افزایش طلاق، کاهش ازدواج و فرزندآوری در ایران

به رغم این که در سالیان اخیر؛ خامنه‌ای؛ ولی فقیه حکومت ایران، همواره از افزایش ازدواج و فرزند‌آوری در ایران حمایت کرده و سخن گفته، اما گزارش مرکز آمار ایران که در روز دوشنبه ۳ آبان منتشر شد، نشان می‌دهد که علاوه بر افزایش طلاق، میزان ازدواج و فرزندآوری در ایران نه تنها رشد نداشته، بلکه کاهش چشمگیری نیز داشته است. علت این امر چیست؟

مرکز آمار ایران در روز دوشنبه ۳ آبان در گزارش خود اعلام کرده طی ۱۰ سال گذشته آمار ازدواج ۳۶ درصد کاهش داشته و افزایش طلاق به میزان ۲۸ درصد بوده است.

گزارش مرکز آمار ایران با اشاره به کاهش درصد ازدواج و افزایش طلاق می‌افزاید در سال ۱۳۹۰ آمار طلاق ثبت شده برابر با ۱۴۲ هزار و ۸۴۱ مورد بوده که در سال ۱۳۹۹، به ۱۸۳ هزار و ۱۹۳ مورد افزایش پیدا کرده است.

به عبارت دیگر و بنا بر گزارش مرکز آمار ایران، نسبت افزایش طلاق به کاهش ازدواج در بازه زمانی بین سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۹، با ۱۶.۶ درصد افزایش از ۱۶.۳ درصد در سال ۱۳۹۰ به ۳۲.۹ درصد در سال ۱۳۹۹ رسیده است.

۳۴ درصد خانواده‌های ایرانی بدون فرزند یا دارای یک فرزند هستند

آخرین گزارش رسمی درباره نرخ فرزندآوری، پیش از گزارش اخیر مرکز آمار ایران پیرامون افزایش طلاق و کاهش ازدواج، به گزارش شهیندخت مولاوردی؛ معاون وقت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در دوران روحانی در سال ۱۳۹۵ باز می‌گردد که اعلام کرده بود ۱۴.۴ درصد از خانواده‌‌های ایرانی بدون فرزند و ۱۸.۹ درصد نیز دارای فقط یک فرزند می‌باشند.

به بیان دیگر حدود ۳۴ درصد خانواده‌های ایرانی در آن زمان دارای تنها یک فرزند یا بدون فرزند بوده‌اند که در امتداد منفی شدن شاخص‌های جمعیتی در ایران، این میزان تا سال ۱۴۰۰ قطعا افزایش چشمگیری داشته است.

افزایش طلاق و کاهش ۵۵۰ هزار تولد ظرف ۵ سال!

به موازات انتشار گزارش مرکز آمار ایران مبنی بر افزایش طلاق و کاهش ازدواج، صالح قاسمی؛ دبیر مرکز مطالعات راهبردی جمعیت حکومت ایران نیز با اعلام هشدار! پیرامون وضعیت شاخص‌های جمعیت، اعلام کرد ایران طی پنج سال منتهی به سال ۱۳۹۹، بیش از ۵۵۰ هزار تولد را از دست داده است.

صالحی افزود در سال ۱۳۹۴ یک میلیون و ۵۷۰ هزار تولد در کشور به ثبت رسیده بود اما سالانه میزان تولد کاهش پیدا کرده و در سال ۱۳۹۹ به میزان ۱ میلیون رسید.

بدین ترتیب و  با استناد به گزارش مرکز آمار ایران و اظهارات صالحی، پیش‌بینی می‌شود که ایران در ۱۰ سال آینده به نرخ رشد صفر درصدی و پس از ۱۰ سال به نرخ رشد منفی جمعیت خواهد رسید.

علل افزایش طلاق

پیرامون افزایش طلاق در جامعه ایران که هنوز باورهای سنتی در آن درباره ازدواج و تشکیل خانواده رایج است، می‌توان دلایل بسیاری را عنوان کرد، اما به ضرص قاطع می‌توان گفت وضعیت نامناسب اقتصادی، فقر، اعتیاد و… در دوران حاکمیت بیش از ۴ دهه‌ای ولایت فقیه از اصلی‌ترین عوامل افزایش طلاق در جامعه ایران بوده و هست. [افزایش ۲۵۴ درصدی آمار طلاق نسبت به ازدواج در یک دهه اخیر]

علل کاهش ازدواج و فرزندآوری

اما از بین عوامل فوق می‌توان وضعیت اقتصادی را به عنوان مهترین عامل برای علل کاهش ازدواج و فرزندآوری نیز ذکر کرد.

اخیرا اکبر پازوکی؛ دبیر اتحادیه لوازم خانگی در ایران اعلام کرده است پول مورد نیاز برای تهیه جهیزیه تمام ایرانی ۹۰ میلیون تومان است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)