روسیه با چه هدفی مقصد رئیسی شده است

سخنگوی دولت رئیسی اخیرا اعلام کرده است که رئیسی قرار است به زودی برای امضای تفاهم ۲۰ ساله با روسیه به مسکو سفر کند سفر رئیسی به روسیه آیا یک تله‌ی موش با پنیر روسی است یا حکومت ایران برد کلان استراتژیک در معامله با روسیه دارد؟

علی بهادری سخنگوی دولت رئیسی در روز سه‌شنبه ۷ دی اعلام کرد که ابراهیم رئیسی به دعوت همتای روسی خود در روزهای آینده به روسیه سفر خواهد کرد.

همزمان با این اعلام از سوی بهادری، رسانه‌های روسی نیز خبر از این مهم دادند که در این سفر قرار است سند همکاری ۲۰ ساله تهران با مسکو امضاء شود.

زمزمه‌های امضای قراداد ۲۰ ساله با روسیه

رسانه‌های روسیه همچنین از نهایی شدن قرارداد سند همکاری موسوم به ۲۰ ساله بین روس و حکومت ایران خبر دادند. [قرارداد ۲۰ ساله حکومت ایران با روسیه]

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه حکومت ایران نیز پیش از این و در روز ۲۰ آذر این خبر را تایید و اعلام کرده بود این سند مشابه سند همکاری ۲۵ ساله با چین می‌باشد.

شایان ذکر است قراداد ۲۵ ساله بین حکومت ایران و چین در روز ۷ فروردین ۱۴۰۰ به امضاء رسید.

برخی رسانه‌‌های حکومت ایران نیز خبرهایی مبنی بر امضاء برخی تفاهم‌نامه‌ها و قراردادهای مهم منتشر کردند بی آنکه به سند ۲۰ ساله اشاره‌ای کنند به جز در مواردی نادر.

پیش از این نیز اخباری از رسانه‌های مختلف منتشر شده بود که همکاری حکومت ایران با روسیه در زمینه‌های مختلفی از جمله نظامی تسلیحاتی و… خواهد بود.

موضوعی که در این میان بیشتر از سایر مقولات جلب توجه می‌کند دعوت عجولانه و رسمی پوتین از رئیسی می‌باشد در حالی که چندی پیش از این، وی از دیدار با رئیس مجلس حکومت ایران امتناع کرد به رغم اینکه قالیباف به مسکو سفر کرده بود.

تعارض ایران با غرب به نفع روسیه و چین

در این بین اما نباید تعارض منافع حکومت ایران با کشورهای غربی و مخصوصا آمریکا را دور از نظر داشت بدین معنی که تضاد با آمریکا و تحریم‌هایی که پابرجاست چاره‌ای برای خامنه‌ای و رئیسی باقی نگذاشته است که به قیمت حراج ثروت‌های مردم ایران به سمت روس یا چین بخیزند.

نگاهی به آمارها شاید گویا باشد آمارهای ۱۰ ماهه اخیر گمرک روس نشان از آن دارد که صادرات این کشور به ایران نسبت به بازه زمانی مشابه سال قبل از آن، رشدی نزدیک به ۲.۵ برابر داشته در صورتی که واردات روسیه از ایران تنها ۲۲ درصد رشد داشته است!

در این بین روسیه تسهیلاتی را نیز برای ورود حکومت ایران به پیمان شانگهای فراهم آورد و در مذاکرات اتمی قدرت‌های جهانی با حکومت ایران نیز در میز حکومت ایران بازی می‌کند و نماینده این کشور در مذاکرات بارها چراغ سبز را  به نفع حکومت ایران روشن کرده است.

اولیانوف همچنین در روزهای اخیر خبر داد که حکومت ایران را راضی کرده است که از برخی از خواسته‌‌های حداکثری خود جهت رسیدن به توافقی سریع کوتاه بیاید.

حکومت ایران بین چکش و سندان غرب و شرق

این امری پنهانی نیست که روس‌ها در تعامل با حکومت ایران منافع استراتژیک دارند و در جبهه‌بندی با غرب به دنبال آن هستند تا در ایران جای پای محکمی برای خود ایجاد کنند.

از سوی دیگر به نظر نمی‌رسد روس‌ها متمایل به حصول توافقی نهایی بین آمریکا و حکومت ایران باشند چون در آن صورت حکومت ایران روابطش با آمریکا را به قیمت کاهش روابطش با روس و چین افزایش خواهد داد آنچنانکه بعد از برجام ۲۰۱۵ رخ داد.‍

این مهم را چندی پیش محمد حسینی معاون پارلمانی رئیسی بدین گونه مطرح ساخت که نگاه به شرق پلن B حکومت ایران در جریان مذاکرات اتمی است.

با قرارداد ۲۵ ساله بخشی از سرمایه‌های کشور به بهانه دور زدن تحریم‌ها به حلقوم چینی‌ها ریخته شد و حالا به نظر می‌رسد پوتین قصد دارد رئیسی را با پنیر روسی در تله‌ای بیندازد که درآمدن از آن بسیار مشکل خواهد بود.

به بیان دیگر آنچه حکومت ایران آنها را شرقی‌ها می‌خواند یعنی چین و روسیه در هنگامی که اضطرار از سوی ایران در روی آوردن به آنها را احساس کنند از این مسئله استفاده کرده تا بیشتر از ثروت‌های ملی مردم ایران اخاذی کنند.

به نظر می‌رسد دولت رئیسی و خامنه‌ای در مرحله کنونی چاره‌ای جز پناه بردن به این دو کشور برای گذران امور خود آنهم در زیر سایه تحریم‌ها ندارند هر چند این پناه بردن به قیمت ایران فروشی به روسیه و چین تمام شود آنچه برای حکومت ولایت فقیه مهم است بقا در حکومت است بر خلاف آنچه که مردم ایران می‌خواهند و در عمل در اعتراضات سال‌های اخیر نشان داده‌اند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)