مذاکرات هسته‌ای رژیم آخوندی با قدرت‌های جهانی برای احیای برجام، آخرین بار در ۶ اوریل گذشته با تیم مذاکره کننده دولت روحانی، بعد از شش دور مذاکره، بدون احراز نتیجه و پیشرفت ملموس و قابل ذکری به پایان رسید، و بعد از آن که دولت رئیسی سرکار آمد، زمانی برای از سرگیری دور هفتم گفتگو‌ها مشخص نشد.

در این فاصله برخی از موضعگیری‌ها و اظهارات را از سوی رژیم ملایان داشتیم که بیشتر جنبه تبلیغاتی داشتند، اما به طور کلی در جمهوری اسلامی نوعی سردرگمی محسوس در باره سیاست‌ها و استراتژی ورود به مذاکرات دور هفتم وجود دارد.

واقعیت اینست که بعد از تصمیم رئیس جمهور بایدن مبنی بر بیرون کشیدن شتابزده نیروهای آمریکایی و سپس تهاجم برق آسای طالبان برای پر کردن خلاء قدرت در افغانستان، علیرغم سرباز زدن جهان از برسمیت شناختن حاکمیت طالبان، موضع آمریکا در منطقه خاورمیانه را تا حدودی تضعیف شده است.

این تغییر در تعادل قوای منطقه، البته روسیه و چین را تشویق می‌کند تا از شرایط خاص خاورمیانه به نفع اهداف خودشان بهره برداری کنند.

در همین رابطه میخائیل اولیانف نماینده روسیه در مذاکرات احیای برجام خواستار کنار گذاشتن «لفاظی ها» شده است.

این موضعگیری در حقیقت بیانگر نقش روسیه و رویکرد آن در مذاکرات احیای برجام می‌باشد، لیکن در این جا این سئوال مطرح می‌شود که روسیه و چین تا چه حد قابل اتکا و قابل اعتماد هستند؟

این دو کشور حداقل در موارد مشابه سوابق چندان خوب و ابرومندی ندارند.

جمهوری اسلامی و قدرت‌های جهانی تا خرداد امسال شش دور مذاکرات در وین را به منظور احیای برجام برگزار کردند.

نمایندگان دولت امریکا نیز به صورت غیر مستقیم در این مذاکرات حضور داشتند، ولی این مذاکرات پس از انتخابات ریاست جمهوری و بیرون امدن رئیسی از صندوق‌های انتخابات ریاست جمهوری، بدون حصول نتیجه‌ای متوقف شد.

دور هفتم مذاکرات هسته‌ای در باره احیای برجام، قرار است هشتم اذرماه (۲۹ نوامبر) در وین پایتخت اتریش، برگزار شود.

از هم اکنون علائم سردرگمی، به هم ریختگی و عدم هماهنگی در حاکمیت ملایان به روشنی و کاملا مشهود به چشم می‌خورد، این سردرگمی گاهی به صورت طرح خواسته‌های غیر منطقی و زمانی در قالب اظهارات تنش افرین، تبلیغاتی و شعار گونه دیده می‌شود.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی طی اظهاراتی در باره گفتگوهای وین گفت: «تمرکز بر این خواهد بود که به طور موثر و یک جا تحریم‌های ناهمخوان با برجام که بعد از خروج یک جانبه ترامپ تحمیل شده‌اند، همگی رفع شوند».

سعید خطیب زاده همچنین در اظهاراتی آمریکا را کشور یاغی خوانده و گفته است: آمریکا باید «ضمانت‌های عینی» بدهد که امضای رئیس جمهور این کشور پای هر گونه توافقی معتبر است.

تد کروز سناتور جمهوریخواه از ایالت تگزاس در پاسخ به اظهارات خطیب زاده توئیتی را منتشر کرده و نوشته است: «البته سخنگوی رژیم تروریستی جمهوری اسلامی معتقد است که آمریکا با اجرای قانون اساسی خود یک کشور یاغی می‌شود، اما رئیس جمهور ما آیت الله نیست، او نمی‌تواند مخالفان سیاسی را بکشد و یا زندانی کند و بله، رئیس جمهور جمهوریخواه در اینده هر توافقی با جمهوری اسلامی که معاهده نشده باشد را پاره خواهد کرد».

واقعیت اینست که تعادل قوای موجود در جهان چنین چیزی را حکم نمی‌کند که رژیم یاغی و ناقض اصول و قوانین بین المللی همچون جمهوری اسلامی بخواهد دستور دلخواه خود برای چنین مذاکرات حساسی را به قدرت‌های جهانی دیکته کند.

شایان ذکر است که دور هفتم مذاکرات وین در شرایطی برگزار می‌شود، که نقش اسرائیل، عربستان سعودی و دیگر کشورهای منطقه که نگران نقش تنش آفرین ملایان در منطقه هستند، بر فضای مذاکرات سایه افکنده است.

واقعیت اینست که اکنون خواست قوی، یپگیر و فزاینده‌ای برای مهار بلند پروازی‌های موشکی ملایان و جلوگیری از دست یابی آنان به بمب اتمی در میان کشورهای منطقه شکل گرفته است، مذاکره کنندگان باید به این خواسته توجه کرده و آن را در دستور مذاکرت خود با جمهوری اسلامی قرار دهند.

شایان ذکر است که دو بازیگر متقدر منطقه‌ای (عربستان سعودی و اسرائیل)، بعنوان دو قدرت بزرگ و موثر، بارها اعلام کردند که روند مذاکرات و توافقات برجام را به دقت دنبال می‌کنند، و برایشان اتمی شدن و پروژه موشکی جمهوری اسلامی، مرز سرخ جدی و غیر قابل عبور می‌باشد.

اسرائیل به صراحت گفته است که در صورت درنظر گرفته نشدن نگرانی‌هایش نسبت به احتمال اتمی شدن جمهوری اسلامی، خود راسا واکنش نشان خواهد داد، بی شک این مسئله پارامتر مهم و قابل توجهی است که مذاکره کنندگان وین نمی‌توانند به راحتی آن را نادیده گرفته و یا مدنظر قرار ندهند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)