تجمع رانندگان و مصرف کنندگان در اعتراض به نایابی گاز مایع در رباط کریم، پیشوا و کرج

روز چهارشنبه ۷ مهرماه ۱۴۰۰، رانندگان و مصرف‌کنندگان گاز مایع در اعتراض به نایابی گاز مایع تجمع کردند. این تجمع اعتراضی در شهرهای رباط کریم، پیشوا ورامین و کرج برگزار شد. بنابه برخی گزارشات منتشر شده، اعتراضات مردمی به نایابی گاز مایع در برخی شهرهای دیگر نیز شکل گرفته است.

در رباط کریم، یکی از رانندگان معترض با انتشار وید‌ئویی به وضعیت قطعی گاز اشاره می‌کند. وی می‌گوید: «الان ششمین روزی است که در برابر فرمانداری رباط کریم تجمع می‌کنیم».

وی ادامه داد: «شرکت نفت با قطع ارسال گاز مایع نان مردم را بریده‌اند. دقیقا دست توی لقمه مردم کرده‌اند».

وی سپس خطاب به فرماندار این شهر می‌گوید: «..فرماندار کجایی؟ این همه آدم آمده‌اند اینجا و دقیقه به دقیقه در حال اضافه شدن هستند. این همه ماشین اینجا اسیر هستند. ولی الان با این کارها که انجام می‌دهید، نان ما بریده شده است».

در پیشوای ورامین نیز مردم با نایابی گاز مایع (IPG) روبرو هستند. رانندگان و مصر‌ف‌کنندگان این شهر در برابر  فرمانداری پیشوا تجمع کردند.

معترضان در این شهر پلاکاردی در دست داشتند که خواهان حل مشکل گاز توسط فرمانداری شدند.

بسیاری از رانندگان اسنپ و تپسی به‌دلیل نبود گاز قادر به مسافرکشی و گذران زندگی خود نیستند.

این رانندگان بر اثر از دست رفتن‌ شغل خود به رانندگی روی آورده‌اند. اما با این وضعیت دوباره در معرض بیکاری قرار گرفته‌اند.

یکی از رانندگان ون می‌گوید: «من یک راننده ون و عمومی هستم. بنزین سهمیه‌ای لیتری ۳ هزار تومان که به من می‌دهند به جایی نمی‌رسد. باید گاز مصرف کنم. گاز من هم قانونی است و کارنامه دارم. الان اینجا را ۳ روز است که بسته‌اند. من ناچار باید بنزین مصرف کنم. بنزین لیتری ۳ هزار تومان اگر مصرف کنم، کرایه‌ها غیرقانونی بالا می‌رود. وقتی کرایه‌ها بالا برود، اسم آن می‌شود هرج و مرج که دلیل آن نداشتن گاز است. ۳ روز است که این جمعیتی که اینجا به انتظار هستند همه در صف هستند. کی باید جوابگو باشد؟ ما الان باید یقه چه کسی را بگیریم».

یکی دیگر از رانندگان با حالت اعتراضی می‌گوید: «پلیس راه می‌آید گاز می‌زند. بسیج می‌آید گاز می‌زند. الان ۹.۳۰ صبح سه‌شنبه است، ما هنوز سر کار نرفته‌ایم. گاز هست ولی به ما نمی‌دهند. به افغانستان و غیره گاز می‌دهند، ولی به ما نمی‌دهند. اول مال ما است، اولویت با ما است. ما اغتشاشگر نیستیم. ما می‌خواهیم از گاز مملکت خودمان استفاده کنیم، پولش را می‌دهیم».

راننده دیگر می‌گوید: «هیچ جای دیگر گاز نیست. من الان به ۲۰ جا تلفن زده‌ام؛ هیچکدام گاز ندارند. هیچکس هم به درد آدم نمی‌رسد. هیچکس هم غم آدم را نمی‌خورد.»

شهروند دیگری به یکی از فروشندگان گاز می‌گوید: «ما هیچ گاز شهری نداریم؛ چکار کنیم؟»

یک راننده دیگر می‌گوید: «ماشین من اصلا با بنزین راه نمی‌رود. من بنزین ۳ هزار تومانی را نمی‌توانم توی این ماشین بریزم.»

به گفته رانندگان، وزارت نفت استفاده از گاز مایع به‌عنوان سوخت خودرو را ممنوع کرده است. این درحالی ا‌ست که بسیاری از خودروها در پی گرانی بنزین به استفاده از سوخت گاز مایع روی آورده‌اند. اما اکنون با نایابی گاز مایع مواجه هستند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)