۲۸ تیر سالروز تولد سیمین بهبهانی شاعر غزل‌سرا است. سیمین بهبهانی در ۲۸ تیر ۱۳۰۶ در تهران به دنیا آمد. او در شعرهایش به مسائل اجتماعی از جمله حقوق زنان توجه ویژه‌ای داشت. سیمین بهبهانی بیش از ۶۰۰ غزل سروده که در ۲۰ کتاب منتشر شده‌اند. او در ۲۸ مرداد سال ۹۳ درگذشت.

سیمین خلیلی معروف به سیمین بهبهانی نیمای غزل، نویسنده، شاعر دوباره می سازمت وطن، غزل‌سرای معاصر ایرانی و از اعضای کانون نویسندگان ایران که در طول زندگی‌اش بیش از ۶۰۰ غزل سرود و ۲۰ کتاب منتشر کرد در ۲۸ تیر ۱۳۰۶ متولد شد.

سیمین بهبهانی، از اعضای کانون نویسندگان ایران بود و همایون شجریان “تصنیف هوای گریه” و “فریاد غم”، از آلبوم “نسیم وصل” و شعر قطعات “چرا رفتی”و ” کولی” از آلبوم “نه فرشته‌ام نه شیطان” را از شعرهای سیمین انتخاب کرده بود، سیمین به خاطر سرودن غزل فارسی در وزن‌های بی‌سابقه به «نیمای غزل» معروف است و شعرهای او موضوعاتی هم‌چون عشق به وطن، زلزله، انقلاب، جنگ، فقر و حقوق برابر برای زنان را در بر می‌گیرند.

سرودن غزل‌های فارسی در وزن‌های بی‌سابقه به سیمین لقب “نیمای غزل” را داده است. سیمین بهبهانی از سال ۱۳۳۰ به مدت سی سال معلم آموزش و پرورش بود.

اولین کتاب شعرهای شاعر، به همراه برگزیده‌ای از نثر داستانی او با عنوان “سه تار شکسته”، در اسفند ۱۳۲۹ منتشر شد.

پس از آن کتاب‌های شعر “جای پا” در سال ۱۳۳۵ و “چلچراغ” در سال ۱۳۳۶ از سیمین منتشر شد. سیمین بهبهانی چهارمین کتاب خود را با عنوان “مرمر” در سال ۱۳۴۲ منتشر کرد.

دفترهای بعدی سیمین با نام‌های “رستاخیز” در سال ۱۳۵۲، “خطی ز سرعت و آتش” در سال ۱۳۶۰، “دشت ارژن” در سال ۱۳۶۲، گزیده اشعار در سال ۱۳۶۷، درباره هنر و ادبیات در سال ۱۳۶۸، “آن مرد، مرد همراهم” در “سال ۱۳۶۹, “کاغذین جامه” در سال ۱۳۷۱، “کولی” و “نامه” و “عشق” در سال ۱۳۷۳، “عاشق تر از همیشه بخوان” در سال ۱۳۷۳، “یک دریچه آزادی در سال ۱۳۷۴, “با قلب خود چه خریدم” در سال ۱۳۷۵، مجموعه اشعار در سال ۱۳۸۲ و “یکی مثلاً اینکه” در سال ۱۳۸۴ منتشر شده است.

ترانه‌های سیمین بهبهانی با صدای خوانندگان گوناگون از جمله همایون شجریان به گوش مردم آشناست، او همچنین ترجمه فارسی کتاب شاعران امروز فرانسه اثر پیر دوبوادفر را در سال ۱۳۷۳ در کارنامه خود دارد.

سیمین بهبهانی در سال ۱۳۹۰ زندگی نامه خود را در کتابی تحت عنوان “با مادرم همراه” منتشر کرده است.

سیمین به علت مشکلات تنفسی و قلبی در بیمارستان پارس تهران بستری بود.

وی از پانزدهم مرداد ۱۳۹۳ در کما به سر می‌برد؛ سیمین بهبهانی ساعت یک بامداد روز سه شنبه، ۲۸ مرداد ۱۳۹۳، در سن ۸۷ سالگی درگذشت.

 

#زنان_شاعر
#سیمین_بهبهانی
@Digari_ir

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)