کاترین پرز شکدم چه جاسوس باشد چه نباشد به حیثیت رسانه های حامی حکومت ضربه زده است. از سایت انگلیسی زبان آیت الله خامنه ای بگیرید تا خبرگزاری هایی مثل تسنیم، از گزارش خبری صدا و سیمای حاکمیت تا کنفرانس بین المللی افق نو و محور آن یعنی نادر طالب زاده؛ همه در تور روانی و تبلیغاتی این زن زیبای یهودی افتاده اند.

همه انقلابی ها خوشحال اند که این زن بریتانیایی-فرانسوی در گفت و گو با شبکه سلطنتی بی بی سی فارسی هر نوع اقدام به روابط جنسی با مسئولان کشور و جاسوسی را انکار کرده است. حالا گفتگوی وی توسط رسانه های حامی حکومت در وسیع ترین شکل ممکن اش منتشر می شود؛ زیرا آن را سندی برای بی گناهی طیف فکری خودشان تصور می کنند.

اما مشخصاً کمتر کسی در ایران درک درستی از این واقعیت دارد. کیهانِ حسین شریعتمداری به عنوان یک سر تندروی حامی حکومت آن را « سناریوسازی علیه سپاه» نامید که « هفته‌های اخیر راه به جایی نبرد و شکست خورد»

به نوشته این روزنامه « معارضان انقلاب اسلامی پس از شکست در ماجرای فایل صوتی، تخریب علیه سپاه را با تحریف‌گری و دروغ‌بافی و انتساب آن به مطالب «کاترین پرز شکدم» پی گرفتند اما با مصاحبه این شخص و رد ادعاهای پمپاژ شده بار دیگر رسوا شدند و دروغ‌گویی آنها برملا شد» که از « یک کانال تلگرامی منتسب به جریان انحرافی ]لقبی که کیهان برای حامیان احمدی نژاد به کار می برد[ مطرح شد.»[۱]

عبدالله گنجی از چهره های اصول گرا در یادداشتی با رد ادعای جاسوسی شکدم نوشت: « رسم جاسوسی این نبوده و نیست که فردی مدعی نفوذ در اعماق سری یک حکومت باشد، با افراد کلیدی ارتباط برقرار کند، روش‌های نفوذ را یاد بگیرد اما خود یا سیستم امنیتی فرستنده او را بسوزاند و همه ارتباطات، آینده، ‌اعتمادسازی و…  را یک‌مرتبه بدون هیچ دلیلی دود کند.»[۲]

مدیرمسئول همشهری با استقبال از اعتراف شکدم در بی بی سی توئیت زد: « جای اژه ای بودم فردا خناسان بی تقوای معرکه گیر را صف می کردم»[۳]

شب بعد از گفتگوی شکدم با بی بی سی ، این شبکه در گزارشی به بازخورد این گفتگو در رسانه های ایران پرداخت.[۱] محمد جواد اکبرین مهمان این برنامه به بی بی سی از چهره ای به نام «نادر طالب زاده» گفت و از ایشان خواستار پاسخ گویی به ابهامات وارد شده به وی می شود. رعنا رحیم پور که مجری این بخش خبری بود در واکنش به این درخواست از این امر استقبال و خواهان حضور طالب زاده در بی بی سی می شود.

شبکه ایران اینترنشنال نیز در گزارش خبری خود هم با نام بردن از همان چهره وی را کلید ماجرا می خواند.[۱]

در گیر و دار فعل و انفعالات فضای مجازی نام نادر طالب زاده سوژه می شود. به جز چهره های رسانه ای  اپوزیسیون حالا نزدیک ترین حامیان به حکومت هم با دیده تشکیک به نادر طالب زاده می نگرند.

در حالی که انتشار اعتراف شکدم به عدم وجود هیچ رابطه ای خارج از عرفی حامیان حکومت را به شدت ذوق زده کرده و باعث شده فیلم و خبر آن را به شدت نشر دهند، طالب زاده و رسانه های حامی انقلاب مثل تسنیم به شدت مورد سوء ظن قرار گرفته اند.دیگر اخبار و یادداشت های این رسانه ها به مانند قابل با اقبال عمومی مواجه نمی شود. از همه مهم تر، نادر طالب زاده چهره محبوب تندروها که مهم ترین مسئولیتش دبیری کنفرانس افق نو می باشد با اتهاماتی رو به رو است که کمترین آنها ایجاد کانال «نفوذ» برای امثال کاترین شکدم می باشد. این مسئله مهم ترین ضربه کاری به جمهوری اسلامی است.

اهمیت کنفرانس افق نو را می توان در «حضور چهره‌ها و شخصیت‌های ضدآمریکایی سراسر دنیا در ایران در جهت معرفی چهره واقعی آمریکا و همچنین انتقال تصویر واقعی جامعه ایران به نخبگان جهانی» دانست.[۱] طالب زاده مدعی شده آمریکا نام او را « را در کنار فرماندهان ارشد حزب‌الله در فهرست تحریم «تروریست‌های جهانی» گذاشته است.»[۲]

حالا دیگر نه تسنیم می تواند به  هر چهره «ضد آمریکایی » در گزارش هایش استناد کند، نه سایت آیت الله خامنه ای متواند دست همکاری به سمت هر خارجی چشم آبی دراز کند و نه نادر طالب زاده دیگر آن چهره انقلابی گذشته است. حالا حکومت مختار است که عبرت بگیرد یا نه.

[۱] نادر طالب‌زاده در گفتگو با مشرق؛ -من و خانواده‌ام را در فهرست تحریم «تروریست‌های جهانی» گذاشته‌اند/ ۳۱ مرداد ۱۳۹۸

[۲] همان

[۱] ایران اینتر نشنال- رازهای کاترین شکدوم در کنار مقامات جمهوری اسلامی؛ جاسوس یا خبرنگار؟

[۱] برنامه خبری ۶۰ دقیقه ۱۷ اسفند

[۱] روزنامه کیهان/ چهارشنبه ۱۸ اسفند ۱۴۰۰- داستان‌سرایان پروژه «شکدم» رسوا شدند؛ نوبت برخورد قاطع قضایی است

[۲] روزنامه همشهری. «صیغه» اسم رمز حمله/ یادداشت منتشره در مشرق نیوز- ۱۶ اسفند ۱۴۰۰

[۳] توئیتر گنجی

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)