خبرگزاری هرانا – ۲۵۰ کارگر ذوب آهن کردستان که از کارشان اخراج شده‌اند در ادامه تجمعات اعتراضی خود، از ساعات اولیه صبح امروز با عزیمت به تهران در مقابل دفتر بیت رهبری در خیابان پاستور دست به تجمع اعتراضی زدند و خواهان بازگشت بکار و دریافت مطالبات معوقه خود شدند.

بنا به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، بدنبال این تجمع اعتراضی ۵ نفر از نماینده‌های کارگران به داخل محل دفتر بیت رهبری دعوت شدند و در آنجا مسئولین این دفتر با عکاسی از چهرهای این نماینده‌ها به آنان اعلام کردند بساطتان را از اینجا جمع کنید و بروید، ما اینجا کاری برای شما نمی‌توانیم انجام بدهیم، بروید جلو مجلس شورای اسلامی و…، بدنبال این وضعیت نماینده‌های کارگران این مسئله را با همکاران خود در میان گذاشتند اما تا لحظه دریافت این خبر (۳۰/۱۲ ظهر) کارگران تجمع کننده حاضر به ترک محل مقابل دفتر بیت رهبری نشده‌اند.

۲۵۰ کارگر ذوب آهن کردستان که از ۱۸ تیر ماه جاری از کار خود اخراج شده‌اند طی روزهای ۱۹ و ۲۱ تیر ماه بترتیب در مقابل اداره کار و فرمانداری قروه و سپس در مقابل استانداری کردستان و دفتر نماینده ولی فقیه در شهر سنندج دست به تجمع زده و خواهان دریافت مطالبات معوقه خود و بازگشت بکار شده‌اند اما همه این نهاد‌ها به کارگران ذوب آهن کردستان اعلام کرده‌اند شما نمی‌توانید بر سر کار‌هایتان برگردید و باید به بیمه بیکاری وصل بشوید.

کارگران اخراجی ذوب آهن کردستان از ۱۰ تا ۲۰ سال سابقه کار دارند و به دلیل شرایط سخت و زیان آور کارشان اغلب دچار لطمات شدیدی از ناحیه کمر، شنوایی و ریه‌هایشان شده‌اند و تلاشهای آنان در طی سالهای گذشته برای اجرای قانون مشاغل سخت و زیان آور در این کارخانه نتیجه‌ای در بر نداشته است.

کارگران ذوب آهن کردستان در شرایطی از روز ۱۸ تیر ماه از کار خود اخراج شده‌اند که از اول سالجاری تاکنون هیچ دستمزدی دریافت نکرده‌اند و کارفرما در ابلاغیه خود تاریخ اخراج آنان را ۳۱ خرداد قید کرده است. این درحالی است که همه این کارگران تا روز ۱۸ تیر ماه بر سر کار‌هایشان بوده‌اند. همچنین این کارگران سنوات و بخشی از بن کارگری سال ۹۱ خود را نیز دریافت نکرده‌اند.

بنا بر آخرین گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، کارگران معترض ذوب آهن کردستان قصد دارند در صورتیکه امروز جواب درستی به آنان داده نشود همچنان در تهران باقی بمانند و طی روزهای آینده در مقابل مجلس شورای اسلامی و دیگر نهادهای مسئول دست به تجمع اعتراضی بزنند. این کارگران با توجه به سابقه بالای کار و نقص جسمانی که در نتیجه کار در ذوب آهن کردستان به آن مبتلا شده‌اند حاضر به وصل شدن به بیمه بیکاری نیستند و مصرانه خواهان بازگشت بکار و دریافت مطالبات معوقه خود می‌باشند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com