زندانیان سیاسی مجید خادمی و مهران قره باغی

زندانیان سیاسی مجید خادمی و مهران قره باغی

زندانیان سیاسی مجید خادمی و مهران قره باغی همچنان در وضعیت بلاتکلیفی و در شرایط سخت در زندان بهبهان بسر می‌برند.

به گزارش کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام ۱۷فروردین۱۴۰۰، زندانیان سیاسی مجید خادمی و مهران قره باغی از بازداشتی های اعتراضات سراسری آبان ۹۸، در زندان بهبهان بصورت بلاتکلیف نگهداری می شوند.

این دو زندانی در شرایط و محیط بسیار آلوده و کثیف زندان بهبهان و در شرایطی که کرونا بصورت گسترش‌یابنده‌ای در زندانها هم جان انسانها را می‌گیرد، همچنان بلاتکلیف هستند و جلسه دادگاه آنها برگزار نمی شود.

این دو زندانی سیاسی باید در تاریخ ۲۰ اسفند ۹۹ در جلسه دادگاه حاضر می‌شدند اما این جلسه برگزار نشد.

اکنون پس از ۱۵ ماه بازداشت و حبس، این دو زندانی همچنان بدون برگزاری جلسه دادگاه در بلاتکلیفی بسر می برند.

درباره زندانی سیاسی مجید خادمی:

مجید خادمی ۲۹ ساله، اهل شهرستان بهبهان – روستای تیله کوهی، با مدرک کارشناسی ترم آخر،پس از یکسال که از دستگیری اش می گذرد، همچنان بلاتکلیف در بند پاک زندان بهبهان نگه داشته شده است.

وی مدت ۲ ماه زیر فشار و بازجویی و شکنجه های مختلف توسط سپاه پاسداران و شکنجه گران و بازجویان اطلاعاتی قرار داشت.

مجید خادمی به اتهامات واهی همچون «اقدام علیه امنیت ملی» ، «تخریب اموال عمومی»، «تخریب بانک ها و آتش زدن اماکن عمومی و دولتی»، «توهین به خامنه‌ای» و «برقراری ارتباط با سازمان مجاهدین و گروههای معاند» دستگیر و بازجویی شده است.

به وکیل این زندانی سیاسی اجازه دسترسی و خواندن پرونده اش داده نمی شود. مگر بخش هایی را که اداره اطلاعات مجاز بشمارد.

خبرهای دریافتی از منابع مطلع حاکی است که قاضی پرونده به مجید خادمی گفته است: «‌اعدامت میکنم و اشد مجازات را برایت می دهم».

اداره اطلاعات بهبهان و سپاه پاسداران، خانواده این زندانی را تحت اذیت و آزار قرار داده و آنها را تهدید کرده اند که حق رسانه‌ای کردن خبرهای فرزندتان را ندارید و هیچ خبری نباید از وی در شبکه های اجتماعی درج شود. این خانواده تهدید شده اند که نباید با هیچ رسانه‌ای مصاحبه کنند.

طی بیش از یکسال که از دستگیری این جوان ۲۹ ساله می گذرد، حتی اجازه بیرون آمدن او تا تعیین تکلیف پرونده‌اش، به قید وثیقه را هم نداده اند.

به خانواده مجید گفته اند:‌« برای وی حتی سند نگذارید او با قید ضمانت هم نمیتواند از زندان بیرون بیاید».

این زندانی از دسترسی های مجاز برای تماس با خانواده اش نیز محروم است، چرا که حفاظت اطلاعات زندان تاکید و سفارش کرده است که «‌نگذارید مجید زیاد زنگ بزند که دسترسی به هیچ چیزی نداشته باشد».

درباره زندانی سیاسی مهران قره باغی:

زندانی سیاسی مهران قره باغی در تاریخ ۲۸ دیماه ۹۸ به همراه مجید خادمی توسط ماموران اطلاعات سپاه بازداشت و پس از حدود ۱ ماه با پایان مراحل بازجویی به زندان بهبهان منتقل شد،

وی از اردیبهشت‌ سال۹۹ از حق ملاقات محروم است. در دیماه ۹۹ مسئولان زندان حتی اجازه ندادند او در مراسم خاکسپاری پدرش حاضر شود.

مهران قره باغی چندی بعد از بابت اتهامات “فعالیت تبلیغی علیه نظام، مشارکت در تخریب و احراق اموال عمومی، مشارکت در اخلال در نظم عمومی، مشارکت در ساخت مواد ناریه غیرنظامی، عضویت در یکی از گروه‌های مخالف نظام (سازمان مجاهدین خلق ایران) و افساد فی الارض” در دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان بهبهان مورد تفهیم اتهام قرار گرفت.

برای مهران قره باغی قرار وثیقه ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی صادر شده و پرونده وی به دادگاه انقلاب شهرستان ماهشهر ارسال شده و در انتظار تعیین زمان رسیدگی است.

مهران قره باغی از بابت پرونده پیشین خود توسط دادگاه انقلاب از بابت اتهامات توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام به ۳ سال حبس محکوم شده است. با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۲ سال حبس تعزیری برای او قابل اجرا است.

مهران قره باغی، ۲۹ ساله و از اهالی روستای سر حد آقا از توابع شهرستان بهبهان واقع در استان خوزستان است.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)