حکومت ایران و وام ۵ میلیارد دلاری از روسیه

در روزهای اخیر خبرساز شد که حکومت ایران قصد دارد تا برای بار دیگر از روسیه وام دریافت کند. این وام‌گیری از روسیه برای بسیاری از ایرانیان تداعی دوران سیاه سلطنتی قاجار را می‌کند.

حافظه تاریخی مردم ایران هنوز از یاد نبرده‌اند آنچه را که بر صفحات تاریخ ایران نوشته شده است از دوره سیاهی که حکومت قاجار با استقراض کلان از روسیه بر سر مردم ایران آورد.

حال به نظر می‌رسد از این حیث تاریخ به عقب بازگشته است. ابراهیم رئسیی مدتی پیش عازم مسکو شد و با پوتین دیدار و گفتگو کرد.

رسانه‌ها و بوق‌های تبلیغاتی حکومت ایران این سفر را بسیار پرطمطراق و سرشار از دستاورد! جلوه دادند و سر و صدای زیادی در فضای رسانه‌ای کشور به راه انداختند.

مجلس و دولت دست در دست هم برای حراج ثروت‌های ملی ایران

حال با گذشت زمان اندکی از بازگشت رئیسی از مسکو اعضای مجلس حکومت ایران در جریان بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ به دولت ابراهیم رئیسی این اجازه را دادند که برای بار دیگر دست به استقراض از کشور روسیه بزند.

البته به جز زمان قاجار و در دوران ولایت فقیه یکبار دیگر نیز حکومت ایران دست به استقراض از روسیه زد و آن نیز مربوط به دولت حسن روحانی است که با گذشت مدت زمان زیادی از آن، جزئیات و تفصیلات این استقراض ناگفته و منتشرنشده باقی مانده است.

استقراض از روسیه در حالی صورت می‌گیرد که کشوری مانند ایران با وجود هنگفت سرمایه‌ها و منابع نفتی و گازی و معادن کشور امری غیرمعمول و عجیب می‌نماید.

اما در زیر تحریم‌های آمریکا علیه حکومت ایران که عرصه را بر حکومت‌گران در ایران تنگ کرده است، گویا استقراض‌های متوالی از روسیه در راستای سیاست «نگاه به شرق» خامنه‌ای باشد حال آنکه در عوض این استقراض حکومت ایران چه میزان از ثروت‌های ملی مردم ایران را به چوب حراج داده و می‌دهد امری است که تا کنون بر مردم ایران و افکار عمومی پنهان و پوشیده مانده است.

سابقه استقراض وام از روسیه

طرح استقراض تا سقف ۵ میلیارد دلار از روسیه که سابقه آن به سال ۱۳۹۵ و مجلس دوره قبل حکومت ایران برمی‌گردد به دولت منصوب ولایت فقیه این اجازه را می‌دهد که تا سقف ۵ میلیارد دلار از روسیه برای آنچه «طرح‌های تملک دارایی سرمایه‌ای» نامیده شده است؛ استقراض کند.

در آن زمان با ابتکار تاجگردون عضو مجلس وقت حکومت ایران با واردکردن یک تبصره به ماده واحده‌ی لایحه اصلاح بودجه مجلس حکومت طرح استقراض از دولت روسیه را به رای گذاشت و به آن رای مثبت داد.

هر چند در آن زمان برخی مخالفت‌ها به دلیل مغایرت این طرح با قانون اساسی ولایت فقیه صورت پذیرفت اما تمامی این مخالفت‌‌ها مانع از آن نشد که دولت روحانی دست به استقراض وام از روسیه نزند و شورای نگهبان حکومت ایران نیز این طرح را  به تصویب رساند.

حالا و برای بار دوم دولت ابراهیم رئیسی می‌خواهد از نمد سفر به روسیه برای دولتش استقراض ۵ میلیارد دلاری بدوزد.

جزئیات این استقراض نیز به سرنوشت استقراض قبلی دچار شده و هیچ چیز از آن منتشر نشده است.

بازپرداخت استقراض وام‌ها معلوم نیست

اما در وانفسای اقتصادی که بر حکومت ولایت فقیه و از جمله بر دولت رئیسی که بازوی اجرایی کشور محسوب می‌شود، وارد است بازپرداخت این استقراض قطعا بهای سنگینی خواهد بود که آنهم از جیب مردم ایران پرداخت خواهد شد. [انسداد ساختاری اقتصاد ایران؛ رفتار نظام ایران اقتصاد کشور را نابود می‌کند]

آن چنان که در مورد استقراض پیشین و در دولت روحانی تا به امروز مشخص است اینکه تعیین مدت بازپرداخت وام استقراضی از روسیه مشخص نشد و معلوم نشد که روسیه با پرداخت این مبلغ، چه میزان از ثروت‌های ملی ایران را به یغما خواهد برد؟!

اما آنچه در بین دولت روحانی و اکنون دولت رئیسی وجه اشتراک دارد این امر است که افکار عمومی ایرانیان از جزئیات چنین استقراض‌های کلانی بی‌خبر و در اغفال نگاه داشته می‌شوند.

این امر نیز به خودی خود می‌تواند استقلال و تمامیت ارضی کشور ایران را زیر سلطه و هیمنه روسیه ببرد؛ امری که ظاهرا حاکمان ایران برای بقا واهمه‌ای از آن ندارند.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)