پس از رد حکم اعتراض به بازداشت اداری لیلی فرجی، زینب صحافی، اسماعیل‌ فتاحی، محمد پوراکبری، چهار پناهجوی ایرانی در کمپ بازگردانی آیدین در ترکیه، سه تن از این پناهجویان، طی بیانیه ای خطاب به دبیرکل سازمان ملل متحد، عفو بین الملل و اتحادیه اروپا، خواستار اقدامات فوری و عملی شدند!

خطاب به دبیرکل سازمان ملل متحد، عفو بین الملل، اتحادیه اروپا
رونوشت به تشکلهای مدافع حقوق انسانی و انسانهای آزادیخواه

ما سه تن از پناهجویان سیاسی ایرانی که به علت فعالیتهایمان پیرامون حقوق انسانی، در کشورمان با پرونده سازی های مکرر و شکنجه نیروهای امنیتی بارها دستگیر و زندانی شده، و مجبور به ترک بوده و از کمیساریای عالی سازمان  پناهندگی سازمان ملل متحد در ترکیه درخواست پناهندگی کرده و تحت حفاظت بین الملل هستیم، بدینوسیله به اطلاع میرسانیم به علت شرکت در یک تجمع قانونی که دارای مجوز های لازم از سوی دولت ترکیه بوده، در تاریخ شش آوریل ۲۰۲۱ دستگیر شده و تاکنون در کمپ دیپورتی آیدین در بازداشت بسر می بریم.

بر اساس مدارک موجود در پرونده که در اختیار وکیل و ما قرار گرفته است و همچنین اظهارات مسئولین، اتهامات مطرح شده علیه ما “مختل کردن نظم عمومی” با شرکت در این تجمع بوده است. تجمعی که در اعتراض به خروج دولت ترکیه از معاهده استانبول و در دفاع از حقوق زنان صورت گرفته، و ما نیز به عنوان مدافع حقوق زنان در این تجمع شرکت کرده ایم. و صرف به این دلیل به این دلیل ۱۵ روز بعد از تجمع بدون اصل دفاعیه و تفهیم اتهام و بدون برگزاری دادگاه عادلانه بصورت فراقانونی حکم دیپورت و بازداشت ما صادر شده و دستگیر شدیم.

به دلیل سوابق ترکیه در عدم پایبندی به معاهدات بین المللی در خصوص پناهجویان و استفاده ابزاری از آنان برای پیشبرد مواضع سیاسی و اهرم چانه زنی با اتحادیه اروپا، و همچنین همکاری امنیتی با دولت ایران،‌ ترکیه به هیچ عنوان کشوری امن برای پناهجویان سیاسی نبوده و بارها در این کشور شاهد ترور، ربوده شدن و بازگرداندن پناهجویان سیاسی توسط نیروهای امنیتی به ایران بوده ایم و در موارد بسیاری دولت ترکیه به بهانه های واهی بنا بر همکاری با دولت ایران، پناهجویان سیاسی را به دولت ایران تحویل داده است که با احکام سنگین قضایی شکنجه های نهادهای امنیتی، پرونده سازی های کذب، اعترافات تحت شکنجه تلویزیونی، حبسهای طولانی مدت، و حکم اعدام مواجه شده اند. با توجه به اینکه هر سه نفر ما به دلایل سیاسی از ایران خارج شده ایم،‌ در صورت دیپورت به ایران، ما نیز با اعمال ضد بشری و شکنجه ها روبرو خواهیم بود. هر لحظه امکان دیپورت ما به ایران وجود دارد و هم اکنون تحت بدترین شکنجه های جسمی و پرس های روانی قرار داریم.

ما این اقدامات دولت ترکیه را در تضاد کامل با آزادیهای فردی و اجتماعی و مغایر با کنوانسیونهای بین المللی در خصوص پناهندگی و نقض فاحش موازین حقوق بشری دانسته و اعتراضات خود را به گوش مسئولین و جهانیان میرسانیم.

و خطاب به سازمان ملل، عفو بین الملل و اتحادیه اروپا می گوییم، اقدام فوری و عملی برای آزادی و ممانعت از دیپورت ما به ایران، تشکیل کمیته حقیقت یاب مستقل، و اقدامات بازدارنده در خصوص این اقدامات ضد بشری دولت ترکیه را خواستاریم.

اسماعیل فتاحی
لیلی فرجی
زینب صحافی
کمپ دیپورتی آیدین
۲۱ آوریل ۲۰۲۱

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)