هشتمین دور مذاکرات وین پشت بن‌بست خواسته‌های حداکثری ایران

هشتمین دور مذاکرات وین که در روز پنجشنبه ۱۸ آذر در وین پایتحت اتریش برگزار شد پشت خواسته‌های حداکثری حکومت ایران مانده است.

پس از آنکه حکومت ایران در هفتمین دور مذاکرات وین خواسته‌های حداکثری را در قالب دو پیش‌نویس ارائه کرد این مذاکرات به بن‌بست برخورد.

هیئت‌های کشورهای ذینفع در برجام به کشورهای خود بازگشتند تا در روز پنجشنبه ۱۸ آذر برای بار دیگر در وین گرد هم آیند.

اما هشتمین دور مذاکرات وین که یک روز بیشتر نیز به طول نینجامید نتایج قابل توجهی در پی نداشت.

هشتمین دور مذاکرات وین و اظهارات نماینده فرانسه

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه بعد از پایان هشتمین دور مذاکرات اعلام کرد که مذاکرات وین به دلیل پیشنهادهای حکومت ایران پیشرفت نمی‌کند.

وی افزود حکومت ایران پیشنهادهایی ارائه می‌دهد که با هدف دستیابی به یک توافق تناسب ندارند.

وی همچنین ادامه داد همه هیئت‌های شرکت‌کننده در مذاکرات وین، پیشنهادات حکومت ایران را رد می‌کنند.

هشتمین دور مذاکرات وین و اظهارات نماینده روسیه

میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی که ریاست هیئت روسی را در این مذاکرات بر عهده دارد پس از هشتمین دور مذاکرات اعلام کرد نظرات جدید حکومت ایران باید به طور کامل بررسی شود چون این قاعده دیپلماسی چند جانبه است.

اولیانوف همچنین افزود مذاکرات وین کماکان بر اساس پیش‌نویس‌های تهیه شده تا خردادماه یعنی تا دور ششم پیش خواهد رفت.

به نظر می‌رسید در دو دور اخیر مذاکرات اتمی در وین، نظرات روسیه به نظرات آمریکا نزدیکتر شده است.

هشتمین دور مذاکرات وین و اظهارات مقامات اسرائیلی

در همین حال بنی گانتس؛ وزیر دفاع اسرائیل پس از دیدار با ژنرال لوید آستین وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد اسرائیل به صورت مشتاقانه‌ای منتظر عمیق‌تر شدن گفتگوها درباره آمادگی نظامی مشترک برای رویارویی با ایران و توقف اهداف هسته‌ای حکومت ایران است.

هشتمین دور مذاکرات وین و اظهارات انریکه مورا

انریکه مورا که در کسوت نماینده اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده مذاکرات عمل می‌کند بعد از هشتمین دور مذاکرات اعلام کرد که عزم و اراده جدیدی برای دستیابی به توافق را احساس کرده است.

پیش از این و پس از دور هفتم مذاکرات وین که از ۸ تا ۱۲ آذر در وین در جریان بود مورا بر پایبندی حکومت ایران بر تعهدات برجامی و عدم کارشکنی در ادامه نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرده و آن را به عنوان یک عامل کلیدی در مذاکرات وین توصیف کرده بود.

هشتمین دور مذاکرات وین و اظهارات نماینده حکومت ایران

اما به رغم اظهارات مورا علی باقری کنی نماینده حکومت ایران در این مذاکرات پس از دور هشتم مذاکرات وین بر مواضع قبلی حکومت ایران که  در قالب دو پیش‌نویس ارائه شده بود تاکید کرد.

هشتمین دور مذاکرات وین و اظهارات مقامات آمریکایی

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز پیرامون مذاکرات اخیر اعلام کرد قضاوت پیرامون اینکه حکومت ایران در مذاکرات وین درباره احیای برجام انعطاف نشان می‌دهد یا نه چند روز طول می‌کشد و اطمینان می‌دهم اگر حکومت ایران آمریکا را دست کم بگیرد به شدت شگفت‌زده خواهد شد.

از سوی دیگر جن ساکی سخنگوی سفید نیز با اشاره به اقدامات تحریک‌آمیز اخیر ایران اعلام کرد جو بایدن از تیم خود خواسته است در صورت شکست مذاکرات آماده باشند تا اقدامات دیگری را علیه ایران اتخاذ کنند. [آیا جز گزینه نظامی برای بحران اتمی ایران راهی باقی نمانده  است؟]

احتمال تشدید اجرای تحریم‌ها علیه حکومت ایران

در همین حال وال استریت ژورنال به نقل از مقامات ارشد وزارت خزانه‌داری و خارجه ایالات متحده نوشت دولت بایدن در پی تشدید اجرای تحریم‌ها علیه حکومت ایران است.

بر اساس این گزارش یک هیئت ارشد دیپلماتیک آمریکایی به زودی به امارات متحده خواهند رفت تا به شرکت‌ها و بانک‌های خصوصی درباره خطر شدید ادامه تجارت با ایران هشدار دهند.

اعمال تحریم‌های جدید حقوق  بشری علیه مقامات حکومت ایران

در همین حال در روزهای اخیر ایالات متحده ۸ مقام انتظامی، قضایی و دولتی حکومت ایران و یگان‌های ویژه و نوپوی نیروی انتظامی را تحریم کرد.

حسن کرمی، رضا موسوی اعظمی، محسن ابراهیمی، علی همتیان، مسعود صفدری، محمد کرمی، صغری خدادادی و لیلا واثقی به دلیل شرکت فعال در سرکوب اعتراضات آبان ۱۳۹۸ در میان تحریم‌شدگان هستند.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)