به گفته گوگل، قابلیت جدیدی به اندروید ۱۱ اضافه خواهد شد که به وسیه آن، مجوز اپلیکیشن‌هایی استفاده نشده طی یک ماه گذشته، ریست خواهد شد.

این ابزار قرار است در اواخر دسامبر ۲۰۲۱ منتشر شود و می‌توان آن را روی تمامی تلفن‌های همراهی که سیستم عامل اندروید ۶ و بالاتر دارند، فعال کرد.

به گفته این شرکت، مجوز اپلیکیشن‌های سیستمی از این قاعده مستثنی هستند. قابلیت فوق برای سیستم عامل اندروید ۱۱ و بالاتر به صورت پیش فرض فعال خواهد بود اما برای سیستم عاملهای پایین‌تر باید به صورت دستی فعال گردد.

این تغییرات جزوی از سیاست‌های گوگل برای افزایش امنیت و حریم خصوصی کاربران می‌باشد. گوگل طی چند ماه اخیر تلاش زیادی برای ارتقای کیفیت قابلیت‌های امنیتی و حریم خصوصی کاربران به خرج داده است. این شرکت در ماه جولای اعلام کرد از این پس کاربرانی که سیستم عامل تلفن همراهشان از اندروید ۲.۳.۷ پایین‌تر باشد، دیگر اجازه ورود به حساب گوگل را نخواهند داشت.

گوگل در اوایل سال جاری اعلام کرد که از برچسب‌های حریم خصوصی مشابه iOS در اپلیکیشن‌های موجود در Play Store، استفاده خواهد کرد. این برچسب‌ها به نوع داده‌های جمع‌آوری شده توسط اپلیکیشن و نحوه مدیریت آن اشاره خواهد کرد. همچنین قابلیت محدود سازی سطح دسترسی و مجوزهای اپلیکیشن‌ها را نیز خواهد داشت. این شرکت در ژوئن ۲۰۲۱ کدهای تبلیغاتی را متوقف ساخته و از تبلیغات شخصی سازی شده و ردیابی کاربران جلوگیری کرد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)