به نقل از به گزارش کانون حقوق بشری نه به زندان نه به اعدام به نقل از منابع مطلع؛ بازداشت شدگان قیام تشنگان در شهرهای مختلف خوزستان  به شیوه های مختلف تحت شکنجه قرار دارند.

یک منبع مطلع گفت: «این بازداشتی‌ها را در اطلاعات به مکان نامعلومی میبرند که به گفته بازداشت شدگان، «روز و شب را نمیتوانند تشخیص بدهند».

این منبع گفت: «در این مکان، بازجویان و شکنجه گران برای ایجاد ترس و وحشت در میان بازداشتی‌ها، چهره های خود را می پوشانند. شکنجه گران با وسایل مختلف از جمله لوله های آهنی بازداشتی‌ها را می زنند. در تمام این مدت فرد بازداشتی چشمهایش با چشم بند بسته است که نتواند چهره شکنجه‌گران و بازجویانش را ببینند».

این منبع در ادامه افزود: «پس از پایان بازجویی آنها را به اتاق تاریکی منتقل می کنند که هیچ نوری در آن وجود ندارد و زندانی در تاریکی مطلق روز و شب را طی می کند. فرد بازداشتی مدتی در این محل برای شکنجه روحی – روانی نگهداری می‌شود و سپس آنان را به داخل بندهای زندان می فرستند.»

زندانی تا زمانی که به داخل بند منتقل نشده، از امکانات ارتباطی با خارج از زندان و با خانواده خود محروم است.

شایان ذکر است اسامی و مشخصات بیش از ۳۵۰ نفر از بازداشت شدگان خوزستان پیشتر منتشر شده است. همچنین سایت جوانه ها آمار بازداشت شدگان در جریان اعتراضات سراسری در حمایت از خوزستان را بیش از ۱۰۰۰ نفر اعلام کرد.

درباره قیام تشنگان:

از روز ۲۴ تیر۱۴۰۰۰، مردم استان خوزستان در چندین شهر از جمله اهواز، آبادان،حمیدیه، بستان، سوسنگرد، بندر ماهشهر، خرمشهر، شادگان، کوت عبدالله و ملاثانی، رامشیر، بهبهان و… نسبت به قطع آب و انتقال آن به شهرهای مرکزی ایران اعتراض کرده و دست به تظاهرات زدند. آنها شعار می دادند: «ما خواهان سقوط این حکومت هستیم»، «تشنه ام، آب حق من است»،«بنام دین ما را غازت کردند» ، «روح و جانم فدای اهواز» و «رودخانه تشنه است آب ربوده شده اش را می خواهد»

این اعتراضات در ادمه به نقاط دیگری از کشور از جمله خرم آباد، ایذه، کرج، تهران و اصفهان، مشهد و مسجدسلیمان و…. نیز گسترش یافت.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)