آمریکا یک شبکه مالی حوثی‌های یمن را تحریم کرد

وزارت خزانه‌‌داری آمریکا یک شبکه بین‌المللی حمایت مالی از حوثی‌های یمن را که به دست سپاه پاسداران حکومت ایران و یک سرمایه‌گذار حوثی به طور مشترک اداره می‌شود را در لیست تحریم‌های خود قرار داد.

حوثی‌های یمن بعد از روی کار آمدن دولت جو بایدن از لیست گروه‌های تروریستی خارجی خارج شدند.

خارج‌سازی حوثی‌های یمن از لیست سازمان‌های تروریستی خارجی چنان که انتظار آن می‌رفت و در عمل هم مشاهده گردید باعث جری‌تر شدن این گروه در یمن شد.

حملات تروریستی این گروه علیه دولت رسمی یمن و همچنین عربستان سعودی، به عنوان کشوری که در راس ائتلاف عربی در جنگ با حوثی‌های یمن هستند و امارات متحده عربی، متعاقب این خارج‌سازی از لیست تروریستی شدت گرفت. [حملات پهپادی حوثی‌های وابسته به حکومت ایران به ابوظبی]

افزایش حملات تروریستی حوثی‌های یمن

با گذشت زمان این حملات چنان گسترش یافت که در غرب برخی به این باور رسیدند که خروج نام حوثی‌های یمن از لیست سازمان‌های خارجی تروریستی اشتباهی فاحش بوده است.

بدین ترتیب غرب و کشورهای منطقه خاور میانه در مقابل یک عمل انجام شده قرار گرفته بودند.

اما این امر مانع از آن نشد که ایالات متحده حوثی‌های یمن یا بخشی از این گروه را به لیست سیاه تحریم‌های خود اضافه نکند.

تحریم‌های جدید آمریکا علیه حوثی‌های یمن

در آخرین مورد وزارت خزانه‌داری ایالات متحده در روز چهارشنبه ۴ اسفند ۱۴۰۰ اعلام کرد که یک شبکه بین‌المللی حمایت مالی از حوثی‌های یمن را که به طور مشترک توسط سپاه پاسداران حکومت ایران و یک سرمایه‌گذار حوثی اداره می‌شود به لیست تحریم‌های خود افزوده است.

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده اعلام کرد که این شبکه بین‌المللی گسترده مورد حمایت سپاه پاسداران ده‌ها میلیون دلار به شورشیان مسلح حوثی کمک کرده است.

خبرگزاری رویترز با استناد به بیانیه وزارت خزانه‌داری ایالات متحده نوشت شبکه‌ای پیچیده از افراد و شرکت‌های پوششی، سوخت، فرآورده‌های نفتی و دیگر کالاها را در سراسر منطقه خاورمیانه، آفریقا و آسیا را حمل کرده و درآمدهای حاصل از این اقدام، حملات حوثی‌های یمن علیه دولت این کشور و همسایگان یمن را تامین مالی می‌‌کند.

ممنوعیت مراودات تجاری و مالی با افراد و نهادهای تحریم‌شده

اقدام وزارت خزانه‌داری ایالات متحده هر گونه دارایی‌های این نهادها و افراد نامگذاری‌شده را که تحت صلاحیت قضائی ایالات متحده هستند را مسدود کرده و اتباع آمریکا را از تجارت با این افراد و شرکت‌ها منع کرده است.

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده در بیانیه که در این زمینه منتشر ساخته، اعلام کرده است که شرکت‌هایی که در روز چهارشنبه ۴ اسفند هدف تحریم قرار گرفتند؛ بخشی از شبکه‌ای هستند که توسط نیروی قدس سپاه پاسداران حکومت ایران و سعید الجمال سرمایه‌گذار حوثی که در سال گذشته میلادی تحریم شد سرپرستی می‌شوند.

لیست تحریمی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده شامل عبدالله دائل احمد و شرکت وی، معز عبدالله و شرکت متعلق به وی و یک تاجر یونانی مستقر در امارات متحده عربی و شرکتش می‌شود.

افزون بر این برخی صرافی‌‌ها در ترکیه، یمن، هند، امارات متحده عربی و سنگاپور نیز تحریم شده‌اند.

درخواست کشورهای  عربی برای تحریم حوثی‌های یمن

این اقدام وزارت خزانه‌داری ایالات متحده در حالی است که برخی از کشورهای حاشیه خلیج فارس نظیر امارات متحده عربی و عربستان سعودی و برخی از سیاست‌مداران ارشد آمریکایی از کاخ سفید خواهان آن هستند تا برای مقابله با حملات تروریستی حوثی‌ها به امارات و عربستان، این گروه را مجددا به فهرست گروه‌های تروریستی خارجی ایالات متحده برگرداند.

شایان ذکر است در بازه زمانی اخیر حوثی‌های یمن حملات متعدد موشکی و پهپادی را را علیه اهدافی در امارات متحده عربی و عربستان سعودی انجام داده‌اند که منجر به کشته‌شدن برخی اشخاص غیرنظامی شده است.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)