آکسیون زنان آرزم

روز چهاردهم اسفند چند تن از زنان آرزم به همراه تعدادی از زنان فعال کرج در حرکتی نمادین در یکی از پارک‌های تهران پلاکاردهایی را با شعارهای زیر در مسیری با خود حمل کردند و همزمان به رهگذران در مورد روز زن توضیحاتی دادند:

حجاب اجباری نماد برده‌داری
اولین گام رهایی: لغو پوشش اجباری خروش امسال زنان: برابری، معیشت است و درمان
آزادی، برابری، سقط جنین اختیاری واکسیناسیون استاندارد، رایگان، فوری و همگانی حق مردم است
سیاست‌های خصوصی‌سازی، بیکارسازی و ارزان‌سازی نیروی کار زنان متوقف باید گردد
مردسالاری وکنترل بدن زن سرچشمه‌ی زن‌کشی، کودک همسری، ناقص سازی دختران
تخریب محیط زیست، سودجویی سرمایه، نابودی زندگی‌ست
قوانین ضد زن، بهره‌کشی و ستم، ملغا باید گردد
آزادی بیان، تشکل، اعتراض…
آزادی بی‌قید و شرط زندانی سیاسی فریاد ما زنان، توقف اعدام
آموزش رایگان، حق کودکان ما
در بند تبعیضیم، بیایید برخیزیم
خشونت و تبعیض علیه زنان، در خانه و محل کار توامان
گرانی، بیکاری، تورم بلای جان مردم رهایی نهایی در گرو اتحاد تمامی جنبش‌ها.

زنان آرزم (آورد رهایی زنان و مردان)
اسفند ماه ١٣٩٩

#بیدارزنی : روز جمعه ۱۵ اسفندماه، جمعی از فعالان زنان تهران با در دست داشتن پوسترهایی با محوریت شعار اصلی «همبستگی علیه نابرابری، فقر و تبعیض» به استقبال هشتم مارس، روز جهانی زن رفتند.
حق آموزش رایگان، همگانی، به‌دور از تبعیض و خشونت، حق کنترل باروری و اعتراض علیه سلب حق سرپناه زنان حاشیه‌نشینی چون «آسیه پناهی» از جمله پوسترهای در دست فعالان بود.

حق برگزاری تجمعات و آکسیون‌ها جهت اعلام مطالبات زنان، سال‌هاست که تحت تدابیر شدید امنیتی سرکوب شده است. اما رویه‌ی پرونده‌سازی‌ها و صدور احکام قضایی علیه زنان، فعالان کارگری، دانشجویان، معلمان و بازنشستگان، هرگز نتوانسته است مانع ضرورت فریاد حق‌طلبی آنان شود.

گرامیداشت ۸ مارس، روز جهانی زن در سنندج

◾️ برپایه گزارش دریافتی، روز یکشنبه ۱۷ اسفند ماه، شماری از زنان و مردان آزادیخواه در سنندج، به مناسبت ۸ مارس روز جهانی زن در ” آبیدر ” مراسمی برگزار کردند.
این مراسم با تبریک فرارسیدن این روز به همه زنان و مردان آزادیخواه آغاز شد. به دنبال یکی از زنان فعال حقوق زن در سنندج تاریخچه مختصری از مبارزات زنان که به تعیین ۸ مارس بعنوان روز جهانی زن منجر شد را قرائت کرد که مورد استقبال حاضرین قرار گرفت. در ادامه، یکی دیگر از شرکت کنندگان ضمن تبریک روز جهانی زن به حاضرین ، بیانیه ائی را در دفاع از حقوق برابر زنان و مردان در کلیه شئونات اجتماعی قرائت کرد. این مراسم در فضائی گرم و صمیمانه به پایان رسید.

برگزاری مراسم گرامیداشت روز جهانی زن در سقز

◾️ بنا به خبر دریافتی، روز شنبه ۱۶ اسفندماه، جمی از زنان و مردان آزادیخواه و برابری‌طلب مراسم گرامیداشت روز جهانی زن را در یکی از ارتفاعات شهر سقز برگزار کردند.

