افشین اسانلو، زندانی سیاسی که به اتهام اجتماع و تبانی توسط قاضی صلواتی به ۵ سال زندان محکوم شده بود و ماه های پایانی زندانش را سپری می کرد، در روز پنج شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۲، در زندان رجایی شهر کرج، بر اثر سکته قلبی و صد البته بی توجهی و بی مبالاتی مسئولین زندان، زندگی را وداع گفته است. این اولین بار نیست که چنین حوادث و اتفاقاتی در زندان‌های این کشور به وقوع می پیوندد. پیش از این نیز به دفعات تعدادی از زندانیان سیاسی بر اثر بی توجهی مسئولین زندان و عدم رسیدگی به موقع و مناسب پزشکی و گاه فشار و شکنجه ی زندانبانان، جان خود را از دست داده بودند. هنوز مدت زمان زیادی از مرگ دلخراش ستار بهشتی، کارگر وبلاگ نویس، که در اثر توهین و شکنجه ی بازجویان نیروی انتظامی و به اصطلاح “پلیس فتا”، جان خود را از دست داده است نمی‌گذرد که مرگ یک زندانی سیاسی، افشین اسانلو، همه را متعجب و حیرت زده کرده است.

بر اساس قوانین و معیار های شناخته شده و مورد قبول جهانی، مسئولیت سلامت و جان زندانیانی، که به هر دلیل در زندان بسر می‌برند بر عهده مسئولین و زندانبانان است و با هیچ بهانه و توجیهی نمی‌توان مرگ تعداد نه چندان کمی از زندانیان، به ویژه زندانیان سیاسی  و عقیدتی را که صرفن به خاطر دفاع از حقوق مدنی و اجتماعی توده های استثمار شده و رنج کشیده مردم، سال های زیادی از عمر و زندگی شان را در زندان گذرانده اند توجیه نمود و خود را مبرا از تمامی اتفاقات و بعضن جنایاتی دانست که هر بار به بهانه و ترفندی، جان یکی از زندانیان را می‌گیرد. زندانیان، اعم از زندانیان عادی یا سیاسی، می بایست از کلیه حقوق شهروندی و انسانی یک انسان دربند و اسیر، ازجمله امکانات پزشکی و بهداشتی، ورزشی، رسانه ای،  تغذیه‌ی مناسب و … برخوردار باشند. در حالیکه زندانیان، غالبن از ابتدایی‌ترین حقوق و امکانات بهداشتی برخوردار نیستند و هرروزه از زندان‌های کشور، اخباری حاکی از بیماری ومرگ زندانیان به گوش می رسد. و این ها تمامن، جدا از فشارها و تهدیدهای هر روزه و همه روزه مقامات امنیتی و اطلاعاتی و احضار و بازجویی کارگران و فعالین کارگری و فعالان دیگر جنبش‌های اجتماعی است که دفاع و پیگیری حقوق مردم کارگر و توده های به جان آمده را وجهه ی همت خویش قرار داده و فشار ها و تضییقات فراوان سرمایه و حامیان و عوامل آن را به جان خریده‌اند.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری، ضمن اعتراض به وضعیت سخت و نامناسب زندان‌ها و اظهار تأسف از درگذشت افشین اسانلو، به اعضای خانواده آن زندانی سیاسی تسلیت گفته و خواستار بررسی وضعیت زندان‌ها و زندانیان سراسر کشور و به طور مشخص بررسی و پیگیری علت مرگ این زندانی سیاسی می‌باشد. کمیته هماهنگی همچنین خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط تمامی کارگران زندانی و زندانیان سیاسی و عقیدتی در سرتاسر ایران می‌باشد.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)