کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام چهارشنبه ۱۵ دیماه ۱۴۰۰، مصطفی نیلی وکیل دادگستری اعلام کرد دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات علی یونسی و امیرحسین مرادی دو دانشجوی بازداشتی دانشگاه شریف روز سه شنبه ۵ بهمن ماه در شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران برگزار خواهد شد.

مصطفی نیلی وکیل علی یونسی در مصاحبه اختصاصی با شبکه امتداد از جمله گفت: «فیلم سخنان موکلین ما چگونه به دست خبرگزاری فارس و خبرنگار آن رسیده؟ هر دو متهم پرونده گفتند که اظهارات‌شان در این فیلم‌ها در شرایط سخت انفرادی مطرح شده و آن را انکار می‌کنند، تقاضای نهاد امنیتی این بوده که علی یونسی و امیرحسین مرادی تا زمان صدور حکم در بند امنیتی ۲۰۹ بمانند، ظاهرا نهاد امنیتی به هر حربه‌ای متوسل شده تا با اثرگذاری در این پرونده، نظر مقام قضائی را منحرف کند».

مصطفی نیلی در انتهای مصاحبه خود گفت: «پرونده توسط بنده و همکارانم به صورت دقیق مطالعه شده و نکات لازم برای دفاع تهیه شده است. این موارد مورد توجه قضات دادگاه قرار گرفته و بر این اساس، دستورات صادر شده برای رفع نقص در دادسرا، بسیار دقیق و موشکافانه بوده است. ما امیدواریم که دادگاه به صورت دقیق و منصفانه به این پرونده رسیدگی کرده و اتفاق خوبی برای موکلین ما رخ بدهد.»

در اینجا سخنان مصطفی نیلی وکیل علی یونسی در مصاحبه با امتداد را بخوانید:

«اما در کنار روندی که در دادگاه شاهد آن هستیم، اتفاقات عجیبی را در این پرونده از ابتدا مشاهده کردیم. به عنوان نمونه در آخرین مورد، پخش فیلم‌های منتسب به موکلین‌مان را توسط خبرگزاری فارس و خبرنگار این خبرگزاری شاهد بودیم.

بر اساس صحبتی که با موکلین داشتم، اظهارات آن‌ها در این فیلم‌ها در شرایط مناسبی نبوده و بعد نیز در روند بازپرسی، تمامی این موارد را انکار کردند. موکلین ما، صراحتا عنوان کرده‌اند که آن حرف‌ها را در شرایط انفرادی مطرح کرده‌اند.

سوال اساسی اینجاست که این فیلم‌ها، چگونه به دست این خبرگزاری و خبرنگار آن رسیده و آن را منتشر کرده‌اند؟ تا جایی که ما می‌دانیم، این مدارک در پرونده وجود نداشته و حتی ما به عنوان وکلای این پرونده این فیلم‌ها را تا به حال ندیده‌ایم! در مرحله‌ای که دادگاه ادامه داشته و پرونده همچنان در مرحله رسیدگی قرار دارد به یکباره، چنین فیلمی از سوی یک خبرگزاری درباره پرونده‌ای منتشر می‌شود که به زعم آقایان، یک پرونده امنیتی است و رسیدگی به آن شرایط خاصی دارد.

اتفاقاتی که نهاد امنیتی و ضابط این پرونده از ابتدا رقم زده، واقعا جای شگفتی دارد.

بعد این آقایان، فیلمی را که محرمانه بوده و اساسا، صحت آن نیز مورد تایید نیست به یکباره منتشر می‌کنند. جالب اینکه هیچ برخوردی نیز با ایشان انجام نمی‌شود. اتفاقاتی که نهاد امنیتی و ضابط این پرونده از ابتدا رقم زده، واقعا جای شگفتی دارد.

یکی دیگر از این موارد – که در مراحل اولیه پرونده اتفاق افتاد- و در حالی که این دو جوان نخبه هنوز ملاقاتی با خانواده‌هایشان نداشتند در دادستانی تهران، ملاقاتی را بین متهمین و دانشجویان دانشگاه شریف ترتیب دادند که باعث فشار روانی شدید بر ایشان شد!

تقاضای نهاد امنیتی این بوده که علی یونسی و امیرحسین مرادی تا زمان صدور حکم در بند امنیتی ۲۰۹ بمانند.

این دو متهم که هنوز حدود ۲۱ سال سن دارند، نزدیک به ۲۱ ماه است که در بند امنیتی ۲۰۹ و شرایط سخت آن بند نگهداری می‌شوند. تقاضای نهاد امنیتی این بوده که علی یونسی و امیرحسین مرادی تا زمان صدور حکم در بند امنیتی ۲۰۹ بمانند.