شرکت کنندگان در این گردهمائی یاد و خاطره جانباختگان راه برابری زن و مرد، بویژه زنان را گرامی داشتند. حاضرین همچنین یکبار دیگر بر تداوم رزم مشترک تا تحقق شعار آزادی و سوسیالیسم تاکید کردند.

برگزاری مراسم روز جهانی زن در بانه

بنابه خبر رسیده از بانه، شماری از زنان و مردان آزادیخواه، روز چهارشنبه ۱۳ اسفنده ماه در گرامیداشت ۸ مارس روز جهانی زند مراسمی را در این شهر برگزار کردند.
این مراسم با اجرای سرود انترناسیونال و یک دقیقه سکوت در گرامیداشت یاد جانباختگان راه آزادی و سوسیالیسم آغاز شد. به دنبال یکی از شرکت کنندگان در مراسم به این مناسبت سخنانی ایراد کرد. در ادامه حول سخنان سخنران مراسم، حاضرین به اظهار نظر پرداختند. این مراسم که به مدت ۲ ساعت طول کشید در فضائی دوستانه و در میان شادی حاضرین به پایان رسید.

برگزاری مراسمی دیگر در گرامیداشت ۸ مارس( روز جهانی زن) در سنندج

بنابر خبر رسیده ، ساعت ۴ بعدازظهر امروز یکشنبه ۱۷ اسفند با حضور شمار کثیری از زنان و مردان آزادیخواه سنندج و اطراف، مراسم با شکوهی به مناسبت ۸ مارس ( روز جهانی زن ) در اطراف سنندج برگزار شد.
مراسم با یک دقیقه سکوت در گرامیداشت یاد جانباختگان راه آزادی و برابری زنان و مردان آغاز شد. به دنبال یکی از شرکت کنندگان در مراسم بیانیه ایی در دفاع از برابری حقوق زنان و مردان در کلیه شئونات اجتماعی قرائت کرد.
این مراسم با شکوه که با رقص و شادی شرکت کنندگان همراه بود در محیطی که با شعارها و دستنوشته های در رابطه با ۸ مارس تزئین شده بود تا ساعت ۶ بعدازظهر ادامه یافت. شرکت کنندگان در مراسم در فضایی صمیمانه مراسم را خاتمه دادند.

#بیدارزنی : فعالان زنان اصفهان، هشت مارس ۹۹ را با بالا بردن پوسترهایی که حاوی مطالبات زنان ایران است، گرامی داشتند.

آنها همگام با سایر زنان در شهرهای دیگر، چراغ روشنگری و حق‌طلبی زنان را در اصفهان روشن نگاه داشته و خواستار پایان دادن به فضای زن‌ستیز و جنسیت زده‌ی ناشی از سخنان ائمه‌جمعه این شهر شدند. زنان این شهر با وجود نگرانی‌های امنیتی ناشی از سخنان ائمه جمعه اصفهان و شهرهای اطراف در مخالفت با دوچرخه‌سواری و صخره نوردی زنان، همچنان بر حق مسلم خود در ورزش‌هایی که از دیدگاه این ائمه قابل قبول نیست پای می فشارند و به آنها یاد آور می‌شوند که بدن زن، عرصه‌ی ایدئولوژیک حاکمان نیست و نمی‌توان به او به عنوان یک ابژه‌ی جنسی نگاه کرده و کالبدش را در کنترل انسانی دیگر در آورد. بلکه انسان‌ها فارغ از جنسیت، آزاد به دنیا آمده و خواهان رهایی از دیدگاه‌های جنسیت محورهستند. آنها هر بار با حضور خود در حوزه‌ عمومی، خیابان و در عرصه کار و فعالیت، این باور جنسیت‌زده را که زن باید در خانه محبوس و مشغول آشپزی و فرزندآوری باشد به چالش می‌کشند.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)