خرید واکسن کرونا و فشارهای مردم ایران بر حکومت

پیشتر خامنه‌ای اعلام کرد ورود واکسن کرونا از آمریکا و انگلیس ممنوع است، اما به تازگی اعلام شد که حکومت ایران اقدام به خرید واکسن انگلیسی ـ سوئدی کرده است دلیل این عقب‌نشینی چیست؟

کشورهای مختلف جهان برنامه واکسیناسیون عمومی علیه ویروس کرونا را در دستور کار خود قرار داده و بعد از تولید واکسن، واکسیناسیون شروع شده و ادامه دارد.

بسیاری از کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله پیشتازان در امر واکسیناسیون بودند اما حکومت ایران، در خرید واکسن بازی دوگانه‌ای را شروع کرد.

اول آنکه به بهانه تحریم‌ها و عدم امکان تبادلات مالی، از شرکت در برنامه خرید واکسن از شرکت‌هایی که تاییدیه جهانی داشتند سر باز زد و دوم آنکه دم از تولید واکسن داخلی زد، بی‌آنکه چیز قابل‌عرضه‌ای در زمینه تولید واکسن داشته باشد.

افکار عمومی در ایران وقتی شاهد این امر بودند که واکسیناسیون در بسیاری از کشورهای همجوار شروع شده، مطالبه خرید واکسن را بر روی میز گذاشتند و در شبکه‌های اجتماعی مطالبات خود را طرح کردند.

این امر بر حکومت ایران گران آمد و با سیاه‌نمایی دم از تولید واکسن داخلی توسط ارگان‌هایی چون «ستاد اجرایی فرمان امام» زد بی‌آنکه به این سوال پاسخ دهد تولید یک واکسن پزشکی پیشرفته، چه ارتباطی به این بنگاه اقتصادی دارد؟!

در یک نمونه مضحک فرزند محمد مخبر؛ رئیس این ستاد، در مقابل دوربین نشانده شد تا حکومت این پیام را به شهروندان ایرانی عرضه کند که در زمینه تولید واکسن حرفی برای گفتن دارد.

اما سیل و خیل سوالات، علاوه به تمسخرگرفتن این صحنه‌ها، بر مطالبه واکسن افزوده شد. حکومت ناچار شد در مقابل مطالبه عمومی مردم، راس خود را به صحنه بیاورد.

خرید واکسن آمریکایی و انگلیسی ممنوع

خامنه‌ای در روز ۱۹ دی، اما در این به صحنه‌آمدن نه تنها راهی به پیش نداشت بلکه بر طبل سیاست پیشین حکومت کوبید که ورود «واکسن آمریکایی و انگلیسی» کرونا به ایران ممنوع است، «به فرانسه نیز اعتماد ندارد.» و «نباید ساخت واکسن در داخل کشور مورد انکار قرار بگیرد.»

به این ترتیب یکبار دیگر حاکمیت از زیر بار خرید واکسن کرونا شانه خالی کرد. امر چنان خشمگین‌ برانگیز بود که عفو بین‌الملل با عنوان «خامنه‌ای جان میلیون‌ها نفر را به بازی گرفته است» این سیاست را محکوم کرد.

اما گماشتگان خامنه‌ای در دستگاه پزشکی و ارگان‌های دیگر حکومت، «وفاداری قلبی و عملی» و البته می‌توان گفت تایید جنایتکارانه‌ی خود را بلافاصله به نمایش گذاشتند.

نمکی؛ وزیر بهداشت در واکنش به سخنان خامنه‌ای اعلام کرد «توصیه رهبر ‌برای منع واردات واکسن کرونا کاملا دلسوزانه بود‌».

قوسیان‌مقدم؛ سخنگوی جمعیت هلال احمر حکومت، به تبع از ‌خامنه‌ای اعلام کرد «ورود ۱۵۰ هزار دوز واکسن کرونای شرکت فایزر از آمریکا» منتفی است.

عبدالحسین روح‌الامینی، عضو مجلس حکومت و مسئول پیگیری واکسن کرونا نیز اعلام کرد: «رهبر مثل پدری مهربان و روشن‌ضمیر از اینکه به تعبیر عوام، ما موش آزمایشگاهی بشویم جلوگیری کرد و می‌خواهند به بهانه واکسن نسلمان را به خطر بیاندازند.»

محمدعلی موحدی‌کرمانی، عضو مجمع تشخیص مصحلت، اعلام کرد «شاید آمریکایی‌ها بخواهند واکسن‌های جعلی برای ایران بفرستند و از این طریق مردم ما را بیمارتر کنند یا بکشند».

فشار بخشی از جامعه پزشکی و مردم

اما در میان این بلاهت‌ها، بودند دلسوزانی از جامعه پزشکی کشور، که سیاست بازی با جان خامنه‌ای را برنتابیدند.

