کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام به نقل از حقوق بشر ایران، سحرگاه امروز چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۴۰۰ حکم اعدام یک مرد زندانی در زندان مرکزی اردبیل بنام محمد خدایی که با اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود در این زندان اجرا شد.

بر اساس این گزارش محمد خدایی ۴۰ ساله، از حدود ۵ سال قبل با اتهام قتل همسرش بازداشت شده به اعدام محکوم شده بود. وی تا پیش از انتقال به سلول انفرادی در بند یک زندان اردبیل بسر می برد.

اعدام محمد خدایی تا این لحظه توسط هیچکدام از رسانه های حکومتی اعلام نشده است.

با احتساب اعدام این مرد زندانی در زندان اردبیل، از ابتدای سال جاری ۱۴۰۰ تا کنون دستکم ۲۳۸ نفراعدام شده اند. از میان این اعدامها ۱۰۲ مورد با اتهام قتل بوده است.

این درحالیست که قضاییه ایران بدون درنظر گرفتن تمامی قوانین بین المللی، احکام اعدام را نه تنها لغو یا متوقف نکرده است بلکه بدون درجه بندی برای قتل عمد، برای هر نوع قتلی حکم اعدام صادر می‌کند.

به اعتراف ارگانها و رسانه های حکومتی بسیاری از این قتل ها دلیلی جز فقر و فساد نهادینه شده در جامعه که عامل آن همین حکومتی است که احکام اعدام را صادر و اجرا می‌کند ندارد.

بر اساس گزارش سالانه عفو بین الملل بیش از دو سوم کشورهای جهان (۱۴۴ کشور) اکنون مجازات اعدام را در قانون لغو یا در عمل متوقف کرده‌اند، اما قضاییه ایران احکام اعدام را یکی پس از دیگری صادر و اجرا می‌کند.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)