زندانی سیاسی، ابراهیم صدیق همدانی در شرایطی که در اعتصاب غذا و اعتصاب دارو بسر می‌ٰبرد به یکی از سلولهای انفرادی زندان مریوان منتقل شد. اعتصاب آقای صدیق همدانی در پی عدم تحقق وعده‌های مسئولان مبنی انتقال وی و پسرش به زندان سنندج صورت گرفته است.

طبق گزارش دریافتی و به نقل از منابع فعال حقوق بشر درایران، زندانی سیاسی، ابراهیم صدیق همدانی به یکی از سلولهای انفرادی زندان مریوان منتقل شد.

بر اساس این گزارش، انتقال آقای صدیق همدانی به انفرادی زندان مریوان در حالی صورت گرفته که وی از روز شنبه ۲۳ بهمن‌ماه، در پی عدم تحقق وعده‌های مسئولان مبنی بر انتقال او و پسرش، سالار صدیق همدانی به زندان سنندج دست به اعتصاب غذا زده است.

این زندانی سیاسی که از تاریخ ۴ بهمن ماه اقدام به اعتصاب دارو کرده بود، پیشتر با افزایش قند خون شدید روبرو شد. سالار صدیق همدانی نیز از روز پنجشنبه ۱۴ بهمن ماه، در زندان کامیاران اعتصاب کرده و چند روز بعد به آن پایان داد.

زندانیان سیاسی، ابراهیم صدیق همدانی و پسرش سالار صدیق همدانی پیشتر از زندان ارومیه به ترتیب به زندان های مریوان و کامیاران منتقل شدند. این شهروندان که از روز دوشنبه ۱۳ دی‌ماه، در اعتراض به عدم اجرای اصل تفکیک جرائم دست به اعتصاب غذا زده‌ و همزمان در مقابل افسرنگهبانی زندان ارومیه تحصن کرده بودند، حدود ۱۰ روز پیش به دنبال وعده مساعد مسئولان به اعتصاب خود پایان دادند.

ابراهیم صدیق همدانی و پسرش سالار صدیق همدانی و دخترش مریم در تاریخ ۴ اسفندماه ۹۷ بازداشت و روز سه‌شنبه ۳ اردیبهشت ۹۸، پس از دو ماه بازجویی به زندان مرکزی این شهر منتقل شدند. مریم صدیق همدانی نیز که به بند زنان این زندان منتقل شده بود در تاریخ ۵ اردیبهشت ۹۸ با تودیع قرار از زندان ارومیه آزاد شد.

زندانیان سیاسی، ابراهیم و سالار صدیق همدانی نهایتا توسط شعبه ۲ «دادگاه» انقلاب ارومیه هرکدام از بابت اتهاماتی از جمله «اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در یکی از سازمانهای مخالف نظام» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به ۱۶ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

سالار صدیق همدانی در تاریخ ۱۴ مرداد ۹۹ همراه با پدرش ابراهیم صدیق همدانی از زندان ارومیه به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل شدند. ابراهیم صدیق همدانی در تاریح ۱۷ مردادماه ۹۹، از بازداشتگاه این نهاد امنیتی به زندان ارومیه منتقل شد. سالار صدیق همدانی نیز در تاریخ ۳۰ مردادماه همان سال به زندان بازگردانده شد. این دو زندانی سیاسی در دوره بازجویی به «فعالیت تبلیغی علیه نظام در زندان» متهم شدند.

این شهروندان پیشتر در تاریخ ۲۷ مهر ۹۹ جهت تفهیم اتهام از بابت پرونده جدیدی که طی مدت حبس علیه آنان گشوده شده است، به شعبه ۶ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب ارومیه منتقل شده بودند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)