به گزارش کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، به گزارش کمپین فعالین بلوچ، یک زندانی بلوچ به نام ابراهیم رخشانی فرزند خان محمد و اهل زابل روز دوشنبه ۱۹مهرماه به دار آویخته شد.

ابراهیم رخشانی قریب به ۳ سال پیش به اتهام حمل مواد مخدر بازداشت شده بود. خانواده این زندانی روز یکشنبه ۱۸ مهرماه پیش از اجرای حکم، موفق به آخرین دیدار و ملاقات با فرزند خود شدند.

براساس اخبار و آمار ثبت شده توسط کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، از ابتدای سال جاری شمسی تاکنون دستکم ۱۷۲ نفر در زندانهای ایران اعدام شده اند.

روشن است که بدلیل اجرای مخفیانه بسیاری از اعدامها و رسانه‌ای نشدن آن، این آمار عدد نهایی اعدامها در ایران تحت حاکمیت دیکتاتوری خامنه‌ای را بازتاب نمی دهد.

گفتنی است که روز دوشنبه ۱۹ مهرماه یک زندانی به نام اسماعیل قصابی سینی فرزند علی به اتهام قتل در زندان دستگرد اصفهان به دار آویخته شد. در همین روز یک زندانی دیگر بلوچ به نام امیدسارانی، فرزند ناصر و اهل زابل به اتهام مواد مخدر در زندان بیرجند به دار آویخته شده بود.

این زندانی در طی مدت حبس خود، از داشتن وکیل محروم بوده و پیش از اعدام نیز از امکان آخرین دیدار با خانواده‌اش محروم ماند.

با احتساب اجرای حکم اعدام این زندانی در زندان قرائن، از ابتدای سال ۱۴۰۰ تا کنون دستکم ۱۷۴نفر اعدام شده اند.

حکم اعدام با هر دلیل و بهانه ای از اساس ناقض قوانین بین المللی است و باید بطور کامل ملغی و متوقف شود.

بر اساس گزارش سالانه عفو بین الملل بیش از دو سوم کشورهای جهان (۱۴۴ کشور) اکنون مجازات اعدام را در قانون لغو یا در عمل متوقف کرده‌اند. اما ماشین اعدام در ایران هر روز سرعت بیشتری می گیرد و با ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی و ریاست اژه ای بر قوه قضائیه، اجرای احکام اعدام سرعت بیشتری گرفته است.

همچنین براساس گزارش منتشر شده توسط کانون حقوق بشری نه به زندان نه به اعدام، آمار اعدامها از اکتبر ۲۰۲۰ تا اکتبر ۲۰۲۱ میلادی دستکم ۳۱۴ مورد بوده است که از این تعداد ۲۸۳ مرد، ۱۲ زن، ۱۳ زندانی سیاسی و ۶ کودک_مجرم، در ۲۵ استان ایران در زندانها به ثبت رسیده است.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)