آزادی رسانه‌ها در ایران زیر سایه سرکوب حکومت ولایت فقیه

سازمان گزارش‌گران بدون مرز اعلام کرد در سال ۲۰۲۱ حکومت ایران در زمینه آزادی رسانه‌ها رتبه ۱۷۴ از بین ۱۸۰ کشور جهان را داراست.

سازمان گزارش‌گران بدون مرز یک سازمان غیر انتفاعی بین‌المللی است که با هدف دفاع از آزادی مطبوعات و حمایت از خبرنگاران و روزنامه نگاران فعالیت می‌کند.

مقر اصلی سازمان گزارش‌گران بدون مرز در کشور فرانسه قرار دارد و وظیفه آن تبلیغ روزنامه‌ نگاری آزاد، مستقل، کثرت گرا و دفاع از کارکنان رسانه‌ها می‌باشد.

سازمان گزارش‌گران بدون مرز در سازمان ملل، یونسکو، شورای اروپا و سازمان بین‌المللی فرانکوفونی دارای رتبه مشورتی است.

گزارش سال ۲۰۲۱ سازمان گزارش‌گران بدون مرز درباره آزادی رسانه‌ها

در گزارش سال ۲۰۲۱ سازمان گزارش‌گران بدون مرز وضعیت روزنامه‌نگاران در ۱۸۰ کشور جهان مورد مطالعه قرار گرفته است.

در این گزارش حکومت ایران از لحاظ سرکوب آزادی‌های رسانه‌ای و خبرنگاران در رتبه ۱۷۴ از بین ۱۸۰ کشور قرار گرفته است.

ایران تحت حاکمیت ولایت فقیه بر اساس بانک اطلاعاتی سازمان گزارش‌گران بدون مرز از لحاظ اعدام خبرنگاران نیز در ۵۰ سال گذشته در رده اول بوده است.

سازمان گزارش‌گران بدون مرز در گزارش خود همچنین افزوده است مقامات حکومت ایران در دوره کرونا نیز مهار اطلاعات، تهدید، احضار و بازداشت روزنامه‌ نگاران و شهروند خبرنگاران افزایش داده است.

افزون بر این سازمان گزارش‌گران بدون مرز در گزارش سال ۲۰۲۱، خود علی خامنه‌ای  ولی فقیه حکومت ایران را به همراه ۳۷ نفر دیگر در فهرست «درندگان آزادی رسانه‌ها» در جهان قرار داده است.

شایان ذکر است در سال گذشته میلادی نیز حکومت ایران از نظر آزادی رسانه‌ها، از سوی سازمان گزارش‌گران بدون مرز در رتبه ۱۷۳ قرار  گرفته بود که در سال ۲۰۲۱ یک پله سقوط داشته است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)