به نقل از :کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، دوشنبه ۲۲ شهریور۱۴۰۰؛ مراسم اولین سالگرد اعدام نوید افکاری در روستای سنگر در شیراز با حضور دستکم ۲۰۰ نفر از اعضای خانواده افکاری، دوستان و همراهان و همچنین خانواده امیر الوندی برگزار شد. ماموران امنیتی بشدت تلاش کردند که مانع از برگزاری هرگونه مراسم شوند با اینحال مراسم طبق قرار قبلی از ساعت چهار شروع شد و ساعت هفت به پایان رسید.

در این مراسم برخی شرکت کنندگان شعار مرگ بر دیکتاتور می دادند، ترانه دایه دایه وقت جنگه و همچنین صدای نوید افکاری که میگفت: «برای طنابشان دنبال گردن می گردند» برای حاضران پخش شد.

پدر نوید افکاری با صدای بلند گفت: «من افتخار میکنم که پهلوانم در راه آزادی وطن به دست زالوهای خونخوار کشته شد. من این دیکتاتورها را نابود خواهم کرد.»

در این مراسم خانواده امیر الوندی جانباخته راه آزادی نیز شرکت داشت. عکس امیر الوندی در کنار عکس نوید افکاری قرار داشت.

پدر نوید و پدر امیر الوندی یکی از جانباختگان راه آزادی در آبان۹۸ هر کدام عکس فرزند دیگری را در آغوش گرفتند.

حاضران بر مزار نوید نقل پاشیدند و به این وسیله یادش را گرامی داشتند.

از ساعتها قبل جاده های منتهی به روستای سنگر که محل مزار نوید افکاری است بسته شد و بسیاری از مردمی که خواهان حضور و شرکت در این مراسم در کنار خانواده افکاری بودند را برگرداندند. همچنین ماموران امنیتی شماره پلاک خودروها را یادداشت میکردند.

به گزارش یک منبع مطلع، «پلیس راه جلوی ماشین‌هایی که به سمت مزار نوید می‌روند را می‌گیرد و کارت شناسایی‌ها رو چک می‌کنند و دنبال اشخاص خاصی می‌باشند»

همچنین بر اساس گزارش حساب ۱۵۰۰ تصویر، جاده‌ی منتهی به مزار نوید را بستند. حمید افکاری برادر نوید را بازداشت کرده‌اند. و در پلیس راه جلو ماشین‌ها را می‌گیرند و آن‌ها را برمیگردانند».

با وجود تمام این اقدامات اما مراسم اولین سالگرد اعدام نوید افکاری بر مزار او برگزار شد.

شایان ذکر است بعد از یک سال مزار نوید افکاری هنوز سنگ مزار دائمی ندارد و سیمانی است. طی یک سال گذشته ماموران امنیتی دو بار مزار او را شکستند به خانواده نوید اجازه ندادند برای مزار فرزندشان سنگ بگذارند.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)