صادرات نیز در آستانه توقف!

رئیس اتاق بازرگانی تهران اعلام کرده است میزان صادرات اقلام فنی و مهندسی از ۶ میلیارد دلار در سال‌های اخیر به ۲۰۰ میلیون دلار رسیده است!

بالا بودن میزان صادرات یکی از تابع‌های بهبود وضعیت اقتصادی کشور است که همراه با بازگشت ارز به کشور شده و وضعیت مالی ارزی کشور را تراز نگاه می‌دارد.

بر همین اساس کشورها همواره ما بین صادرات و واردات خود تعادلی برقرار کرده و اصولا افزایش صادرات را به دلیل ارزآوری به افزایش واردات ترجیح می‌دهند.

برای نمونه کشور چین در یک سیاست نادر، در سالیان اخیر عمدا سعی کرده است ارزش پول ملی خود را پایین نگاه داشته تا از این محل بتواند میزان صادرات خود را افزایش دهد.

اما این معادله در مورد کشورهای چون حکومت ایران که درگیر معادلات سیاسی ـ اقتصادی پیچیده‌ای با کشورهای جهان شده است فرق می‌کند.

برجام و بر باد دادن پول‌های بادآورده

حکومت ایران پس از آنکه پول‌های بادآورده از برجام ۲‍۰۱۵ را صرف مطامع خود کرد بی آنکه ذره‌ای از آن را به سفره مردم ایران سرازیر کند، دوباره با روی کار آمدن دونالد ترامپ در آمریکا، تحت تحریم‌های شدید بین‌المللی قرار گرفت.

این تحریم‌ها اقتصاد حکومت ایران را که به جز فروش نفت حرف چندانی برای گفتن نداشت بیش از پیش دچار مشکل کرد.

افزون بر کاهش معاملات نفتی در پی تحریم‌ها، حکومت ایران در سایر زمینه‌ها نیز زمینگیر شده و معادلات و مبادلات اقتصادی‌اش به هم خورده است. [کاهش شدید صادرات نفتی و غیرنفتی حکومت ایران]

حکومت ایران در چند سال اخیر با کاهش و افت شدید صادرات مواجه بوده است و آمارهای رسمی و غیر رسمی از وضعیت وخیم حکومت در این زمینه خبر می‌دهند.

به تازگی محمود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی تهران اعلام کرد که صادرات اقلام خدمات فنی و مهندسی حکومت ایران افت شدیدی داشته است.

وی با اشاره به اینکه «زمانی ما در کشور ۵ تا ۶ میلیارد دلار صادرات خدمات فنی و مهندسی داشتیم» افزود این میزان امروزه به کمتر از ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون دلار رسیده است.

خوانساری ضمن انتقاد از سیاست‌های ارزی دولت رئیسی اعلام کرد دولت ترکیه با تورمی ۲۰ درصدی مواجه بوده اما صادراتش را به ۲۲۰ میلیارد دلار رسانده ولی حکومت ایران با صادرکنندگان به شیوه «بگیر و ببند» برخورد می‌کند و این امر باعث کاهش صادرات حکومت ایران به کشورهای دیگر شده است.

خوانساری افزون بر این اذعان کرده است در حالی که حکومت ایران با مشکلاتی مانند کسری بودجه، تورم، کاهش شدید ارزش پولی ملی و فقر روبرو است اما دولت رئیسی با وجود اینکه ارز ندارد اقدام به چاپ پول می‌‌کند که این امر خود تورم‌زاست.

خوانساری می‌افزاید زمانی نیز که دولت ارز دارد شروع به «ارزپاشی» می‌‌کند که آن نیز منجر به تشدید تورم می‌شود.

خوانساری با اشاره به اینکه صادرات بخشی از اقتصاد کشور است اما مشکل اصلی را در اقتصاد کشور خلاصه کرده است.

به بیان دیگر مشکل اصلی در اقتصاد ورشکسته ایران سیاست‌های مخرب دولت‌های و سایر ارگان‌های قدرت و ثروت در کشور هستند.

مشکلات صادرکنندگان ایرانی در امر صادرات

افزون بر این، افرادی که به صادرات خدمات فنی و مهندسی مشغولند علاوه بر سیاست‌های مخرب دولت، در زمینه دریافت پول خدمات خود در کشورهای دیگر با مشکلات عدیده‌ای روبرو هستند.

پیش از این و در دی سال ۱۳۹۹ بهمن صالحی دبیر انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی حکومت ایران اعلام کرده بود پیمان‌کاران و صادرکنندگان ایرانی ۸۰۰ میلیون دلار از شرکت‌های دولتی عراقی طلبکار هستند اما نمی‌توانند پول خود را دریافت کنند.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)