متاسفانه دادیار ناظر و دادستان تهران نیز هیچ توجهی به اعتراضات ما درباره انتقال این بچه‌ها نمی‌کنند. تحقیقات مقدماتی، مدت‌هاست به پایان رسیده اما این دو دانشجوی نخبه، همچنان در بند امنیتی نگهداری می‌شوند و این در حالی است که هیچ ضرورتی برای این مسئله وجود ندارد.

ظاهرا نهاد امنیتی به هر حربه متوسل شده تا با اثرگذاری در این پرونده، نظر مقام قضائی را منحرف کند.

این مواردی که در این پرونده شاهد آن هستیم، خیلی نگران کننده است. وقتی هم که به یکباره با انتشار این فیلم‌ها مواجه می‌شویم، این گمان به وجود می‌آید که نهاد امنیتی به هر حربه متوسل شده تا با اثرگذاری در این پرونده، نظر مقام قضائی را منحرف کند.

به جز اقراری که در ابتدا و در شرایط سخت انفرادی مطرح شده و بعدا نزد بازپرس مورد انکار متهمین قرار گرفت، هیچ اسناد و مدارکی در پرونده موجود نیست. از این رو، وقوع چنین اتفاقاتی می‌تواند برای ما وکلا و خانواده متهمین باعث نگرانی شود که مقامات امنیتی در این پرونده، دیگر چه اقداماتی در سر خواهند داشت؟

پرونده توسط بنده و همکارانم به صورت دقیق مطالعه شده و نکات لازم برای دفاع تهیه شده است. این موارد مورد توجه قضات دادگاه قرار گرفته و بر این اساس، دستورات صادر شده برای رفع نقص در دادسرا، بسیار دقیق و موشکافانه بوده است. ما امیدواریم که دادگاه به صورت دقیق و منصفانه به این پرونده رسیدگی کرده و اتفاق خوبی برای موکلین ما رخ بدهد.

درباره دو دانشجوی نخبه علی یونسی و امیرحسین مرادی:

علی یونسی  دانشجوی مهندسی کامپیوتر و امیرحسین مرادی دانشجوی فیزیک، دو دانشجوی نخبه دانشگاه صنعتی شریف روز ۲۲ فروردین ماه ۹۹، توسط مأموران اطلاعات بدون ارائه حکم قضایی بازداشت شدند. بازداشت آنها با ضرب و شتم همراه بود. این دو دانشجو سپس به سلولهای انفرادی ۲۰۹ زندان اوین منتقل شدند.

ماموران شامگاه جمعه ۲۲ فروردین ماه پس از تفتیش منازل و بدون ارائه حکم قضایی این دوفعال دانشجویی را همراه با ضرب و شتم شدید بازداشت کردند بطوریکه در هنگام یورش ۱۲ مامور سپاه پاسداران به خانه علی یونسی، در ضرب و شتم وحشیانه پیشانی او را شکافتند.

امیرحسین مرادی، برنده مدال نقره المپیاد نجوم کشوری سال ۹۶ و علی یونسی، برنده مدال نقره المپیاد نجوم کشوری سال ۹۵ و مدال طلای المپیاد نجوم سال ۹۶ است. همچنین، علی یونسی با کسب مدال طلا در دوازدهمین المپیاد جهانی نجوم و اخترفیزیک که در چین برگزار شد، برای ایران افتخار آفریده است.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه ایران در تاریخ ۱۶ اردیبهشت ۹۹ این دانشجویان را به همکاری با مجاهدین خلق متهم کرد.

جلسه رسیدگی به اتهامات این دو دانشجو بعد از بارها تعویق، نهایتا روز ۱۲ تیرماه ۱۴۰۰ در دادگاه انقلاب تهران برگزار شد. مصطفی نیلی، وکیل دادگستری جزئیات بیشتری از جلسه رسیدگی به اتهامات علی یونسی و امیرحسین مرادی ارائه داده و گفت که طی جلسه رسیدگی، تقاضای انتقال موکلین از بند امنیتی ۲۰۹ به بند عمومی را مطرح کردیم و قاضی در پاسخ عنوان کرد که پس از بررسی در این خصوص نیز تصمیم‌گیری خواهد شد. به گفته وی روند ادامه رسیدگی به اتهامات این دو دانشجوی بازداشتی دانشگاه صنعتی شریف، به جلسات بعد موکول شده است.

این دو دانشجوی نخبه بعد از نزدیک به دوسال همچنان در «بازداشت موقت» در بند امنیتی ۲۰۹ اوین در شرایط بسیار سخت بسر می برند.

عفو بین الملل روز دوشنبه اول آذر ۱۴۰۰، با انتشار نامه‌ای سرگشاده خطاب به قضاییه ایران نسبت به خطر اعدام دو دانشجوی نخبه علی یونسی و امیرحسین مرادی هشدار داده و خواستار آزادی فوری آنها شد.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)