کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام به نقل از هه‌نگاو، سحرگاه روز پنجشنبه ۷ بهمن۱۴۰۰، حکم اعدام دو زندانی در زندان ارومیه اجرا شد. یکی از این زندانیان میرسلطان امیری ۷۰ ساله بوده است که با اتهام مواد مخدر اعدام شد. زندانی دیگر نیز با اتهام قتل اعدام شده است.

بر اساس این گزارش میرسلطان امیری ۷۰ ساله و اهل اشنویه بوده است که از سه سال و نیم پیش به اتهام مواد مخدر بازداشت و به اعدام محکوم شده بود.

شایان ذکر است فرزند این پدر هفتاد ساله به اسم شهریار امیری ۴۲ ساله روز شنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۰ به همین اتهام و در همین زندان اعدام شده بود. در همان زمان نیز اعلام شده بود که پدر شهریار به اعدام محکوم شده و در زندان ارومیه محبوس است.

مشخصات زندانی دیگری که در همین زندان با اتهام قتل اعدام شد مشخص نشده است.

با احتساب اعدام این دو زندانی در زندان ارومیه، از ابتدای سال جاری ۱۴۰۰ تاکنون دستکم ۳۰۴زندانی اعدام شده اند.

اعدام با اتهام مواد مخدر در حالی اجرا می‌شود که در قانون جرائم مربوط به مواد مخدر، اصلاح سال ۱۳۹۶، صدور حکم اعدام به طور اخص محدود شده و به طور عام یک درجه تخفیف در برخی از موارد پیش‌بینی شده بود؛ با اینحال اعدام زندانیانی که با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده‌اند همچنان ادامه دارد.

بر اساس گزارش سالانه عفو بین الملل بیش از دو سوم کشورهای جهان (۱۴۴ کشور) اکنون مجازات اعدام را در قانون لغو یا در عمل متوقف کرده‌اند. اما ماشین اعدام در ایران هر روز سرعت بیشتری می گیرد و با ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی و ریاست اژه ای بر قوه قضائیه، اجرای احکام اعدام سرعت بیشتری گرفته است.

عفو بین الملل همچنین در گزارشی که روز ۲۷ آذر ۱۴۰۰ منتشر کرد، ایران را در جایگاه شرم آور دومین مجری بزرگ اعدام در جهان نام گذاری کرد.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)