گزارشات رسیده از زندان مرکزی کرج حاکی از وخامت حال زندانی سیاسی محمد آشتیانی در زندان مرکزی کرج و عدم رسیدگی پزشکی به این زندانی سیاسی است.

به گزارش کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام ۹بهمن ۹۹، زندانی سیاسی محمد آشتیانی بدلیل عدم رسیدگی پزشکی در زندان مرکزی کرج در خطر خفگی به دلیل پایین بودن اکسیژن خون قرار داد. با وجود پایین بودن اکسیژن خون وی، مسئولان این زندان از رسیدگی پزشکی به وی و رساندن او به بیمارستان خودداری می کنند.

کارهای ساختمانی در بند ۷ این زندان که موجب ایجاد موجی از گرد و خاک در محیط زندان شده، بیماری آسم این زندانی سیاسی را تشدید نموده و باعث وخامت حال او شده است.

بر اساس گزارشهای دریافتی از منابع مطلع، زندانی سیاسی محمد آشتیانی طی روزهای سه شنبه ۷ و چهارشنبه ۸ بهمن ماه ۹۹، دچار تنگی نفس و حالت خفگی بوده و حتی قادر به خوابیدن نیست. وی که بیماری آسم دارد، بدلیل کارهای ساختمانی در داخل بند که باعث ایجاد گردوغبار زیادی در داخل بند شده، چند روز است دچار حالت خفگی و تنگی نفس شده است.

یک منبع مطلع گفت: «صبح روز پنجشنبه ۹ بهمن ماه ۹۹، محمد آشتیانی به بهداری زندان مراجعه کرد و خواهان رسیدگی پزشکی شد. پس از چک اکسیژن خون وی توسط دستگاه “پالس‌اکسیمتر” (Pulse Oximeter) مشخص شد که اکسیژن خون وی به مرز ۸۰ رسیده است. اما مسئول بهداری به جای رسیدگی فوری و انتقال وی به بیمارستان بیرون از زندان به وی گفته است: «هیچ مشکلی نیست و مشکل خاصی نداری».

این درحالیست که این زندانی سیاسی با علائم تنگی نفس، درد شدید قفسه سینه، سرفه های شدید، بی قراری و احساس خفگی بخصوص در شب در رنج و عذاب است.

جان این زندانی سیاسی که هم اکنون در بند ۷ زندان مرکزی کرج (ندامتگاه کرج) محبوس است، در خطر قرار دارد.

این منبع افزود: «بیش از یک ماه است مسئولان زندان مرکزی کرج اقدام به کار ساختمانی و تعمیرات در بند ۷ کرده اند. این درحالیست که تنها فن تهویه این بند توان تمیز کردن هوا از گرد وغبار ناشی از ساختمان سازی را ندارد. به طور خاص پس از غروب آفتاب که درهای بندها بسته می شود، وجود گرد و خاک از یک طرف و استعمال مواد مخدر در توالت و حمام توسط زندانیان، باعث آلودگی و تمام شدن اکسیژن سالم در بند شده و موجب بدحالی زندانیان، به طور خاص زندانیان بیمار می شود».

زندانی سیاسی محمد آشتیانی عراقی ۵۷ ساله، متاهل و دارای دو فرزند از زندانیان سیاسی دهه شصت است.

این زندانی سیاسی در اسفند ۹۷ در تهران بازداشت و به اداره اطلاعات منتقل و تحت بازجویی و شکنجه قرار گرفت.

او سپس به زندان مرکزی کرج (ندامتگاه کرج) منتقل شد. به وی ابلاغ شد که به اتهام تبلیغ علیه نظام، توهین به خامنه ای و هواداری از مجاهدین خلق به سه سال زندان و جریمه سنگین محکوم شده است.

او به بیماری آسم، بیماری فشار خون، چربی خون و یک بیماری داخلی مبتلا است که باعث وخامت حال او در این شرایط می شود.

زندانی سیاسی محمد آشتیانی هم اکنون برخلاف اصل تفکیک جرائم با زندانیان جرائم خشن هم بند است.

شایان ذکر است نگهداری زندانیان در زندانهای ایران با هیچکس از مواد مندرج در اعلامیه جهانی حقوق بشر و سایر کنوانسیونهای بین المللی همخوان نیست، شرایطی که بدترین شکنجه های روحی و جسمی را به زندانی تحمیل می‌کند.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)