کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، ۴ دیماه ۱۴۰۰، پس از اعلام صدور حکم اعدام برای عباس دریس که در جریان کشتار مردم و جوانان توسط سپاه پاسداران در نیزار ماهشهر در آبان ۹۸، بازداشت شده و به قتل یکی از اعضای سپاه متهم شده است، بسیاری از شاهدان نسبت به بی گناهی این شهروند اهل ماهشهر شهادت دادند.

اخیرا یکی از شاهدان این واقعه در مطلبی که به دست کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام رسیده است نوشته است:

«همه مردم در آبان ۹۸ شاهد صحنه بودند که نیروهای سپاه که برای شلیک به مردم آمده بودند یکیشون از پشت اشتباهی به فرمانده خودشون که در محل بود شلیک کرد و منجر به مرگش شد. همانجا خیلی ها را دستگیر کردند. یکسری بعدا با پارتی و پول زیاد آزاد شدند، ولی عباس و برادرهاش را نگهداشتند و میخواهند مرگ این فرمانده سپاه را گردن عباس بیندازند.

برادرهای عباس از خودش کوچکتر هستند ولی تا الان بلاتکلیف توی زندانند و هنوز حکمی به آنها ابلاغ نشده.

خانواده و مادر عباس دارن دق می‌کنند. مادرش خیلی شکایت کرد، خیلی اینطرف و آنطرف رفت، هر کاری کرد، تهران هم رفت برای شکایت ولی همش بی فایده بود.

از اوضاع دولت خودتون با خبرین، چیزی بنام حق وجود نداره، حق مردم معنی نداره، حق فقط برای دولته، هر کس هر حرف حقی بزنه بهش میگن شورشی یا ضدانقلاب! تا جایی که من خبر دارم برای عباس و برادرانش هم پول زیادی دادند، ولی چون قصد داشتند قتل را گردن عباس بیندازند نگهشان داشتند و با پول هم آزاد نکردند.

اگر گواهی مردم رو قبول میکردند همه مردم که در قیام آبان شاهد بودند، میتوانند بروند شهادت و گواهی بدهند که از میان مردم حاضر در محل هیچکس سلاح نداشت، مردم فقط کشته میشدند، اصلا امکان شلیک به سمت سپاه وجود نداشت، حتی خود سپاه هم میدونه که کار عباس نبوده، خودشون میدونن که یکیشون اشتباهی شلیک کرده ولی میخواهند گردن مردم بیندازند و عباس بیچاره رو گیر انداختند».

درباره عباس دریس (شلیشات) :

عباس دریس (شلیشات) از بازداشت شدگان آبان ۹۸ در بندر ماهشهر، با اتهام واهی تیراندازی و قتل یکی از ماموران مسلح حکومتی بنام رضا صیادی در دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شد. این حکم در نتیجه گرفتن اعترافات اجباری و تلویزیونی تحت فشار شکنجه، صادر شده است.

عباس دریس ۴۸ ساله متاهل و از اهالی جراحی – بندر ماهشهر است و در اوایل آذر ۹۸ به همراه برادرش محسن دریس ۲۹ ساله بازداشت شده و هر دو برادر هم‌اکنون در زندان ماهشهر زندانی می باشند.

عباس دریس با اتهام واهی تیراندازی به طرف نیروهای نوپو و کشتن یک مامور بنام رضا صیادی در روز دوشنبه ۲۷ آبان ماه۹۸، بازداشت و به اعدام محکوم شده است. این در حالی است که او هیچ ارتباطی با این موضوع نداشته و این اتهام به گفته شاهدان عینی کذب است.

دادگاه انقلاب بر اساس اعترافات اجباری گرفته شده عباس دریس را به اتهام «محاربه»، «اخلال در نظم» و «شرکت در قتل مامور نوپو» به اعدام محکوم کرده است.

عباس دریس از بازداشت شدگان آبان ۹۸ بر اساس اعترافات اجباری به اعدام محکوم شد

بیشتر بخوانید:

یک شاهد عینی بنام ح . ع که در روز دوشنبه ۲۷ آبان ۹۸ در تجمع اعتراضی مسالمت آمیز مردم جراحی در میدان بعثت شرکت کرده بود گفته است:

«به دلیل زیاد بودن مردم و هجوم نیروهای بسیج، سپاه و نوپو و تیراندازی مستقیم آنها، مجبور شدیم به طرف شهر عقب نشینی کنیم. نیروهای نوپو از جمله رضا صیادی به طرف مردم تیراندازی می کردند و گلوله از پشت به بدن رضا صیادی اصابت می‌کند و این امر توسط کارشناسی که صحنه حادثه را بررسی کرده است نیز تایید شده است.»

این شاهد از اهالی شهر جراحی افزود: «از عباس دریس اعترافات تلویزیونی دروغین تحت فشار و شکنجه، مبنی بر تیراندازی و کشته شدن یک مامور گرفته شد.»

بنا به گفته بستگان دریس، کارشناس دوم پرونده نیز در بررسی پرونده تاکید کرد که تیر از سمت مخالف به مامور اصابت کرده است.

گفته میشود همسر عباس دریس، بعد از چندین ماه مراجعات مکرر به دادگستری، ستاد خبری و حتی به تهران، نتیجه نگرفته و بدلیل فشارهای روحی اوایل سال ۱۴۰۰ پیش فوت کرده است.

عباس دریس، شهروند عرب شاغل در فروش دام و کار آزاد بوده است و در اوایل آذرماه ۹۸ همراه برادرش محسن دریس بازداشت شد.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)