در این مطلب از سری مطالب اچ‌آی‌وی و قاعدگی می‌خوایم درباره افرادی حرف بزنیم که قاعدگی رو تجربه می‌کنن و مبتلا به اچ‌آی‌وی هستن و اینکه آیا این افراد می‌تونن از روش‌های پیشگیری از بارداری ناخواسته برای متوقف کردن قاعدگی استفاده کنن؟
در جواب به این پرسش باید گفت:
بله، اما بسیار مهم است که هنگام انتخاب روش پیشگیری از احتمال تداخل آن با روش کنترل ایدز مطلع شوید زیرا تداخل این دارو‌ها باعث می‌شود روش پیشگیری از بارداری ناخواسته اثربخشی خود را از دست بدهد. اما اگر بخواهیم مروری داشته باشیم بر احتمال تداخل روش‌های مختلف پیشگیری و داروهای ضد ویروس پسگرد می‌توان به چهار گروه زیر اشاره‌ای کرد:

ـ تزریق: این روش معمولاً اثربخشی خود را تحت تأثیر داروهای ضد ویروس پسگرد از دست نمی‌دهد
ـ وسیله‌های پیشگیری از بارداری ناخواسته که داخل رحم قرار می‌گیرند (آی‌یو‌دی): این روش معمولاً اثربخشی خود را تحت تأثیر داروهای ضد ویروس پسگرد از دست نمی‌دهد
ـ روش هورمونی حاوی پروژسترون: برخی از داروهای ضد ایدز می‌تواند اثربخشی این روش را کاهش دهد
ـ ایمپلنت: برخی از داروهای ضد ایدز می‌تواند اثربخشی این روش را کاهش دهد

داروی افاویرنز با مهارکننده ترانس کریپتاز معکوس غیرنوکلئوزیدی(۷) (با نام تجاری سوستیوا و نویراپین(۸)، نویراپین(۹) (با نام تجاری ویرامون) و الویتگراویر(۱۰) (با نام تجاری ویتکتا) که میزان کوبیستات آن افزایش داده شده باشد، از دسته داروهای ضد ویروس پسگردی هستند که می‌توانند اثربخشی داروهای هورمونی پیشگیری از بارداری ناخواسته را کاهش دهند.

علت تداخل روش‌‌های پیشگیری از بارداری ناخواسته و داروهای ضد اچ‌آی‌وی این است که یک آنزیم خاص مسئول تجزیه هر دو آنها در کبد است و استفاده همزمان از آنها باعث می‌شود داروی پیشگیری از بارداری ناخواسته سریعتر از حالت معمول در کبد تجزیه شود. در نتیجه میزان هورمون پیشگیری از بارداری ناخواسته در بدن کمتر از میزان مورد نیاز خواهد بود. در این شرایط داروهای ضد اچ‌آی‌وی به کیفیت قبل به کارایی خود ادامه خواهند داد.

پیشنهاد می‌شود افرادی که با اندام جنسی منتسب به زنانه متولد شده‌اند و با ویروس اچ‌آی‌وی زندگی ‌می‌کنند، هنگام انتخاب روش‌ پیشگیری از بارداری با دکتر متخصص خود یا دکتر داروخانه درباره سازگاری روش انتخابی با داروهای ضد ویروس پسگرد و میزان استفاده از این داروها مشورت کنند.

یادآوری: قرص پیشگیری از بارداری اورژانسی یا قرص «صبح بعد از رابطه جنسی با احتمال بارداری ناخواسته» هم می‌تواند با داروهای ایدز تداخل داشته باشد.

برای خواندن مطالب بیشتر درباره اچ‌آی‌وی و قاعدگی به صفحه همدم در اینستاگرام سر بزنید

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)