تریبون زمانه : چهل اثر از آخرین کارهای صادق تبریزی یکی از پیشکسوتان هنر معاصر ایران این هفته در گالری ایت لندن به نمایش در می آید.

این نمایشگاه همزمان با هفته هنر اسلامی  در شهر لندن برگزار خواهد شد.

صادق تبریزی در سال ۱۳۱۷ در تهران به دنیا آمد  و  در اوایل دهه ۱۳۴۰ نزد استاد علی اکبر کاوه خوش  نویسی را فراگرفت و پس از آن همزمان با رواج مکتب سقاخانه در میان شماری از هنرمندان، به سبک نقاشی- خط روی آورد.

او در کنار پرویز تناولی، حسین زنده‌رودی، فرامرز پیلارام، مسعود عربشاهی و منصور قندریز مکتب سقاخانه را گسترش داد؛ مکتبی که ریشه در مکتب‌های قدیمی و میراث فرهنگی ایران داشت و قرار بود پلی میان سنت و دنیای نو بنا کند.

در این میان، صادق تبریزی از قواعد طراحی و ترکیب‌بندی‌های تذهیب‌کاران و خوش‌نویسان قدیم ایرانی بهره گرفت و آثار پر رمز و رازی را با جلوه‌های خیره‌کننده خلق کرد.

آثار تبریزی اصیل است و ریشه در تاریخ دارد، با این حال ترکیب‌بندی‌ها، رنگ‌ها، حرکت حروف و کلمات در نقاشی‌های او پویا و مدرن است.

مهم‌ترین دوره کارهای او استفاده از نقاشی مینیاتور با قطعه خطی به صورت شکسته نستعلیق  و کلاژهای طنز آمیز او هستند .

طرح روی جلد رمان معروف دایی جان ناپلئون نیز یکی از ماندگارترین نقاشی های صادق تبریزی در ذهن دوستدارنش است.

صادق تبریزی نمایشگاه‌های انفرادی و گروهی بسیاری در ایران و و کشورهای مختلف دنیا برپا کرده و آثارش در مجموعه‌های شخصی و موزه‌هایی در داخل و خارج از ایران نگه‌داری می‌شوند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com