روسای نظام پزشکی به همراه رییس مجمع انجمن‌های علمی ایران اعلام داشتند «امروز خرید واکسن نیازی حیاتی و ضروری است باید به این موضوع صرفا بر اساس نگرشی علمی و فارغ از مسایل سیاسی پرداخته شود.»

فرای این دلسوزان اما عامل اصلی در به عقب‌نشاندن خامنه‌ای و حکومتش البته مردم ایران بودند هر چند در این وهله حکومت همچنان به مانور ادامه داد و وزارت خارجه حکومت در ۲۲ دی اعلام کرد «برای واکسن با شرکایمان چین،‌ هند و کوبا جلو رفتیم».

متعاقبا در همان روز پای واکسن روسی به میان کشیده شد. محمدرضا  ظفرقندی رییس سازمان نظام پزشکی حکومت به نقل از وزارت بهداشت، اعلام کرد «قرار است حدود دو میلیون واکسن از هند، چین یا روسیه تا قبل از عید وارد شود.»

صحبت از «مرحله سوم آزمایش واکسن کوبا روی هزاران نفر در ایران» نیز در آن روز شد تا بالاخره در ۲۳ دی روحانی اعلام کرد «پول تهیه واکسن را به کوواکس پرداخت کرده‌ایم».

مانورها در روزهای بعد نیز ادامه یافت تا در ۶ بهمن به رغم خبر مخالفت خامنه‌ای، مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد کرونا،‌ اعلام کرد حکومت «به دنبال واردات واکسن آسترازنکا از سوئد است» اما اشاره‌ای به اینکه آسترازنکا یک شرکت داروسازی انگلیسی ـ سوئدی است که در یک پروژه مشترک با دانشگاه آکسفورد انگلیس این واکسن را تولید کرده، نکرد.

اقدام برای خرید واکسن روسی

بلافاصله محمدجواد ظریف وزیرخارجه حکومت صحبت از تایید «مقام‌های بهداشتی ایران»، در مورد واکسن کرونای روسی «‌اسپوتنیک وی» به میان آورد.

این اعلام موجی از هجمه و نفرت را از سوی کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی برانگیخت که به عدم تایید واکسن روسی از سوی مجامع شناخته‌شده پزشکی بین‌المللی اعتراض داشتند.

اما حکومت از زبان‌ بسیاری از عواملش از جمله سخنگوی سازمان غذا و دارو اعلام کرد: «هجمه علیه واکسن اسپوتنیک وی روسیه سازماندهی شده است.» در حالی که اعلام شد در خود روسیه به دلیل عدم اعتماد عمومی، «بستنی رایگان» در ازاء دریافت این واکسن به داوطلبان داده می‌شود!

بخش قابل توجهی از جامعه پزشکی کشور نیز اعلام کردند نه تنها خود، واکسن روسی را دریافت نخواهند کرد بلکه از تزریق آن به مردم ایران نیز خودداری خواهند کرد به گونه‌ای که این اظهارات خشم سران حکومت را برانگیخت و از این سخنان، به عنوان «خباثت» یاد کردند.

با تمامی این اوصاف در حالی که خبرگزاری فارس از واردات ۵۰۰ هزار دوز واکسن روسی خبر می‌داد، محمدرضا شانه‌ساز، رییس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت حکومت، روز پنجشنبه ۱۶ بهمن‌ماه و بعد از ورود اولین محموله واکسن روسی، میزان آن را برای ۱۰ هزار نفر در ۲ نوبت، یعنی تنها ۲۰ هزار دز اعلام کرد.

به دنبال آن در روز ۱۷ بهمن سفارت انگلیس در تهران، مهر تایید بر سخنان مینو محرز زد و اعلام کرد حکومت ایران «۴.۲ میلیون دوز واکسن تولیدشده توسط دانشگاه آکسفورد و شرکت سوئدی استرازنکا را خریداری کرده است.» هر چند در روزهای بعد، افرادی از درون حکومت این خبر را نیز تکذیب کردند.

القصه تکذیب و انکار و مانور ادامه دارد اما فارغ از این که حکومت ایران چه مانورهایی بر سر خرید واکسن کرونا بدهد، آنچه در آن نباید شکی کرد این حقیقت مهم است که وقتی چوب فشار افکار و خواست عمومی از سوی مردم ایران بالا رفت، حکومت وادار به عقب‌نشینی شد و حتی به قیمت اسم‌نبردن از انگلیس تن به خرید واکسن انگلیسی داد.

درسی که باید بیاموزیم بسیار واضح و روشن است؛ سران این نظام فقط زبان زور و فشار را می‌فهمند و در مقابل آن تسلیم می‌شوند، فرمولی که به نظر می‌آید برای بقیه درخواست‌های به حق مردم ایران نیز کارایی مسلم داشته باشد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)