مذاکرات وین در چه نقطه‌ای است؟

دور هفتم مذاکرات وین که از روز ۸ آذر پی گرفته شد با چالش‌های جدیدی همراه بوده است.

در گرماگرم مذاکرات رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده که آژانس خواهان دسترسی بدون محدودیت بازرسان آژانس به تاسیسات هسته‌ای حکومت ایران است.

وی با اعلام اینکه حکومت ایران و آمریکا دنبال توافق موقت نیستند افزود بدون نقش نظارتی آژانس برای راستی‌آزمایی برنامه هسته‌ای حکومت ایران هیچ توافقی امکان پذیر نیست.

همچنین در حالی که برخی خبرها حاکی از آن است که حکومت ایران در آستانه غنی‌سازی ۹۰ درصدی اورانیوم است وی این اخبار را نادرست عنوان کرد.

مذاکرات وین؛ غنی‌سازی ۹۰ درصدی مانور یا واقعیت؟

در روزهای اخیر اکسیوس خبر داده بود که حکومت ایران در پی زمینه‌سازی برای غنی‌سازی ۹۰  درصدی است.

آکسیوس این خبر را به نقل از ۲ مقام آمریکایی اعلام کرده و افزوده بود اسرائیل اطلاعات مربوط به این خبر را ۲ هفته پیش در اختیار آمریکا و شرکای اروپایی خود گذاشته است.

پس از اعلام این خبر جالینا پورتر؛ معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا غنی‌سازی ۹۰ درصدی حکومت ایران را اقدامی تحریک‌آمیز خواند و آن را در تعارض با اهداف اعلام شده حکومت ایران برای بازگشت به برجام دانست.

اما رافائل گروسی اصل خبر مربوط به غنی‌سازی ۹۰ درصدی را تکذیب کرده و اعلام کرد که چنین اطلاعاتی در دست ندارد.

این در حالیست که آژانس از ماه‌ها پیش از دسترسی به تاسیسات اتمی حکومت ایران محروم بوده و اطلاعات دقیقی در مورد آنچه که در این ماه‌ها می‌توانسته رخ دهد بی‌خبر است.

در فقدان این نظارت و بازرسی‌ها، اظهارنظر گروسی در مورد عدم غنی‌سازی ۹۰ درصدی اورانیوم در حین برگزاری هفتمین دور مذاکرات وین می‌تواند به عنوان نرمشی بابت ادامه مذاکرات تلقی شود.

اما آنچه نه گروسی و نه هیچ طرف دیگری نمی‌تواند بر روی آن چشم بپوشد این واقعیت است که حکومت ایران طبق برجام تنها مجاز به غنی‌سازی ۳.۷ درصدی اورانیوم بوده در حالی که اکنون در سطح ۶۰ درصد دست به غنی‌سازی آشکار زده که این خود نقض فاحش برجام است.

مضافا آژانس اعلام کرده است حکومت ایران در تاسیسات فردو غنی‌سازی با سانتریفیوژهای پیشرفته را آغاز کرده اما همزمان نیز خبرها حاکی از آن است که آژانس با حکومت ایران بر سر بازرسی‌های بیشتر از سایت فردو در قم به توافق رسیده‌اند. [در نخستین روز مذاکرات اتمی قدرت‌های بزرگ با حکومت ایران چه گذشت؟]

مذاکرات وین و درخواست حکومت ایران

در همین حال امیرعبداللهیان وزیر خارجه حکومت ایران پیش از این و در روز چهارشنبه ۱۹ آذر اولویت اصلی مذاکرات وین را رفع تحریم‌ها عنوان کرده و افزوده بود در صورتی که آمریکا حسن نیت نشان دهد توافقی خوبی در دسترس خواهد بود.

اما روزنامه هاآرتص در روز چهارشنبه ۱۰ آذر به نقل از مقامات اسرائیلی اعلام کرد حکومت ایران به دنبال طولانی‌کردن مذاکرات تا حد ممکن است تا بتواند به طور مخفی برنامه هسته‌ای خود را پیش ببرد.

پیش از آن و در روز ۷ آذر، رویترز نیز به نقل از ۲ دیپلمات اروپایی این خبر را تایید و اعلام کرده بود حکومت ایران صرفا برای انباشت مواد با زمان بازی می‌کند.

تهدیدات علیه حکومت ایران در صورت به نتیجه نرسیدن مذاکرات وین

به موازات این اظهار نظرات آنتونی بلینکن؛ وزیر خارجه آمریکا در روز چهارشنبه ۱۰ آذر با همتایان انگلیسی، فرانسوی و آلمانی خود پیرامون برنامه‌ هسته‌ای حکومت ایران در لتونی دیدار و گفتگو کرد.

پیش از این نیز آمریکا به همراه فرانسه و انگلستان اعلام کردند که دور هفتم مذاکرات آخرین فرصت برای حکومت ایران است و پس از آن گزینه‌های دیگری روی میز خواهد بود افزون بر اینکه اسرائیل نیز تهدید کرده است در صورت شکست مذاکرات، طرح‌‌B  خود را علیه حکومت ایران اجرا خواهد کرد.

رابرت مالی نیز پیش از این اعلام کرده بود اگر حکومت ایران از مذاکرات برای توسعه برنامه اتمی خود استفاده کند فشار بر این کشور را تشدید خواهیم کرد و اگر از نقطه‌ای فشارها علیه ایران افزایش یافت هیچکس نباید شگفت‌زده شود.

یائیر لاپید؛ وزیر خارجه اسرائیل نیز در دیدارش با امانوئل ماکرون؛ رئیس جمهور فرانسه در روز سه‌شنبه ۹ آذر به روشنی تصریح کرد تنها یک تهدید نظامی معتبر جلوی برنامه اتمی حکومت ایران را می‌گیرد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)