واقعیت این است که در دنیای امروز بخش بزرگی از اطلاعات شخصی، دیگر شخصی نیستند و بالاخره به هر دلیلی در فضای مجازی منتشر خواهند شد. در برخی از موارد خود فرد هیچ دخالتی در انتشار این اطلاعات ندارد. برخی اوقات، شرکت‌ها و سرویس دهندگانی که وظیفه حفاظت از اطلاعات شخصی شما را بر عهده داشتند کم کاری کرده‌اند.

از اتفاقاتی که اخیرا در دنیای مجازی رخ داده می‌توان اینطور نتیجه گرفت که بدست آوردن اطلاعات شخصی افراد کاملا غریبه، به سادگی و فقط با تغییر دادن چند کاراکتر در نوار آدرس قابل انجام است. به احتمال زیاد، در آینده باز هم چنین اشتباهات فاحشی در طراحی وب‌سایت‌ها دیده خواهد شد. در بسیاری از موارد وقتی می‌فهمیم سرویس دهنده نتوانسته از اطلاعات شما به خوبی محافظت کند که دیگر کار از کار گذشته است.

اما در تمامی این اتفاقات نمی‌توان کسی به جز خود قربانی را مقصر دانست. در عصر رسانه‌ها، همه کاربران اطلاعات شخصی زیادی در فضای مجازی به اشتراک می‌گذارند و اهمیتی به عواقب کارشان نمی‌دهند. اگر اطلاعات شخصی در رمزها مورد استفاده قرار بگیرد، می‌تواند پیامدهای ناگواری در پی داشته باشد.

برای مثال فرض کنید شما سگی به اسم بالی دارید. علاقه شما به این سگ به قدری زیاد است که تصمیم گرفتید رمز یکی از حسابهایتان را ilovebaly بگذارید. همچنین با انتشار عکس و ویدیو در اینستاگرام به همه دنبال کنندگان خود نشان داده‌اید که چقدر برای او اهمیت قائلید و مراقبش هستید. اگر مجرمی بخواهد به یکی از حسابهای شما دسترسی پیدا کند حتما از ترکیبی که در آن کلمه baly وجود دارد استفاده خواهد کرد تا رمزتان را حدس بزند.

با در نظر گرفتن مثال بالا می‌توان به این نتیجه رسید که حدس زدن برخی از رمزها چه راحت است. برخی کاربران فکر می‌کنند که اگر از اشتباهات متداول انتخاب رمز مثل ۱۲۳۴ یا qwert اجتناب کنند دیگر رمزشان قابل حدس نخواهد بود.

باید این مسئله را جدی بگیرید. اگر مجبورید رمزتان را به خاطر بسپارید باید آن را طوری انتخاب کنید که قابل حدس نباشد. حتی بهتر است رمزتان برای هیچکس قابل فهم هم نباشد. خوشبختانه امروزه دیگر به حفظ کردن رمزها نیازی نیست. شما می‌توانید با نصب یک افزونه مدیریت رمز مناسب، نه تنها رمزهای قوی و غیر قابل حدس و بی مفهوم ایجاد کنید، بلکه می‌توانید با همان افزونه، رمزهای خود را به صورت امن ذخیره کنید.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)