يكشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۲ ساعت ۱۹:۵۲
تقي صادقي رايزن فرهنگي سفارت جمهوري اسلامي ايران در اسلام آباد و نماينده سفير كشورمان در منطقه حوشه در ايالت گلگيت-بلتستان در شمال پاكستان عصر امروز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: تاكنون هيچ خبري از وضعيت دو كوهنورد ديگر ايراني بدست نيامده و هم اكنون تيم كارشناسي توانستند با رديابي دستگاه جي پي اس سومين كوهنورد كشورمان، نقطه دقيق وي را شناسايي كنند.
صادقي خاطر نشان كرد: در ادامه تلاش هاي تيم هاي امدادي براي نجات كوهنوردان مفقود شده كشورمان، يك فروند بالگرد با پرواز بر ارتفاعات قله پرودپيك اقدام به عكسبرداري كرد.
وي تاكيد كرد: تصاوير گرفته شده هم اكنون در حال بررسي و آناليز هستند.
تقي صادقي گفت: خوشبختانه كارشناسان فني توانستند با استفاده از سيستم ردياب دستگاه جي پي اس سومين كوهنورد ايراني كه در نقطه نامعلومي از اين قله گرفتار شده را شناسايي كنند.
وي ادامه داد: ما توانستيم پس از معلوم شدن نقطه مورد نظر با استفاده از سيستم مغناطيسي نقطه سنج و اينترنت مختصات جغرافيايي كامل محل قرار داشتن جي پي اس كوهنورد كشورمان را نيز شناسايي كنيم.
نماينده سفير كشورمان افزود: تلاش مي شود بالگرد به محل مورد نظر اعزام شود و اگر شرايط جوي در ارتفاعات بالا مساعد نبود مجبور مي شويم تيم امداد متشكل از يك كوهنورد آلماني، پاكستاني و ايراني را به آن نقطه اعزام كنيم.
وي گفت: در جلسه اي كه قرار است تا لحظاتي ديگر با كوهنورد آلماني برگزار شود، دستور كار بعدي براي رسيدن به كوهنورد شناسايي شده ايراني، انتقال وي به كمپ و تلاش براي پيدا كردن دو كوهنورد ديگر كشورمان مورد بررسي قرار مي گيرد.
تقي صادقي تاكيد كرد: با دسترسي به علائم كاملي از محل سومين كوهنورد ، اميدوار هستيم دو كوهنورد ايراني ديگر نيز در همان اطراف باشند.
وي گفت: مقامات دولت ايالتي و مسوولان محلي در منطقه حوشه همكاري بسيار خوبي با وي به ويژه با تيم هاي كوهنوردي و اعضاي تيم امداد و نجات دارند.
قله پرودپيك پاكستان با ارتفاع ۸۰۴۷ متر در منطقه حوشه در پنج كيلومتري شهر اسكردو از شهرهاي ايالت گلگيت – بلتستان در شمال اين كشور قرار دارد.
تيم هاي كوهنوردي براي رسيدن به اين قله بايد از منطقه حوشه تا قله ۲۴ ساعت پياده بروند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)