براساس خبرهای رسیده به کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، قاضی عموزاد با صدور یک قرار وثیقه ۵۰ میلیارد تومان برای دو زندانی سیاسی به نامه های پویا قبادی و وحید بنی عامریان، قصد دارد تا بلاتکلیف نگه داشتن این دو زندانی در زندان تهران بزرگ و اوین را قانونی وانمود کند.

زندانیان سیاسی وحید بنی عامریان و پویا قبادی مدت ۲ سال و نیم است که در زندانهای اوین و تهران بزرگ در بلاتکلیفی به سر می برند و دادگاه آنان هر بار به دلایل واهی و سنگ اندازی دادستانی، وزارت اطلاعات و قاضی پرونده، عقب انداخته می شود.

بر اساس اخبار رسیده، روز ۱۰ مهرماه ۱۴۰۰، دو زندانی سیاسی وحید بنی عامریان و پویا قبادی طبق قرار قبلی به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی عموزاد منتقل شدند. اما برای چندمین بار جلسه دادگاه به دلیل نامشخص برگزار نشد. سپس قاضی عموزاد برای پرونده این دو زندانی سیاسی حکم وثیقه ۵۰ میلیارد تومانی صادر کرد.

به گفته یک منبع مطلع، این وثیقه سنگین جهت قانونی جلوه دادن بلاتکلیفی این دو زندانی سیاسی صادر شده است.

پویا قبادی همراه با هم پرونده ای خود وحید بنی عامریان در اسفندماه ۱۳۹۷ دستگیر شد و هر دو به مدت سه ماه در سلولهای ۲۰۹ اوین تحت بازجویی و شکنجه قرار گرفتند. این دو زندانی زیر بازجویی تحت فشارهایی از قبیل نگهداری در سلول انفرادی و تهدید به بازداشت اقوام نزدیک قرار داشتند.

آنها پس از طی مراحل بازجویی در سلولهای انفرادی اوین به بند ۴ این زندان منتقل گردیدند. در اواسط سال ۹۸ زندانی سیاسی پویا قبادی به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

هر دو زندانی سیاسی پیش از این نیز در فروردین ۹۷ بازداشت و به قید وثیقه آزاد شده بودند و در پرونده اول خود به اتهام «تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی» به ۵ سال زندان محکوم گردیده اند.

پویا قبادی و وحید بنی عامریان در شهریورماه سال ۹۹، جهت پرونده دوم خود توسط قاضی مقیسه در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران دادگاهی شدند.

اتهام این دو زندانی «اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت و همکاری موثر با سازمان مجاهدین خلق ایران»، «تبلیغ علیه نظام»، «تخریب اموال دولتی»، «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی کشور» اعلام شد. اما وکلای مدافع آنان به دلیل نقص در پرونده، درخواست رسیدگی مجدد کردند.

روز دوشنبه ۲۱ تیرماه ۱۴۰۰ جلسه رسیدگی به پرونده این دو زندانی سیاسی در شعبه ۲۸ تهران، آقایان مصطفی نیلی و بابک پاک نیا توسط قاضی عموزاد برگزار و ادامه دادگاه به بعد موکول شد.

لازم به ذکر است که آقای مصطفی نیلی وکیل این دو زندانی سیاسی به دلیل اعتراض به گسترش کرونا، هم اکنون در بازداشت است.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)