خبر های مربوط به افزایش سن بازنشستگی و بلاتکلیفی قانون همسان سازی و همترازی علاوه بر نگرانی هایی که برای شاغلان ایجاد کرده است بازنشستگانی را که ۳۰ سال از بهترین سال های عمر خود را برای توسعه کشور صرف کرده اند و بخش مهمی از حقوق خود را به صندوق بازنشستگی واریز کرده اند و به این امید که در دوران کهنسالی از رفاه و معیشتی برخوردار شوند که نیازمند معیشت و هزینه های درمان نباشند نیز به شدت عصبانی کرده است.
شوربختانه دولت های دوره های متعدد  با عمل نکردن به قوانین بازنشستگی موجب  فلاکت معیشتی روزافزون و رنج این قشر گردیده اند.

با این وصف وضعیت معیشتی ، رفاه و خدمات درمانی بازنشستگان در هیچ دوره ای مانند ده سال اخیر بحرانی و فاجعه بار نبوده است با وجودی که بازنشستگان همواره با کنش های مختلف از مکاتبه ، دیدارها و مذاکرات و برگزاری تجمعات متعدد در انتقال این اوضاع نا به سامان به مسئولان ذی ربط کوتاهی نکرده اند و مضافا قوانین مهم اجرا نشده را به آنها گوشزد کرده اند اما دریغ از اجرای قوانین مصوب و بهبود بخشی اوضاع معیشتی ، رفاهی و درمانی بازنشستگان که نتیجه این بی توجهی و قانون گریزی فلاکت مضاعف اقتصادی برای همه ی اقشار به ویژه بازنشستگان بوده است .

مهم ترین مطالبات بازنشستگان عبارتند از :

۱- ماده ۶۴ ق م خ ک با موضوعیت همترازی ( همسان سازی ) بازنشستگان با شاغلان متناظر

۲- ماده ۸۵ ق م خ ک در مورد بیمه کارآمد و تکمیلی که به دلیل کم کاری دولت ها ۱۶ سال است که نوشتن آیین نامه ای در این مورد توسط هیات دولت ها به تعویق افتاده و بازنشستگان با توجه به بیماری های مختلف و گرانی سرسام آور داروها و خدمات درمانی بخش قابل توجهی از این حقوق ناچیز را صرف این امور می کنند

۳- ماده ۱۲۵ ق م خ ک که در این ماده کاملا واضح و شفاف تکلیف افزایش سنواتی حقوق را با توجه به نرخ تورم واقعی تورم که بانک مرکزی اعلام می کند بر شمرده است اما دولت های مختلف از اجرای این ماده قانونی سر باز زده و می زنند.

۴- ماده ۳۰ برنامه ششم توسعه که تا پایان سال جاری نیز تمدید شده است .

بازنشستگان انتظار دارند تا قبل از اتمام سال جاری بخش قابل ملاحظه ای از همسان سازی حداقل ۹۰ درصدی با شاغلان متناظر توسط دولت و مجلس اجرایی شده و باقیمانده نیز ظرف حد اکثر دو سال ۴۰۳ و ۴۰۴ عملی شود.

اجرای این خواسته ها که تماما در چهارچوب قوانین مصوب همین حاکمیت است ماه ها و سال هاست که در تجمعات فرهنگیان مطرح می شود اما گوش شنوایی برای شنیدن این فریادها نیست.

با این اوصاف، شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران، ضمن حمایت از اعتراضات قانونی بازنشستگان محترم از همه ی فرهنگیان شاغل و بازنشسته درخواست می کند که  جهت تحقق خواسته های فوق در تجمعات اعتراضی سه شنبه ها حضور فعال داشته باشند.

شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)