حکومت بایدن در ۱۰۰ روز

قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا چندین بار رسانه‌های چپ گرا دموکرات‌ها مانند سی ان ان و نیویورک تایمز از تصمیم رئیس جمهور ترامپ در خروج از برجام انتقاد کرده و برگشت دوباره به برجام را به عنوان مهم ترین اقدام خود در آینده اعلام کرده بودند.
حالا در مدت کمتر از ۱۰۰ روزی که از دوره ریاست جمهوری بایدن می‌گذرد این اداره توانسته است تا حدودی در پیشبرد اهداف و برنامه‌های خود موفق شود. به عنوان نمونه در زمینه‌های داخلی آمریکا می‌توان به کمک ۲ تریلیون دلاری به افراد آسیب دیده از ویروس کرونا در زمینه‌های اقتصادی و همچنین به اختصاص بیش از ۲ تریلیون دلار جهت بهبود و خدمات زیرساختی این کشور اشاره کرد.
اما در زمینه‌های بین المللی خارج کردن گروهک تروریستی حوثی‌ها از لیست گروه‌های تروریستی و آغاز نشست غیر مستقیم با نمایندگان جمهوری اسلامی در وین بسیاری از هم پیمانان آمریکا را مایوس و نگران کرده است.

حکومت حیران و سرگردان بایدن

یاس و نا امیدی هم پیمانان ایالات متحده آمریکا آنها را بر آن داشته که به تنهایی در برخورد با خطر اتمی شدن جمهوری اسلامی و منع حملات بی وقفه حوثی‌ها اقدام نمایند.
حکومت حیران و سرگردان بایدن بعد از منهدم کردن تاسیسات اتمی نطنز، فورا نسبت به فروش هواپیماهای اف ۳۵ با کشور ایالات متحده عربی موافقت کرد. که در واقع این اقدام را می‌توان نوعی از سیاست جدید دموکرات‌ها در راضی کردن هم پیمانان خود در منطقه دانست. البته حکومت بایدن از جهتی نسبت به نگرانی اسرائیل به اتمی شدن جمهوری اسلامی کم اهمیتی نشان داده و آن را “حرافی” بیش از حد اسرائیلی‌ها دانسته است.
اما آیا واقعا غنی سازی بیش از ۶۰ درصد و افزایش حملات گروهکهای تروریستی حوثی و دیگر همتایان آن در عراق، سوریه و لبنان که مستقیما از طرف جمهوری اسلامی حمایت مالی و نظامی می‌شوند هیچ گونه تاثیری بر روند مذاکرات وین نخواهد داشت؟

جواب این سوال را می‌توان در مقاله منتشر شده در روزنامه “اسرائیل هیوم” از پروفسور آبراهام بن زوی کارشناس روابط آمریکا و اسرائیل، اینگونه خلاصه کرد “آقای بایدن علی رغم مخالف‌های اسرائیل نسبت به معاهده اتمی با ایران تصمیم خود را برای برگشت به معاهده ۲۰۱۵ برجام گرفته است. “\

بن لیوی

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)