از روسیه گزارش می رسد که سازمان امنیت روسیه جایگزینی ماشین تحریر ساده به جای کامپیوتر را برای پیشگیری از درز اطلاعات محرمانه در دستور کار خود قرار داده است.

به گزارش شفقنا بی بی سی هم از قول منابع خبری گزارش کرده‌ است: سازمان اطلاعات دولتی روسیه موسوم به “اداره حفاظت فدرال”، که حفظ امنیت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری نیز از جمله وظایف آن است، تشخیص داده است که لازم است در کاخ کرملین، دفتر رئیس جمهوری، گزارش‌های محرمانه به جای کامپیوتر، با ماشین تحریر “تایپ شود.”

سرویس اطلاعات دولت روسیه از آن روی چنین تصمیمی را اتخاذ کرده که نگران آن است استفاده از کامپیوتر برای تحریر گزارش‌ها باعث دسترسی غیرمجاز به اطلاعات محرمانه شود.

ظاهرا تحولاتی مانند انتشار گزارش‌های محرمانه دولت آمریکا در شبکه اینترنتی ویکی‌لیکس و افشاگری‌های ادوارد اسنودن، مامور سابق سازمان سیا در اقدامات سازمان‌های اطلاعاتی غربی در کنترل ارتباطات افراد و نهادهای مختلف باعث نگرانی تشکیلات اطلاعاتی روسیه و لزوم مقابله با خطر “درز اطلاعات محرمانه” شده است.

وب‌سایت سازمان خریدهای دولتی روسیه اطلاعیه‌ای را حاوی دعوت به مناقصه برای خرید تعدادی ماشین تحریر برقی به ارزش کل حدود نیم میلیون روبل (حدود پانزده هزار دلار) منتشر کرده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک منبع نزدیک به سازمان اطلاعات دولتی روسیه گزارش کرده است که خرید ماشین تحریر و استفاده از آنها به جای کامپیوتر حدود یک سال پیش اتخاذ شده است.

[B]امنیت ماشین تحریر[/B]

روزنامه ایزوستیا، که از دولت ولادیمیر پوتین حمایت می‌کند، هم نوشته است که اداره حفاظت فدرال روسیه در نظر دارد بیست دستگاه ماشین تحریر خریداری کند زیرا “ممکن است کامپیوتر دیگر دستگاه قابل اعتمادی برای آماده کردن اسناد سری دولتی نباشد.”

این روزنامه در مطلبی در این مورد نوشته است که “با توجه به رسوایی‌های انتشار اسناد محرمانه توسط ویکی‌لیکس و افشاگری ادوارد اسنودن در مورد شنود ارتباط‌های دمیتری مدودف، رئیس جمهوری سابق، هنگام شرکت در اجلاس سران گروه ٢٠ در لندن، دولت تصمیم گرفته است که روش تهیه گزارش‌های کاغذی به جای گزارش الکترونیکی را ترویج کند.”

استفاده از ماشین تحریر به این معنی است که از هر سندی، تنها یک نسخه کاعذی تهیه می‌شود و دسترسی به محتوای سند تنها با در اختیار گرفتن این نسخه برای مطالعه یا تکثیر از روی آن امکانپذیر است در حالیکه همیشه امکان نفوذ به کامپیوتر و سرقت اطلاعات از آن وجود دارد.

افشاگری‌های ادوارد اسنودون از جمله حاکی از آن است که در جریان اجلاس سران گروه ٢٠ در سال ٢٠٠٩، دستگاه‌های اطلاعاتی بریتانیا به جاسوسی در مورد مراودات هیات‌های شرکت کننده، از جمله هیات همراهان رئیس جمهوری وقت روسیه مبادرت کردند.

دولت روسیه از این رفتار ابراز ناخرسندی شدید کرده اما گفته است که از این پس، “از خود در برابر چنین اقداماتی حفاظت خواهد کرد.”

بیش از دو هفته است که ادوارد اسنودون در بخش پروازهای بین‌المللی فرودگاه مسکو در آنچه که خبرگزاری‌ها “برزخ قانونی” نام داده‌اند گرفتار آمده در حالیکه دولت آمریکا خواستار استرداد و محاکمه او به اتهام افشای اسرار دولتی است.

آقای اسنودون در صدد است به کشور ثالثی پناهنده شود.

افشاگری‌های ادوارد اسنودن انعکاس گسترده ای داشته و انتقاد شماری از کشورها، از جمله برخی کشورهای دوست آمریکا را در پی آورده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com