ادامه اعتصاب کارگران ایران خودرو تبریز در اعتراض به تبعیض و پایین بودن حقوق به‌رغم افزایش چند برابری قیمت سراسری خودرو و پرداخت نشدن به‌موقع حقوق

ادامه تجمع اعتراضی و اعتصاب کارگران ایران خودرو تبریز + فیلم

‌تجمع اعتراضی و اعتصاب کارکنان و کارگران ایران خودرو تبریز + فیلم

روز یکشنبه ۱۶ آبان‌ماه ۱۴۰۰، کارگران ایران خودرو تبریز در ادامه تجمع روز گذشته، در محوطه کارخانه تجمع و به اعتصاب خود ادامه دادند.

معترضان در اعتراض به تبعیض و پایین بودن حقوق و همچنین پرداخت نشدن حقوق به‌موقع ماهانه، برای چندمین بار است که دست به اعتصاب می‌زنند.

کارگران با تجمع در محوطه کارخانه در اعتراض به بی‌لیاقتی مدیران این شرکت شعار می‌دهند: «نادری نادری، استعفا استعفا».

معترضان می‌گویند که به‌رغم افزایش ۵ برابری قیمت خودروهای تولیدی شرکت ایران ‌خودرو، طی دو سال گذشته، اما حقوق کارگران ایران خودرو تبریز مانند گذشته همچنان ثابت مانده است.

با توجه به وضعیت تورم و گرانی گسترده، کارگران در وضعیت بد معیشتی به‌سر می‌برند.

قیمت خودروهای ساخته شده در سراسر کشور یکسان افزایش یافته است. اما این شرکت حقوق به‌مراتب کمتری نسبت به سایر نقاط از جمله تهران به کارگران پرداخت می‌کند.

رفع تبعیض اصلی‌ترین خواسته کارگران ایـران خودرو تبـریز

یکی از اصلی‌ترین خواسته‌ها و علت اعتصاب گسترده کارگران ایـران خودرو تبریز تفاوت حقوق دریافتی بین مراکز تولیدی ایران‌خودرو اعلام شده است.

خواسته‌ای که تاکنون از سوی مدیریت این شرکت به آن ترتیب اثر داده نشده است.

رئیس هیات مدیره شرکت ایـران خودرو تبریز همچنین به‌جای پاسخگویی به این خواسته کارگران با بی‌تفاوتی ادعا می‌کند که اعتراض کارگران قابل دفاع نیست.

این ادعا در حالی مطرح می‌شود که هیات مدیره این شرکت با دریافت حقوق‌ها و مزایای کلان، اعتنایی به فقر و وضعیت بد معیشتی کارگران ندارند.

بنا به آمار سال ۹۹ در این کارخانه نزدیک به ۱۴۳۰ کارگر مشغول به کار هستند.

سال گذشته نیز این کارگران طی ماه مهر و بهمن ماه در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق و اخراج تعدادی از کارگران دست به اعتصاب زدند.

در آن تاریخ به گفته کارگران، حقوق کارگران همه سایت‌های ایران‌خودرو در نقاط مختلف کشور واریز شده است. ولی حقوق کارگران ایران خودرو تبریز پرداخت نشده است.»

ظرفیت اسمی تولید این شرکت ۱۳۰ هزار دستگاه در سال اعلام شده است.

شرکت ایـران خودرو تبریز در سال ۱۳۸۵ تأسیس شده است که تاکنون بیش از یک میلیون دستگاه انواع خودرو سواری و وانت به بازار عرضه کرده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)