۱۰۰۰ میلیارد تومان برای مصلی تهران و شهرستان‌های بدون تخت بیمارستان سواحل مکران

خبرها حاکی از آن است در حالی که چهار شهرستان در استان سیستان و بلوچستان تخت بیمارستانی ندارند دولت رئیسی برای مصلی تهران ۱۰۰۰ میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته است.

دولت رئیسی که برآمده از جناح غالب حکومت ولایت فقیه است بدون تردید وامدار این جناح است.

از این نکته چنین بر می‌آید که سهم ارگان‌ها و نهادهای وابسته به ارکان قدرت و ثروت در جناح خامنه‌ای باید از جانب دولت رئیسی پرداخته شود.

این امر به خودی خود در حکومتی که بر بستر فساد و رانت بناریزی شده است موجب شگفتی است.

اما شگفتی بیشتر در آن جاست که در عین حاتم بخشی‌‌های دولت رئیسی به این ارگان‌ها، زمزمه‌های فقر و عدم تخصیص بودجه برای ردیف‌های ضروری استان‌های محروم کشور از گوشه و کنار کشور به گوش می‌رسد.

بودجه ۱۰۰۰ میلیاردی مصلی تهران!

معین الدین سعیدی عضو مجلس نظام از چابهار خبری را رسانه‌ای کرده است که شنیدن آن حیرت را برای مخاطب به همراه می‌آورد.

سعیدی با اشاره به بودجه ۱۰۰۰ میلیارد تومانی در سال ۱۴۰۱ برای مصلی تهران که از نهادهای حکومتی به شمار می‌آید عنوان ساخته است که در استان سیستان و بلوچستان و سواحل مکران، چهار شهرستان حتی یک تخت بیمارستانی ندارند.

سعیدی با طرح یک پرسش که «آیا باید برای مصلی تهران ۱۰۰۰ میلیارد تومان اختصاص داده شود اما چهار شهرستان سواحل مکران بدون حتی یک تخت بیمارستانی باشند؟» جوهره طبقاتی و تبعیض آمیز حکومت ولایت فقیه را بیرونی کرده است.

این در حالی است که سعیدی خود از جناح وابسته به خامنه‌ای و اصولگرایان حکومتی می‌باشد که در طیف‌بندی دورنی قدرت در حاکمیت ولایت فقیه، از قماش خود آنها محسوب می‌شود.

سعیدی در ادامه پرسش خود و با کنایه به دولت رئیسی می‌افزاید «آیا عدالت در توزیع اعتبار بدین صورت است؟ آیا زور حضرات به بودجه صدا و سیما نمی‌رسد که افزایش محیرالعقولی داشته؟» است.

البته سعیدی این جرات را ندارد که به بودجه ۲.۴ برابر شده سپاه پاسداران اشاره‌ای کند و با کنایه بودجه صدا و سیما، مصلی تهران و بودجه ۲.۵ برابر شده دفتر ریاست جمهوری (دولت رئیسی) را هدف قرار داده است تا در جنگ درون جناحی سهم‌خواهی کند.

آن طور که سعیدی در ادامه سخنان خود می‌افزاید بودجه انقباضی دولت رئیسی، تنها شامل حال مناطق محروم در ایجاد زیرساخت‌های عمرانی شده است.

خبر خود شوک‌آور است اما امر شاذی نیست، سر تا پای ولایت فقیه و پیکره مالی آن، آکنده از تبعیضات و فسادهای این چنینی است.

در حالی که سعیدی از عدم بودجه مکفی برای شهرستان‌های سواحل مکران سخن به میان می‌آورد، از سیستان و بلوچستان صدای دیگری نیز شنیده می‌شود که بر فقر و فاقه در این استان گواهی می‌دهد.

۶۰ درصد جمعیت چابهار حاشیه نشین هستند!

رحیم جدگال، رئیس شورای شهر چابهار در استان سیستان و بلوچستان در روز شنبه ۲۷ آذر ۱۴۰۰ با اعلام اینکه شهر چابهار بالاترین شاخص جمعیت حاشیه نشینی را در ایران دارد افزوده است از جمعیت ۱۲۰ هزار نفری چابهار بیش از ۶۰ درصد آن حاشیه‌نشین و در مناطق و سکونت‌گاه‌های غیر رسمی بدون برق، آب، بهداشت، مدرسه و سایر امکانات رفاهی زندگی می‌کنند. [چرا هر روز جمعیت بیشتری از مردم به حاشیه نشینی روی می‌آورند؟]

جدگال افزوده است بیش از ۷۰ هزار نفر از نقاط مختلف استان سیستان و بلوچستان به چابهار آمده‌اند و بدون امکانات در حاشیه این شهر سکونت دارند.

شایان ذکر است که بندر چابهار بخشی از سازمان مناطق آزاد است که دبیر این سازمان، یعنی دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی، سعید محمد، فرمانده پیشین قرارگاه خاتم‌الانبیاء سپاه پاسداران و مشاور کنونی ابراهیم رئیسی در مناطق آزاد تجاری است.

سیاهه‌ای که گذشت مشت از نمونه خروار تبعیض و فساد در حاکمیت ولایت فقیه و دولت منصوب ولی فقیه است.

شاید نگاهی به بودجه شرکت‌های دولتی که اکنون تحت ریاست ابراهیم رئیسی است بیشتر به شناخت عمق فاجعه رانت و فساد در ایران کمک کند.

۹۶ درصد بودجه برای ۱۰ شرکت دولتی

اخیرا و در روز ۲۴ آذر آخوند ناصر موسوی لارگانی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس حکومت ولایت فقیه اعلام کرد «ما ۳۷۷ شرکت دولتی داریم که ۱۰ تا یا حتی کمتر از ۱۰ تایشان بیش از ۹۶ درصد بودجه را به خودشان اختصاص می‌دهند و ۹۴ درصد سود کل شرکت‌ها را می‌برند و در واقع باقی‌مانده سود را آن ۶ درصد باقیمانده می‌برند»!

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)