کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام ۲۱ آذر ۱۴۰۰، وضعیت جسمی زندانی سیاسی چنگیز قدم خیری که دوران ۴۰ ساله حبس خود را در زندان مسجدسلیمان در تبعید سپری می‌کند، به وخامت گراییده و جانش در خطر است.

چنگیز قدم خیری، اهل کامیاران است که در یک پرونده سازی مجعول به ۴۰ سال حبس محکوم شده است. این زندانی از ناراحتی شدید کلیه رنج میبرد و یک کلیه خود را نیز پیش از این از دست داده است.

این زندانی به خاطر مشکلات کلیه‌اش بارها درخواست مراجعه به بیمارستانی خارج از زندان را کرده ولی مسئولان زندان توجهی نکرده‌اند.

خانواده آقای قدم خیری بارها اعلام کرده اند که حاضر هستند با هزینه خودشان برای مداوای او در بیمارستان، اقدام کنند اما باز هم مسئولان زندان آن را رد کرده و گفته اند خودمان اقدام می‌کنیم.

سرانجام بر اثر فشارهای زیاد در مردادماه سال ۱۳۹۹ این زندانی جهت معالجه به زندان اهواز منتقل شد و تا مهرماه ۱۴۰۰ در زندان اهواز بود، علیرغم اینکه پزشک قانونی اهواز هم اعلام کرده که وی نیاز به عمل جراحی فوری دارد، اما مسئولان زندان به این مساله توجهی نکرده و در نهایت با دخالت وزارت اطلاعات، وی را در مهرماه سال ۱۴۰۰ بدون هیچ اقدام پزشکی و درمانی به زندان مسجدسلیمان برگردانده‌اند .

اکنون با گسترش عفونت کلیه، جان این زندانی سیاسی در معرض خطر جدی قرار دارد.

کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام اعلام میکند مسئولیت جان زندانی سیاسی چنگیز قدم خیری و هر اتقافی که برای وی بیفتد، بر عهده مسئولان زندان مسجد سلیمان است.

چنگیز قدم خیری متولد ۱۳۶۷ و شهروند اهل شهرستان کامیاران است. وی در سال ۱۳۹۰ توسط مأموران امنیتی بازداشت و پس از پایان مراحل بازجویی و تفهیم اتهام به زندان مرکزی سنندج منتقل شده بود. وی پس از دو سال تحمل حبس به زندان مسجدسلیمان تبعید شد.

این زندانی با اتهام عضویت در یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون، در دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی بابایی به ۴۰ سال حبس تعزیری محکوم گردید.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)