برگزاری دادگاه نظامی پرونده حمله موشکی سپاه به هواپیمای مسافربری اوکراینی، بار دیگر خشم خانواده جان‌باختگان را برانگیخت

مرگ بر خامنه‌ای! فریاد خانواده جانباختگان هواپیمای اوکراینی در برابر دادگاه نمایشی + فیلم و عکس

سخنگوی انجمن خانواده جان‌باختگان هواپیمای مسافربری اوکراینی، این دادگاه نظامی را نمایشی شرم‌آور توصیف کرد.

روز یکشنبه ۳۰ آبان‌ماه ۱۴۰۰، دادگاه نظامی مربوط به حمله موشکی پدافند هوایی سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری اوکراین برگزار شد.

حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده جان‌باختگان هواپیمایی مسافربری پرواز ۷۵۲، به برگزاری این دادگاه واکنش نشان داد. وی در یکی از پست‌های توئیتری خود به محاصره پدران و مادران قربانیان این حمله موشکی توسط نیروی انتظامی اشاره کرد.

آقای اسماعیلیون نوشته است: «ببینید چطور پدر و مادران را در چهارراه قصر تهران محاصره کرده‌اند. اسمش دادگاه علنی است. روزی محاکمه خواهید شد. علنی، پیش چشم مردم و خانواده‌ها.»

خانواده‌ها در محاصره نیروهای انتظامی قرار گرفته‌اند. آنها شعار «مرگ بر خامنه‌ای» سر می‌دهند.

محاکمه افسران رده پائین در دادگاه نظامی حمله موشکی سپاه به هواپیمای مسافربری اوکراینی

حامد اسماعیلیون در پست توئیتری دیگری نوشته است:

«دادگاه نظامی پرواز PS752 تا ساعاتی دیگر در تهران آغاز می‌شود. نمایشی شرم‌آور با ده افسر رده پایین به عنوان متهم. نیمکت متهمین منتظر عوامل اصلی خواهد ماند: علی خامنه‌ای، فرماندهان سپاه و اعضای شورای عالی امنیت ملی. دور نخواهد بود.»

سخنگوی انجمن خانواده جان‌باختگان حمله موشکی سپاه به هواپیمای مسافربری اوکراین، پیش از این اعلام کرده بود که این انجمن محاکمه عوامل رده پایین را قبول نخواهد کرد. برگزاری چنین دادگاهی از سوی حکومت ایران را به رسمیت نمی‌شناسد.

این انجمن پیش از این از علی خامنه‌ای و شماری از فرماندهان سپاه شکایت کرده است.

همچنین از علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و برخی دیگر از اعضای این شورا شکایت به عمل آمده است.

حکومت ایران شکایت از مقامات ارشد این کشور را در ارتباط با حمله موشکی سپاه به هواپیمای مسافربری اوکراین رد کرده است. علاوه بر این دادگاه‌های مشابهی در کشورهای کانادا و اوکراین را نیز رد کرده است.

خاطرنشان می‌شود که هواپیمای مسافربری اوکراین، روز ۱۸ دی ماه ۹۸ مورد حمله موشکی سپاه پاسداران قرار گرفت. در این حادثه همه ۱۷۷ مسافر و خدمه هواپیما جان خود را از دست دادند.

مسئولان حکومت ایران پس از چند روز انکار به وقوع این حمله موشکی اعتراف کردند. اما آن را بعنوان حادثه یاد کرده و اتهام عاملان این حمله را در حد خطای انسانی و بی‌مبالاتی و پایبند نبودن به مقررات کاهش دادند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)