سرویس پروتون میل که قابلیت رمزنگاری سرتاسری ایمیل‌ها را فراهم می‌ساخت، پس از قبول درخواست دولت مبنی بر ارائه آدرس IP یک فعال ضد اعیان نشینی، که منجر به دستگیری او توسط دولت فرانسه گردید، هدف انتقادات شدید گروه‌های مردمی قرار گرفت.

بنابر اظهارات این شرکت سوئیسی، ، دستور لازم‌‌الاجرایی از طرف وزارت دادگستری و پلیس فدرال سوئیس که به جنبشی با نام Youth for Climate مرتبط بوده، به آنها ارسال شده است. در این نامه به شرکت دستور داده شده بود تا آدرس آی‌پی و اطلاعات مربوط به نوع دستگاه متصل شده به حساب پروتون میل را به دولت ارائه کند.

در وب‌سایت این شرکت، پروتون میل چنین ادعا کرده: “برای ایجاد یک حساب امن ایمیلی، نیاز به ارائه اطلاعات شخصی نیست. به طور پیش فرض هیچ لاگی از IP کاربران که بتوان آن را به حساب ایمیل ناشناس شما متصل کرد را ذخیره نمی‌کنیم. حریم خصوصی شما، الویت اول ما است”.

بر خلاف ادعای این شرکت مبنی بر عدم ذخیره لاگ آی پی، شرکت تصدیق کرد که قبول هر درخواستی از مراجع قضایی کشورهای غیر سوئیسی خلاف قوانین است، مگر اینکه درخواست از طرف مراجع سوئیسی که همکاری با تحقیقات یوروپل (آژانس اتحادیه اروپا برای همکاری در اجرای قانون) را قبول کرده‌اند، ارسال شده باشد.

این شرکت در ردیت (reddit)،پاسخی طولانی به اتفاقات اخیر منتشر کرده و در بخشی آن چنین نوشته است: بر اساس قوانین سوئیس، هیچ راهی برای مقابله یا رد چنین درخواستی وجود ندارد.

به زبان ساده‌تر، پروتون میل، علاوه بر اینکه باید از دستورات دولت سوئیس اطاعت کند، بلکه در هر مورد دیگری که بنا بر تشخیص کشور، فردی از خدمات شرکت در جهت فعالیتهای غیر قانونی استفاده کرده باشد نیز، مجبور به ارائه اطلاعات مربوطه خواهد بود. طبق گزارش شفاف سازی پروتون میل، این اطلاعات در پرونده‌های حساس، شامل کنترل آدرس IP نیز می‌شود.

به گفته بنیانگذار پروتون میل ” این شرکت باید از قوانین سوئیس تبعیت کند. به محض اینکه جرمی صورت گرفت، حفاظ های حریم خصوصی متوقف شده و طبق قوانین این کشور، باید به هر درخواستی از سوی مراجع قانونی سوئیس پاسخ داده شود. واقعا تاسف بار است که مجرمان از سرویس‌ها و ابزارهای قانونی برای ارتکاب به جرم استفاده می‌کنند. اما قانون حکم می‌کند که این شرکت در تحقیقات جرایم سوئیس، با دولت همکاری کند. واضح است که این کار نه همیشه، بلکه تنها به دستور مراجع قانونی انجام می‌گیرد.

اگر شما هم جزو کاربران این سرویس هستید و از آشکار شدن هوت یا آدرس IP خود نگرانید، به شما توصیه می‌کنیم حتما از VPN استفاده کنید. حتی می‌توانید برای اطمینان بیشتر در حین استفاده از سرویس پروتون میل، علاوه بر VPN، از شبکه تور نیز استفاده کنید.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)