاسداران مانند «ستاد اجرایی فرمان امام»، «آستان قدس رضوی»، «بنیاد مستضعفان»، «قرارگاه خاتم‌الانبیاء سپاه پاسداران» و… یا از پرداخت مالیات معاف هستند و یا مقدار بسیار کمی را به نسبت سود هنگفت به خزانه دولت مالیات می‌پردازند.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)