برادران افکاری

به گزارش کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، اول شهریور ۱۴۰۰، برادران افکاری که در شهریور ۹۹ به سلول انفرادی منتقل شده بودند بعد از گذشت یک سال همچنان در سلول انفرادی (سوییت قضایی) بسر می برند.

برادران افکاری در تمام این یک سال، همچنان از حق برقراری تماس، ملاقات حضوری، هواخوری، رسیدگی پزشکی، ورود هر گونه کتاب و یا روزنامه به سلول محروم هستند.

این در حالیست که پیشتر دادستان استان فارس به خانواده افکاری گفته بود روز شنبه ۲ اسفند ۹۹ برادران افکاری به بندهای عمومی زندان منتقل خواهند شد و سپس در مورد حق مداوای آنها تصمیم گیری خواهد شد. اما با گذشت ۶ ماه از این وعده هیچ اقدامی صورت نگرفته و آنها همچنان در سلول انفرادی هستند.

از اواخر مهر۹۹ بارها بصورت کتبی وعده انتقال برادران افکاری به بند عمومی داده شد اما یک کمیسیون امنیتی در تهران به همراه مقامات اطلاعات سپاه مخالفت و کارشکنی کردند.

استمرار حبس برادران افکاری در سلول انفرادی و محرومیت آنها از حق درمان در شرایطی است که آنها در سال گذشته بشدت مورد شکنجه قرار گرفتند و از لحاظ جسمی نیاز ضروری به رسیدگی پزشکی دارند.

برادران افکاری بعد از اعدام برادر کوچکترشان نوید، شرایط بسیار سختی را از لحاظ روحی و جسمی تحمل می کنند.

سعید افکاری برادر این زندانیان در یک پست توییتری در رابطه با وضعیت برادرانش نوشت:

طبق نظر پزشکی قانونی، برادرم حبیب در طی دوره بازداشت در اطلاعات دچار شکستگی انگشت پا، شکستگی مچ دست جوش نخورده و پارگی کتف و برادرم وحید بر اثر خودکشی در اعتراض به شکنجه های جسمی و روحی دچار آسیب در گردن و دستش شده است. ۲۷۹روز در انفرادی هستند و هنوز اجازه درمان به آنها نمیدهند.

سازمان عفو بین الملل در تاریخ ۱۸خرداد ۱۴۰۰ در یک بیانیه اقدام فوری پیرامون وضعیت برادران افکاری نوشت:

مأموران اطلاعات برای چندین روز سر و صورت ⁧ حبیب افکاری ⁩ را با کیسه پلاستیکی می‌پوشاندند به نحوی که وی دچار احساس خفگی شود. طبق یک گزارش رسمی مورخ ۸ آبان ۱۳۹۸، کتف چپ او از جا در رفته و آثار شکستگی در مچ دست چپ و یکی از انگشتان پا مشهود است.

مسئولان وحید و حبیب افکاری را مکررا شکنجه‌کرده‌اند تا از آن‌ها «اعتراف» بگیرند. برداران را در حبس‌ انفرادی طولانی‌مدت نگاه داشته‌اند، مورد ضربات مشت، لگد و کابل قرار داده‌اند و از طریق تهدید زندانی کردن، کشتن، تعرض جنسی یا انحا دیگر آسیب اعضای خانواده‌شان، شکنجه روانی داده‌اند.

دادگاه کیفری ۱ استان فارس به جای انجام تحقیق درباره شکایات وحید و نوید افکاری و کنار گذاشتن «اعترافات» اجباری، در رای ناعادلانه‌اش نوشت آن‌ها موضوع شکنجه را «تحت تأثیر آموزش‌های زندان و با این تصور که ممکن است با انکار واقعیت، موجبات رهایی خود را فراهم نمایند» مطرح کرده‌اند.

تحقیقات فوری و مستقل بایست درباره شکایات شکنجه برادران افکاری صورت گیرد و کلیه افرادی که مظنون به داشتن مسئولیت کیفری در این رابطه هستند باید طی دادرسی‌های منصفانه و بدون توسل به مجازات اعدام، به دست عدالت سپرده شوند.

درباره برادران افکاری:

وحید و حبیب افکاری در شهریور ماه ۹۹ همراه با برادرشان نوید افکاری به زیرزمین زندان عادل آباد شیراز منتقل شده و از تمامی حقوق زندانی اعم از درمان و تماس محروم بوده و بارها مورد ضرب و شتم و حتی تهدید به قتل قرار گرفته اند.

نوید افکاری ۲۲ شهریور از همین بند برای اعدام برده شد. سعید افکاری در پست توییتری خود آخرین تماس نوید را مجددا منتشر کرده است. در این تماس نوید در انتظار انتقال به تهران بوده است اما به پای چوبه دار برده شده است.

این در حالیست که پیشتر دادستان استان فارس به خانواده افکاری گفته بود روز شنبه ۲ اسفند ۹۹ برادران افکاری به بندهای عمومی زندان منتقل خواهند شد و سپس در مورد حق مداوای آنها تصمیم گیری خواهد شد.

خانواده افکاری بعد از اعلام دادستانی بارها پیگیری کرده و خواستار انتقال فرزندانشان به بند عمومی شدند اما هیچ اقدامی صورت نگرفته و پاسخی نیز دریافت نکرده اند.

نوید و وحید افکاری در تاریخ ۲۶ شهریورماه ۱۳۹۷ و حبیب افکاری در تاریخ ۲۲ آذر ۱۳۹۷ در رابطه با اعتراضات سراسری مرداد ۹۷ بازداشت شدند. آنها در جریان بازجویی‌ها برای اخذ اعتراف بارها مورد ضرب و شتم و شکنجه های قرون وسطایی قرار گرفته‌اند.

هر سه برادر در دادگاه انقلاب و دادگاه کیفری شیراز مورد محاکمه قرار گرفتند. به موجب رای دادگاه نوید افکاری به ۲ بار اعدام، ۶ سال و ۶ ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق، وحید افکاری به ۵۴ سال و ۶ ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق، حبیب افکاری به ۲۷ سال و ۳ ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شدند.

وحید افکاری سنگری، فرزند حسین، متولد ۱۳۶۴، مجرد و گچکار است. وی همراه با برادرش نوید در تاریخ ۲۶ شهریور ۱۳۹۷دستگیر شد. او در آگاهی شیراز بشدت مورد شکنجه قرار گرفت تا به دروغ اعتراف کند.

حبیب افکاری سنگری، فرزند حسین، متولد ۱۳۷۰، متاهل و جوشکار است. وی در تاریخ ۲۲ آذر ۱۳۹۷بازداشت و تحت شکنجه قرار گرفت.

نوید افکاری به شکل شتابزده و وحشیانه ای روز ۲۲ شهریورماه ۹۹، اعدام شد.  

کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام از همه ارگانهای حقوق بشری و بین المللی می خواهد برای نجات جان این دو برادر اقدام کرده و نگذارند بیش از این برادران افکاری و خانواده آنها تحت فشار و شکنجه های روحی و جسمی قرار بگیرند.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)