« فکر نکن تا به ابد می‌مونی!» سخنان کشاورزان اصفهانی در دومین روز اعتراض + فیلم

دومین روز تجمع اعتراضی کشاورزان اصفهان در برابر اداره آب منطقه‌ای اصفهان در اعتراض به قطع آب زاینده رود و حقابه کشاورزی

روز سه‌شنبه ۱۸ آبان‌ماه ۱۴۰۰، کشاورزان اصفهان در دومین روز تجمع اعتراضی خود در برابر سازمان آب منطقه‌ای اصفهان گردهم آمدند.

کشاورزان اصفهان که تعداد بسیار زیادی از آنان را زنان تشکیل می‌دادند، خواهان گرفتن حقابه از دست رفته خود هستند.

یکی از زنان اصفهانی خطاب به مقامات دزد و مافیای آب وابسته به آنان گفت: «اصفهان نماد تمدن و فرهنگ بوده است. تا زمانی که نمادها پابرجا باشند، تمدن و فرهنگ در کشور جاری است. دشمنان ایران و خائنین برای حذف ایران شروع کردند تمدن را بکشند. پس باید اولین و بزرگترین تمدن ایران، اصفهان نابود بشود. حیات و زندگی اصفهان به زاینده رود است که ورود کرده‌اند».

او خطاب به مردم اصفهان می‌گوید: «این پشت کردن به تمدن ایران است و ای کاش مردم هرچه سریع‌تر این بازی را که برای نابودی کشورمان کشیده‌اند، بفهمند. اصفهان همیشه در صحنه‌های پر از درد که برای ایران عزیزمان بوجود آمد، جزو اولین‌ها بود که به التیام مرهمی بر آن شد. همین امر سبب قتلش شده،  همانگونه که در وصف مولایمان امیرالمومنین می‌گویند که علی علیه‌السلام کشته عدل خویش بود. اصفهان هم کشته فرهنگ و بصیرتش شد. مردم اصفهان چشم و گوش خود را باز کنید. دشنمان تیر خلاص را به زاینده رود ما می‌زنند.»

وی در انتها اضافه می‌کند: «از زاینده رود دفاع خواهیم کرد، اگر کشته شویم. اگر تمام ما کشاورزان اصفهان کشته شویم، ارزش این را دارد که نسل‌های بعدی به ما نخندند که ای وای بر شما پدر و مادرانی که بودید و از زاینده رود خود دفاع نکردید».

یکی دیگر از کـشاورزان اصفهان در قسمتی از صحبت‌هایش اشاره به مقاماتی که آب زاینده رود را به صنایع خصوصی خود می‌فرستند، کرد. وی گفت:

«آقایان اینجا مشغول آب فروختن و چپاول و جمع‌آوری اموال مردم کردند. اول اینکه زاینده رود حقابه دارد. در مهریه زنان نوشته است یک ساعت، نیم ساعت از آب زاینده رود. مهریه‌های زنان ما است، مهریه‌های مادران ما است. شما به چه اجازه‌ای این کار را کردید؟»

وی سپس ادامه می‌دهد: «شما اموال ما را فروختید. ما سرمان به مزارع‌مان گرم بود. اموال ما را چپاول کردید. حق و حقوق مردم را به هر عنوانی تبدیل کردید. مردم و کشاورز را به این روز رساندید….اصفهان در حال نشست است. مرکز شهر نجف‌آباد ۱۲ سانت نشست کرده است. خمینی شهر نشست کرده، فرودگاه نشست کرده، یعنی دارد به ما اخطار می‌کند اصفهان در حال نشست است. ما از شرق و غرب برای احقاق حق جمع شده‌ایم. ما نه جزو اوباش و اراذلیم، نه اموال‌خوریم، ما جزو گروه کشاورز زحمتکش، دست‌های پینه بسته و پا برهنه و پاترکیده هستیم. زن و مرد ما با کشاورزی زندگی می‌کند.»

وی سپس با اخطار به نیروهای ضد شورش و انتظامی گفت: «نیروی انتظامی، امروز ما آب برای کشاورزی نداریم. فردا بچه تو آب برای خوردن ندارد. می‌خواهی در مقابل ما بایستی؟ بیا بایست! ما که آمده‌ایم. ما آمادگی خودمان را اعلام کرده‌ایم. اگر می‌خواهی در مقابل ما بایستی بیا بایست، ما آماده‌ایم کاملا! ما برای احقاق حقیم این مردمی که اینجا جمع شده‌اند.»

روز دوشنبه ۱۷ آبان، کشاورزان در اعتراض به بی‌توجهی مقامات این استان و سازمان آب به خواسته‌هایشان، با پرتاب سنگ شیشه‌های این سازمان را شکستند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)