ایرج هندسی شاعر، عکاس، نقاش، فعال سیاسی، خبرنگار و قدیمی‌ترین روزنامه‌نگار کرمانشاهی، در سال ۱۳۰۶ خورشیدی (در شناسنامه ۱۳۰۷ ثبت شده است.) در شهر کرمانشاه به دنیا آمد. پدرش مهندس حسینعلی‌خان گوران بنیانگذار اولین مدرسه کرمانشاه به نام محتشمیه و اداره معارف در محله چنانی در سال ۱۲۷۸ خورشیدی بود که با روی کار آمدن فرمانفرما به جرم آزادی‌خواهی و حمایت از دمکرات‌ها مدرسه‌اش تعطیل و متواری گردید.
پنج ساله بود که پدرش را از دست داد. دوره‌ی دبیرستان را در مدرسه شاهپور گذراند و آنجا موم و نقاشی رنگ‌روغن را تعلیم می‌بیند.
از دوران جوانی شروع به روزنامه‌نگاری، کارهای هنری و نقاشی می‌کند. در اوج دوران صنعت ملی شدن نفت در هفت روزنامه‌ی مهم کرمانشاه مطلب می‌نوشت و از حامیان جبهه ملی و دکتر مصدق بود. به جرم نشر اوراق جبهه ملی در سال ۱۳۳۰ دستگیر و ۳۸ روز زندانی می‌شود.
ایشان به عنوان معاونت فرمانداری کرمانشاه، بخشدار اسلام‌آباد، جوانرود، نوسود و… خدمت کرد و منشی مخصوص استاندار بوده است؛ اما به علت درگیریی که با دکتر فیروزبان که از اقوام فرح دیبا(پهلوی) بود؛ داشت، او را از معاونت فرمانداری عزل و به دهلران تبعید می‌کنند. استاد هندسی آثار نقاشی‌های خود را در سال ۱۳۶۵ در تالار شهرداری کرمانشاه به نمایش عموم گذاشت. بیشتر آثار او با عشقی که به زادگاهش داشته چهره بزرگان و مشاهیر کرمانشاه می‌باشد.
او مؤسس انجمن هنرهای تجسمی در کرمانشاه نیز هست.
در بهمن ۱۳۹۶ به همت روزنامه نقدحال بزرگداشتی برای این ابر مرد مبارز، برگزار گردید. ایشان هم اکنون در سن ۹۴ سالگی در زادگاهش کرمانشاه روزگار می‌گذراند.

گردآوری و نگارش:
#سعید_فلاحی (زانا کوردستانی)

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)