کمی تاریخ. شماره‌ی ۴۴۸ کایه دو سینما (اکتبرِ ۱۹۹۱) یک ضمیمه نیز داشت. یک شماره‌ی ویژه در بزرگداشتِ عشاقِ پن‌نفِ لئوس کاراکس – شماره‌ای بیشتر دیدنی تا خواندنی. سرژ توبیانا (سردبیرِ وقتِ مجله) اگرچه در خودِ شماره‌ی آن ماه پرونده‌ای کم‌وبیش مفصل برای فیلم چاپ کرده بود (یک نقد، یک گفتگو با دُنی لَوان و مجموعه‌ای از یادداشت‌های کوتاه از نویسندگانِ مختلفِ مجله)، این ضمیمه‌ را نیز به فیلمِ کاراکس اختصاص داده بود. ولی با این توضیح که سردبیر اینجا خودِ کاراکس بود! این یک بزرگداشت بود تا نقد و تحلیل؛ پر از عکس‌های پشتِ صحنه و دست‌نوشته‌ها و طرح‌های اولیه‌ی کاراکس، عکس‌هایی از فیلم‌های دیگری که کاراکس فیلمِ خود را در پیوند با آن‌ها می‌دید (از ابل گانس تا کارل درایر) تا نقاشی‌هایی که موضوعِ ارجاعِ فیلم بودند (از گویا، مونه، …)، همراه با بخش‌هایی از فیلمنامه در کنارِ گزارشی «تصویری» از «تاریخِ» پلِ پن‌نف که شاید «انگیزه» و «کاراکترِ» اصلی فیلم نیز بود. عکس‌های زیر شاید اندکی از حال‌وهوای این شماره را منعکس کند.

و برای یادآوری، از فیلم‌های دیگری که کایه دو سینما آن سال حمایت‌شان کرده بود، می‌توان به این‌ها اشاره کرد: کلوزآپِ کیارستمی، دو فیلمِ کوئن‌ها (بارتون فینک و تقاطعِ میلر)، … و شاید مهمتر از همه،ون گوگِ پیالا – فیلمی که امروز زیباتر و سحرآمیزتر از پیش به نظر می‌رسد، و انتخابِ اولِ آن سالِ سرژ توبیانا و همکارانش نیز بود.

نوشته‌ی وحید مرتضوی Vahid Mortazavi

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com