اپلیکیشن تیک‌ تاک توانسته به جمع محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی جای بگیرد. این در حالی است که تنها سه سال از انتشار آن گذشته است. این اپلیکیشن در بیش از ۱۵۰ کشور قابل استفاده بوده و همچنین در سراسر دنیا صدها میلیون کاربر فعال دارد. این اپلیکیشن صرفا برای تماشا، ایجاد و اشتراک‌گذاری ویدیو توسعه یافته که کاربران آن می‌توانند با یکدیگر تعامل هم داشته باشند. برخی از این کاربران برای وقت گذرانی و برخی دیگر به امید اینفلوئنسر شدن از آن استفاده می‌کنند.

تیک تاک چند باری هم تیر اصلی مجلات و روزنامه‌ها شده بود که از مهم‌ترین آنها می‌توان به قوانین منع استفاده از اپلیکیشن‌های ویدیویی در هند و اقدامات دولت آمریکا برای منع هرگونه داد و ستدی با شرکت بایت دنس (ByteDance) صاحب اپلیکیشن تیک تاک، اشاره کرد. علاوه‌ بر این، تیک تاک به خاطر نقض قوانین حفاظت از داده‌های کودکان، توسط کمیسیون فدرال تجارت جریمه شده است.

همانند دیگر شبکه‌های مجازی، کاربران تیک تاک نیز با چالش‌های مشابه امنیتی روبرو هستند که کلاهبرداران، قلدران اینترنتی و اسپمرها را شامل می‌شود. در این مقاله قصد داریم با بررسی قابلیت‌‌های امنیتی تیک تاک، امنیت حساب کاربران را افزایش دهیم.

افزایش امنیت حساب تیک تاک:

برای ثبت نام در این پلتفرم می‌توانید از ایمیل، شماره تماس یا قابلیت شناسایی یگانه استفاده کنید. مدیریت حساب در اپلیکیشن تیک تاک تقریبا راحت بوده و تنظیمات آن در بخش Manage my account (مدیریت حساب من) قابل مشاهده است.

برای ثبت نام در این پلتفرم می‌توانید کد تایید خود را از طریق شماره تماس یا ایمیل دریافت کنید. اگر قصد دارید برای حسابتان رمز قرار دهید باید از طریق پیامک احراز هویت شوید. از لحاظ احراز هویت دو مرحله‌ای، بر خلاف اغلب شبکه‌های جازی محبوب، در تیک تاک به غیر از احراز هویت پیامکی روش تعبیه نشده است.

علاوه بر موارد بالا، در منوی Manage my account قابلیت‌های امنیتی دیگری نیز وجود دارد. در این بخش شما می‌توانید در هشدارهای امنیتی مهم اطلاعات کسب کنید، مثل فعالیت‌های مشکوک حساب، دستگاه‌های متصل به حساب، اپلیکیشن‌های سوم شخص متصل به آن و همچنین زمان اتصال. برای خروج از حسابهای مشکوک، فقط کافی است روی آن یک بار زده و از گزینه Remove استفاده کنید.

تنظیمات حریم خصوصی و امنیتی:

این بخش صرفا جهت مدیریت همه دسترسی ها و عدم دسترسیهای مربوط به حسابتان است. در اپلیکیشن‌ تیک تاک هر حسابی که ایجاد می‌شود به صورت پیشفرض عمومی است. برای خصوصی کردن حسابتان، در زیر قسمت Discovery، باید تیک Private Account را فعال کنید. در صورتی که تمایل دارید اپلیکیشن شما را به دیگران معرفی کند تیک قسمت Suggest your account to others را فعال کنید.

در مورد تنظیمات امنیتی می‌توان گفت که تیک تاک تقریبا رویکرد جامعی را در پیش گرفته است. یکی از قابلیت‌هایی که تیک تاک در اختیار کاربران قرار می‌دهد این است که می‌توانید اجازه دانلود ویدیوهایتان را از دیگران سلب کنید (در حال حاضر این بخش به صورت آزمایش قرار داده شده است). با این وجود کاربران می‌توانند با ضبط صفحه نمایش خود، این قابلیت امنیتی را دور بزنند.

برای ارسال پیام به دیگر کاربران باید هر دو طرف نیز یکدیگر را فالو کرده ‌باشند. اپلیکیشن تیک تاک این افراد را دوست یکدیگر دانسته و با این کار پیام‌ها و کامنت‌‌های ترولرها که در دیگر اپلیکیشن‌ها به وفور دیده می‌شود، در تیک تاک به دوستان محدود شده است. این کار تا حد بسیار بالایی خطرات احتمالی را کاهش می‌دهد، زیرا این شما هستید که با فالو کردن اشخاص به آنها اجازه ارسال پیام می‌دهید. از طرف دیگر ممکن است سازندگان زیادی را هم فالو کرده‌ باشید که یعنی همچنان احتمال دریافت پیام‌های مشکوک وجود دارد. قابلیتی نیز وجود دارد که شما را از هرگونه خطری در امان نگه خواهد داشت و آن هم غیر فعال کردن دریافت پیام مستقیم از دیگر کاربران است. اگر نمی‌خواهید در این حد حسابتان را محدود کنید می‌توانید به صورت دستی کاربران مزاحم را بلاک کنید.

همچنین می‌توانید اجازه ایجاد ویدیوی دو نفره را فعال کنید. با این کار دیگران می‌توانند ویدیویی که شما ایجاد کرده‌اید را با ویدیوی خودشان ادغام کنند. گزینه‌هایی که این قابلیت در اختیار کاربران قرار می‌دهد شامل قطع، فعال بودن برای همه و فعال بودن فقط برای دوستان است.

همچنین ممکن است در طول تیک تاگ گردی هایتان از ویدیوهایی خوشتان آمده و دوست داشته باشید دوباره آنها را ببینید، این ویدیو‌ها در قسمت ویدیوهای لایک شده پروفایتان قرار می‌گیرند که بازهم امکان مشاهده آنها برای دیگران را می‌توان فعال یا غیر فعال کرد.

مدیریت کامنت‌ها یکی دیگر از قابلیت‌های جالبی است که در اپلیکیشن تیک تاک در اختیار کاربران قرار داده شده است. این قابلیت را هم می‌توان به کلی قطع، فعال یا به دوستان محدود کرد. همچنین با قابلیت فیلترینگ، کامنتهای نامناسب و اسپم‌ها به صورت خودکار حذف می‌شوند. حتی می‌توانید با اضافه کردن کلمات کلیدی خاص خودتان، فرایند فیلترینگ را شخصی سازی تر کنید. اگر کاربری از کلمات تعیین شده شما در کامنت‌ها استفاده کند، به صورت خودکار آن کامنت مخفی خواهد شد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)