کمبود بی‌سابقه داروهای داخلی در ایران

رسانه‌های حکومت ایران از جمله ایسنا گزارش کرده‌اند که کمبود داروهای داخلی در ۲۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

حکومت ولایت فقیه در حالی مانور تحریم دارو و کمبود دارو به خاطر تحریم‌ها را می‌دهد که کمبود داروهای داخلی ساخت این کشور در سال‌های اخیر خبرساز شده است.

خبرگزاری ایسنا به تازگی در گزارشی در روز ۲۳ آذر با اعلام اینکه این حد از کمبود داروهای داخلی در ۲۰ سال اخیر سابقه نداشته است اعلام کرد این روزها کمبود دارو دوباره به چشم می‌آید و بیماران نسخه به دست از این داروخانه به داروخانه دیگر در رفت و آمد هستند.

کمبود دارو در ۲۰ سال اخیر بی‌سابقه بوده

خبرگزاری ایسنا به نقل از علی فاطمی؛ نایب رئیس انجمن داروسازان کشور نوشت در ۲۰ سال اخیر سابقه نداشته که تا این حد کمبود داروهای داخلی داشته باشیم.

فاطمی افزود داروهایی که ده‌ها سال است در ایران ساخته می‌شوند کمیاب و نایاب شده‌اند.

پیش از این در حکومت ولایت فقیه متخصصان امر بارها در مورد کمبود دارو و اخلال در زنجیره تامین دارو هشدار داده‌اند.

اما با وجود این و به طوری که رسانه‌های حکومت ولایت فقیه اعلام می‌دارند کمبود دارو آن هم بیش از ۱۰۰ قلم در کشور خبرساز شده است.

اولین جایی که انگشت اتهام به سوی آن دراز می‌شود مافیای دارو در حکومت ولایت فقیه است که ید طولایی در مافیای دارو و به فروش رساندن آن به قیمت گزاف در بازار آزاد دارند.

حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی یکی از دلایل کمبود دارو

در همین حال خبرها حاکی از این است که با حذف ارر ۴۲۰۰ تومانی یا همان ارز ترجیحی از ردیف واردات خرید دارو نیز می‌تواند علتی برای کمبود دارو و مواد اولیه ساخت آن برای داروهای ساخت داروهای داخلی باشد.

افزون بر این حذف ارز ۴۲۰۰ تومان برای واردات دارو به گفته کارشناسان حکومت ولایت فقیه افزایش ۴ تا ۶ برابری قیمت داروها را در پی داشته و عملا طیف گسترده‌ای از مردم ایران که بیشتر از اقشار آسیب‌پذیر هستند از تهیه دارو محروم می‌مانند.

این در حالی است که حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات دارو هنوز اجرایی نشده است، اما بنا بر خبرها ۸ میلیارد دلاری که در بودجه سال ۱۴۰۰ برای واردات کالاهای اساسی و دارو در نظر گرفته شده بود در نمیه اول سال ۱۴۰۰ به پایان رسیده است و برای ادامه سال نیز ارزی برای تامین و واردات دارو وجود ندارد.

به عبارت دیگر همین اکنون واردکنندگان دارو و مواد اولیه آن در صف تخصیص ارز مانده‌اند اما ارزی وجود ندارد تا به آنان اختصاص یابد و راه برای واردات دارو باز شود.

علی فاطمی؛ نایب رئیس انجمن داروسازان ایران در گفتگویی با ایسنا اعلام کرده است که کمبود دارو همیشه وجود داشته است و اقلام آن بین ۳۰ تا ۴۰ مورد در نوسان بوده است که عمدتا مربوط به داروهای وارداتی می‌شده است که در برخی موارد مشکلاتی در واردات آنها ایجاد می‌شد اما در ۲۰ سال اخیر سابقه نداشت که تا این حد کمبود داروهای داخلی داشته باشیم.

فاطمی تعداد داروهای کمبودی را بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ قلم ارزیابی کرد که شامل داروهای وارداتی و تولید داخل هستند.

وی افزود در حال حاضر در همه گروه‌های دارویی دچار کمبود و مشکل هستیم.

شایان ذکر است پیش از این محمدرضا واعظی: رئیس انجمن اقتصاد سلامت ایران اعلام کرده بود در صورتی که ارز ۴۲۰۰ تومانی از بودجه کشور حذف شود قیمت داروها ۴ تا ۶ برابر افزایش یافته و ۸ میلیون نفر از جمعیت کشور که فاقد بیمه درمانی هستند توان خرید دارو را نخواهند داشت. [حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و تبعات آن بر روی اقتصاد کشور]

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)