نگرانی کشورهای منطقه و اروپایی از گسترش برنامه هسته ای ایران

با اعلام گسترش ابعاد جدیدی از برنامه هسته ‌ای ایران، نگرانی‌ها در کشورهای حاشیه خلیج فارس، اتحادیه اروپا و غرب افزایش یافته است.

بعد از اینکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که حکومت ایران تولید اورانیوم فلزی را آغاز کرده است واکنش‌های بسیاری را برانگیخت.

اما تنها غرب و کشورهای درگیر در مذاکرات وین نبودند که نسبت به گسترش برنامه هسته ای ایران واکنش نشان دادند. [هشدار غرب به تهران در مورد غنی سازی ۲۰ درصد اورانیوم فلزی]

اعلام این خبر واکنش‌ها در منطقه خلیج فارس و اتحادیه اروپا را نیز برانگیخت.

واکنش کشورهای عربی به توسعه برنامه هسته ای ایران

بعد از اعلام خبر تولید اورنیوم فلزی توسط ایران، شاهزاده عبدالله بن خالد سلطان آل سعود؛ نماینده عربستان سعودی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیرامون آغاز به کار حکومت ایران در مورد تولید اورانیوم فلزی اظهار نگرانی کرد و اعلام کرد تولید اورانیوم فلزی ارتباط چندانی با برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز ندارد!

او این اقدامات را تنش‌زا خواند و اعلام کرد چنین تحرکاتی مانع پیشرفت هر نوع مذاکره‌ای خواهد شد.

به فاصله یک روز از این موضعگیری یک مقام ارشد وزارت خارجه عربستان در روز جمعه ۱۸ تیر از افزایش و توسعه برنامه هسته ای ایران ابراز نگرانی کرد و آن را تهدیدی برای امنیت منطقه خواند.

مقام ارشد وزارت خارجه عربستان که نامش توسط خبرگزاری رویترز فاش نشد با اشاره به اینکه ریاض از گسترش و پیشرفت برنامه هسته ای ایران به شدت نگران است این نوع فعالیت‌ها را مغایر با چارچوب و راستای یک برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای دانست.

این مقام افزود اقدام حکومت ایران به غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم و یا تولید اورانیوم فلزی ۲۰ درصدی کرده که این یک تهدید برای امنیت منطقه‌ای و پیمان منع گسترش تسلیحات کشتار جمعی می‌باشد.

وی خاطرنشان کرد یک توافق هسته‌ای جامع برای ایجاد اطمینان جهانی و تامین امنیت و ثبات منطقه‌ای ضروری و لازم است.

پاتریک سیمونت؛ نماینده اتحادیه اروپا در عربستان سعودی نیز در مصاحبه‌ای با الشرق‌الاوسط اعلام کرد «ما نگرانی‌ها و شک و شبهات کشورهای حاشیه خلیج فارس در مورد فعالیت‌های رژیم ایران در منطقه را درک می‌کنیم ما در تلاش هستیم به ثبات، صلح و امنیت در منطقه دست یابیم و رژیم ایران باید برجام را رعایت و اجرا کند».

واکنش اتحادیه اروپا و غرب به توسعه برنامه هسته ای ایران

سیمونت تنها مقام اتحادیه اروپا نبود که نسبت به توسعه اخیر برنامه هسته ای ایران ابراز نگرانی کرد.

ژیل دکرشوف؛ هماهنگ‌کننده مبارزه با تروریسم اتحادیه اروپا در این زمینه اعلام کرد آمریکا و اتحادیه اروپا باید به موازات مذاکرات برجام اصرار زیادی نه فقط روی برنامه موشکی بالستیک ایران بلکه روی نقش ایران در عراق، سوریه، لبنان و یمن بکنند.

وی افزود این مسئله هم به همان میزان برنامه اتمی مهم است و اشاره کرد حکومت ایران در کشورهای منطقه دخالت مستقیم و آشکار دارد.

افزایش دامنه گفتگوهای وین از برنامه هسته ای ایران به سایر موضوعات از جمله منطقه‌ای و موشکی حامیانی زیادی در غرب نیز دارد.

از جمله سناتور دمکرات بن کاردین اعلام کرد فرایند احیای برجام باید به موضوعات فراتر از هسته‌ای از جمله در زمینه موشک‌های بالستیک تروریسم و حقوق‌بشر بپردازد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از سناتور کاردین اعلام کرد تلاش‌های متوقف‌شده برای احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ باید به شرایط تغییریافته نسبت به شرایط زمانی که توافق اتمی مورد مذاکره قرار گرفت بپردازد.

بن کاردین افزود در کنگره تمایل شدید و تقریبا جهانی وجود دارد که فراتر از غروب اتمی که در برجام گنجانده شده باید رفت.

اعمال تحریم‌های جدید علیه حکومت ایران

پس از این نگرانی‌ها بعد از توسعه برنامه هسته ای ایران، وزارت بازرگانی آمریکا ۸ شرکت چینی و یک شرکت ایرانی و مدیرعامل آن پیام نبوی را به دلیل نقض تحریم‌های آمریکا علیه حکومت ایران و صادرات برخی  تجهیزات آمریکایی به ایران مورد تحریم قرار داده و به لیست سیاه اقتصادی خود افزود.

توسعه اقدامات هسته‌ای ایران و تحریم‌های آمریکا علیه این کشور تنش‌ها بر سر مذاکرات وین را افزایش داده است به نحوی که برخی در مورد رسیدن نتیجه در این مذاکرات ابراز تردید می‌کنند.

خبرگزاری بلومبرگ با عنوان «امید به توافق اتمی در وین در حال رنگ باختن است» نوشت «تیم بایدن در حال دست و پنجه نرم‌کردن با این احتمال است که توافق اتمی با رژیم ایران ممکن است به زودی خارج از دسترس شود. امید برای ورود مجدد سریع به توافق اتمی بعد از ۶ ماه مذاکراه و ۶ دور از مذاکرات اتمی در وین در حال رنگ‌باختن است».

بلومبرگ افزود «بن‌بست با پیشرفت‌های تکنولوژیک رژیم ایران و یک رئیس‌جمهور افراطی تقویت شده و این شک را افزایش داده که آیا برجام می‌تواند جلوی اهداف اتمی رژیم ایران را بگیرد؟»

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)